Disk-Ar: Açlık Sınırı Bin 11 Tl, Yoksulluk Sınırı 3 Bin 197 Tl - Son Dakika

Disk-Ar: Açlık Sınırı Bin 11 Tl, Yoksulluk Sınırı 3 Bin 197 Tl

DİSK-AR, Kasım ayında 4 kişilik bir aile için açlık sınırını bin 11 TL, yoksulluk sınırı ise 3 bin 197 TL olarak belirledi DİSK-AR, Kasım ayında 4 kişilik bir aile için açlık sınırını bin 11 TL, yoksulluk sınırı ise 3 bin 197 TL olarak belirledi.

Disk-Ar: Açlık Sınırı Bin 11 Tl, Yoksulluk Sınırı 3 Bin 197 Tl, System.String[]

DİSK-AR, Kasım ayında 4 kişilik bir aile için açlık sınırını bin 11 TL, yoksulluk sınırı ise 3 bin 197 TL olarak belirledi DİSK-AR, Kasım ayında 4 kişilik bir aile için açlık sınırını bin 11 TL, yoksulluk sınırı ise 3 bin 197 TL olarak belirledi.


Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR) Kasım ayı için açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. TÜİK Hanehalkı Harcama Kalıbı, TÜİK madde fiyat ortalamaları ve 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde alması gereken kalori miktarı üzerinden hesaplanan beslenme kalıbı dikkate alınarak hazırlanan araştırmanın sonuçlarına göre, 4 kişilik bir aile için açlık sınırı bin 11 TL, yoksulluk sınırı ise 3 bin 197 TL olarak gerçekleşti.


Araştırmanın sonuçlarına göre sağlıklı beslenmek için yetişkin bir kadının yapması gereken günlük harcama tutarı 8.69 TL olurken, bu rakam yetişkin bir erkek için 8.95 TL, 15-19 yaş erkek çocuk için 9.49 TL, 4-6 yaş bir kız çocuğu için 6.59 TL oldu. Buna göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için yapması gereken günlük gıda harcaması 33.71 TL olarak gerçekleşti.


Aynı hesaplamaya göre 4 kişilik ailenin sağlıklı beslenmek ve insanca yaşayabilmek için yapması gereken asgari harcama tutarı ise aylık 3 bin 197 TL olarak hesaplandı. Söz konusu ailenin gereksinimlerini karşılamasında "gıda, içecek vb." için ayırması gereken tutar bin 11, giyim ve ayakkabı için ayırması gereken tutar 200 TL oldu. Diğer harcama kalemleri ve ayrılması gereken tutarlar ise şöyle oldu:


"Kira, su, elektrik vb. için 904 TL, mobilya, ev bakımı vb. için 183 TL, sağlık için 71 TL, ulaştırma için 312 TL, haberleşme için 137 TL, eğlence ve kültür hizmetleri için 70 TL, eğitim için 63 TL, lokanta, yemek, otel vb. için 133 TL, çeşitli mal ve hizmetler için 113 TL."


-ASGARİ ÜCRETLİ AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRINA YENİLDİ-


DİSK-AR, yıllık olarak açlık sınırının 94 TL, yoksulluk sınırının ise 297 TL artış gösterdiğini açıkladı. 2012 yılı birinci altı ayı için yapılan artış ise asgari geçim indirimi dahil 43 TL'ye denk geliyor. Buna göre asgari ücrete yapılacak olası artış, açlık sınırı dikkate alındığında açlık ve yoksulluk sınırındaki artışın çok gerisinde kalıyor. - Ankara


Son Dakika

Doğu Akdeniz için en kritik viraj! İşte Türkiye'nin petrol yataklarına ulaşma formülü Son Dakika: Habur ve Gürbulak sınır kapıları tekrar açılıyor Kuyumcular uyardı: İnternetten aldığınız altın sahte çıkabilir Son Dakika: Akaryakıt fiyatlarına 17 ila 25 kuruş indirim geliyor Borsanın en değerli şirketi 44 milyar 733 milyon lirayla Koç Holding oldu 2020'nin ilk 5 ayında Türkiye'de en çok Renault marka otomobil satıldı Son Dakika: Türkiye kendi uydusunu uzaya gönderen 10 ülke arasına girecek Otellerdeki mini kulüpler ve kreşler hizmet verecek THY, yolculara hijyen seti vermeye ve uçuşlarda hijyen uzmanı görevlendirmeye başladı Sert düşüş yaşayan altının gram fiyatı 366 liradan işlem görüyor İBB, "3 katı fiyatına cerrahi maske alındı" iddialarına yanıt verdi: Alınan maskelerin koruma özelliği daha yüksek Son Dakika: Toplu taşıma araçları üçte bir oranında ayakta yolcu alabilecek İBB, 1 liralık maskeleri CHP'li isimden 3 kat daha pahalıya aldı Güne düşüşle başlayan gram altın 371,9 liradan işlem görüyor Kiralara yapılacak zam oranı belli oldu! İşte kiraya göre fiyat artışı