Son Dakika Haberleri: Dışişleri'nden Barzani'ye Rest: Israr Ederse Bedeli Ağır Olur

Dışişleri'nden Barzani'ye Rest: Israr Ederse Bedeli Ağır Olur

3 ay önce

Kuzey Irak'taki referandumu Irak Meclisinin reddetmesine "Memnuniyet verici" diyen Dışişleri Bakanlığı, "Barzani ısrar ederse bunun bedeli ağır olur." diyerek rest çekti.

Irak Meclisi'nin, Kuzey  Irak'taki referandumu reddetmesiyle ilgili  Dışişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi. "Karar memnuniyet verici" denilen açıklamada, " Barzani referandumda ısrar ederse bunun bedeli ağır olur" ifadesi yer aldı.

KARAR MEMNUNİYET VERİCİ

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada,  Irak Temsilciler Meclisinin, "IKBY tarafından yapılması öngörülen bağımsızlık referandumunun yasa dışı olduğu ve bu girişimin reddedildiği" yönünde  12 Eylül'de aldığı kararın memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Türkiye'nin, IKBY tarafından 25  Eylül'de yapılması planlanan referandumun IKBY başta olmak üzere "dost ve kardeş"  Irak halkı ile bölge açısından arz ettiği risklere müteaddit açıklamalarıyla dikkat çektiği hatırlatılan açıklamada, bu girişim aleyhindeki görüşlerini de şüpheye yer bırakmayacak şekilde kayda geçirdiği vurgulandı.

Açıklamada, " Irak Temsilciler Meclisinin  12 Eylül tarihli kararını da  Irak'ın siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne atfedilen önemin net bir ifadesi olarak görüyor ve kuvvetle destekliyoruz." ifadesine yer verildi.

ISRAR EDERSE BEDELİ AĞIR OLUR

Türkiye ve uluslararası toplumun sağduyu sahibi tüm üyelerinin uyarılarına rağmen IKBY liderliğinin referandum bağlamındaki ısrarcı tutumu ve giderek "duygusal" bir hal alan açıklamalarının "endişe verici" olarak nitelendiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"IKBY'nin aksi yöndeki bütün dostane tavsiyelere rağmen referandum konusundaki yaklaşımında ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyor, bu itibarla IKBY'yi bir an önce aklıselim ile davranmaya ve söz konusu hatalı yaklaşımından vazgeçmeye davet ediyoruz.

DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜME KAVUŞMALI

Türkiye, Bağdat-Erbil ilişkilerinin anayasal ve adil bir zeminde yürütülmesini, bu bağlamda, IKBY'nin anayasal anlaşmazlıklara dayanan meşru taleplerine ilişkin hususların diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasını arzu etmektedir. Bu yaklaşımla merkezi hükümet ile IKBY arasındaki ilişkilerin toprak bütünlüğü, siyasi birlik ve karşılıklı fayda temelinde kuvvetlendirilmesi için  Türkiye elinden gelen desteği vermeye hazırdır."

SELAHATTİN KENTİ DE REDDETTİ

Irak'ın Selahattin kentinden,  Irak  Kürt Bölgesel Yönetimi'nin 25  Eylül'de yapmayı planladığı bağımsızlık referandumu ile ilgili karar çıktı.

Bu kapsamda Selahattin İl Meclisi bugün gerçekleştirdiği oturumda, oy birliğiyle  Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Selahattin'in sınırları içinde referandum yapmasını reddetti.

IRAK MECLİSİ'NDEN DE RET GELMİŞTİ

Irak meclisi, yaptığı oylamada  Irak  Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25  Eylül'de gerçekleştireceği "bağımsızlık referandumunu" reddetti.

AA muhabirine konuşan Şii Ulusal Koalisyonu milletvekillerinden Ali Safi, "Meclis,  Irak Kürdistan referandumunu oy çokluğuyla reddetti." dedi.

BARZANİ: BEDELLER ÖDEMEYE HAZIRIZ

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı  Mesut Barzani, 25  Eylül'de yapacakları bağımsızlık referandumunun tüm halkın kararı olduğunu belirterek, "Hiçkimse bizi bağımsızlık ile ödüllendirmeyecek. Biz 100 yıldır bağımsızlığımız için mücadele ediyor ve bekliyoruz. Bağımsızlığımız için bedeller ödemeye hazırız" dedi.

Irak'ın Selahattin Kentinden Bağımsızlık Referandumuna Oy Birliğiyle Ret Çıktı

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Motosiklet Camiasının İki İsmi Hayatını Kaybetti, Acun Ilıcalı Yıkıldı! Bir Döneme Damga Vuran Aysun Kayacı'dan Geriye Oryantal Dansı Kaldı
Genelkurmay Başkanı Akar, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'e Patladı: İki Personeli Kovmak Yetmez