Disk: Tcdd, Soma Mitingi İçin Tren Vermedi - Son Dakika

Disk: Tcdd, Soma Mitingi İçin Tren Vermedi

13.05.2015 14:28
Disk: Tcdd, Soma Mitingi İçin Tren Vermedi

Disk Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı;, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin 16 Mayıs cumartesi günü 301 madenciyi anmak, ailelerinin acılarını paylaşmak, ücretleri ve taşeronlaşmaya karşı taleplerini iletmek için yapacakları mitinge önceden anlaşılmış olmasına karşın TCDD'nin "Vagon yok" gerekçesiyle tren vermediğini açıkladı.

Disk Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı;, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin 16 Mayıs cumartesi günü 301 madenciyi anmak, ailelerinin acılarını paylaşmak, ücretleri ve taşeronlaşmaya karşı taleplerini iletmek için yapacakları mitinge önceden anlaşılmış olmasına karşın TCDD'nin "Vagon yok" gerekçesiyle tren vermediğini açıkladı. Sarı; trenin fiyatının, 10 vagonlu olmasının bile kararlaştırıldığını ancak bilinmeyen güçlerin TCDD'ye baskısıyla engellendiklerini öne sürdü.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı; DİSK, KESK, TMMOB, TTB'nin bir yıl önce Soma'da 301 madencinin iş cinayetiyle ölümünün yıldönümü nedeniyle 1.5 ay önce miting yapma kararı aldığını, İzmir'den de Soma'ya çok sayıda kişinin gideceğini söyledi. Sarı, "5 Mayıs'ta KESK'e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Genel Başkanı Ankara'da TCDD Genel Müdürü ile görüştü. Soma'ya İzmir'den gidecek arkadaşların bir trenle gitmesi ve dönmesi konusunda mutabakata varıldı. Fiyatta anlaşıldı. Hatta sekiz vagonlu trene 2 vagon daha eklenmesi 10 vagonun taşıma yapacağı tren tahsis edildi. Ancak, 9 gün içinde bilinmeyen güçlerin TCDD'ye yaptığı baskı sonucu dün bize TCDD'den 'Vagon olmadığı için tren veremiyoruz' bilgisi verildi. Böylece kara trenin Soma'ya gidişi engellendi" dedi.

Soma'ya gitmeleri için kendilerine tren verilmemesindeki amacın Hükümet'in Soma'ya bir yıl boyunca bir şey yapmaması olduğunu belirten Memiş Sarı, kitlesel mitingin Haziran seçimleri öncesi kendi aleyhlerine bir durum yaratacağını düşündükleri için TCDD'ye baskıyla trenin tahsisinin önlendiğini öne sürdü.

TCDD'nen "Vagon yok" söylemine karşılık, BTS Şubesi'nin Alsancak Garı'nı bekleyen 16 boş vagon olduğu bilgisini verdiğini, hatta fotoğrafların çektiğini dile getiren Sarı, "Bir kenarda boş tutuluyorlarmış. Soma'nın karasına kara trenle gitme isteğimiz reddedildi. Binlerce kişinin işten çıkarılmasını da protesto edeceğimiz, 301 ailenin acısını paylaşacağımız mitinge gidişimiz engellenmek isteniyor" dedi. Memiş Sarı, buna karşın DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak özel araçlar, otobüslerle Soma'ya gideceklerini gerekirse yürüyeceklerini 16 Mayıs saat 13.00'te Soma'da olacaklarını söyledi. - İzmir

İzmir Konfederasyonu Başkanlığı'na oy birliğiyle yeniden Ferhan Ademhan seçildi İzmir Konfederasyonu Başkanlığı'na oy birliğiyle yeniden Ferhan Ademhan seçildi Son dakika haberi... Menderes Belediye Başkanı Gözaltına Alındı Son dakika haberi... Menderes Belediye Başkanı Gözaltına Alındı
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Disk: Tcdd, Soma Mitingi İçin Tren Vermedi - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement