ABD'nin GKRY'yi ortak askeri programa dahil etmesine Türkiye'den kınama geldi! - Son Dakika

ABD'nin GKRY'yi ortak askeri programa dahil etmesine Türkiye'den kınama geldi!

03.10.2022 22:06

Geçtiğimiz günlerde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne silah ambargosunu kaldıran ABD, bu kez de Rum yönetimini Ulusal Muhafızlar Bürosu Eyalet Ortaklığı Programı'na soktu. ABD'nin bu adımına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Şiddetle kınıyoruz." ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı, ABD Savunma Bakanlığının, Güney Kıbrıs Rum Yönetimini (GKRY) Ulusal Muhafızlar Bürosu Eyalet Ortaklığı Programına dahil etmesini şiddetle kınadı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "ABD Savunma Bakanlığının, GKRY'yi ABD Savunma Bakanlığı bünyesindeki Ulusal Muhafızlar Bürosu Eyalet Ortaklığı Programına dahil etmesini şiddetle kınıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

"BİZİM AÇIMIZDAN İZAHI MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Dışişleri'nden yapılan açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı tarafından konu hakkında yapılan açıklamayı destekliyoruz. 2 hafta önce GKRY'ye yönelik silah ambargosunu kaldıran ABD'nin bu yeni adımının bizim açımızdan hiçbir gerekçeyle izahı mümkün değildir. ABD bu adımıyla, Ada'daki 2 taraf arasında dengeyi bozmanın da ötesine geçerek, bizzat taraf tutar hale gelmiştir. ABD, bu tür adımlarla Kıbrıs meselesinin adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması sürecinde yapıcı rol oynama imkanını da kaybetmektedir. Türkiye, garantör sıfatıyla, Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamak üzere gereken her türlü adımı atmayı sürdürecektir"

KKTC'DEN AÇIKLAMAYA DESTEK

Gün içinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından Dışişleri Bakanlığı tarafından konu hakkında yapılan açıklamanın desteklendiği kaydedilen açıklamada, iki hafta önce GKRY'ye yönelik silah ambargosunu kaldıran ABD'nin bu yeni adımının Türkiye açısından hiçbir gerekçeyle izahının mümkün olmadığının altı çizildi.

"ABD ADADA DENGEYİ BOZUYOR"

Açıklamada, "ABD bu adımıyla, Ada'daki iki taraf arasında dengeyi bozmanın da ötesine geçerek, bizzat taraf tutar hale gelmiştir. ABD, bu tür adımlarla Kıbrıs meselesinin adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması sürecinde yapıcı rol oynama imkanını da kaybetmektedir." ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin garantör sıfatına vurgu yapılan açıklamada, Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamak üzere gereken her türlü adımın atılmaya devam edileceği belirtildi.

Kaynak: AA
YORUMLAR (1)
  • İsmail kurshun: abd başkanı yakında gebereceği için unutmasınlar diye dünyayı karıştırayım diyor,unutma AMERİKAN halkı bidon,Putinin atom füzeleri amerikanın %88 ini yok ediyor sende gebereceksin kısaca. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
ABD'den Ege'de gerilimi artıracak hamle! Yunanistan'a İHA konuşlandırıldı ABD'den Ege'de gerilimi artıracak hamle! Yunanistan'a İHA konuşlandırıldı Gaziantep Basketbol, ABD'li oyuncu Jackie Carmichael'i transfer etti Gaziantep Basketbol, ABD'li oyuncu Jackie Carmichael'i transfer etti KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: 'Türkiye Yüzyılı hedefleri bizim de hedefimizdir' KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: 'Türkiye Yüzyılı hedefleri bizim de hedefimizdir'

Son Dakika Güncel ABD'nin GKRY'yi ortak askeri programa dahil etmesine Türkiye'den kınama geldi! - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement