DİTİB Almanya'da imam yetiştirecek - Son Dakika

DİTİB Almanya'da imam yetiştirecek

11.07.2019 12:03
DİTİB Almanya'da imam yetiştirecek

BASIN toplantısında konuşan DİTİB temsilcileri, Almanya'da imam yetiştirilmesi ile ilgili kararın alınmasında, Türkiye'den çok fazla imamın geldiği, böylece Türk devletinin DİTİB camilerindeki nüfuzunun büyük olduğu yönündeki eleştirilerin de etkili olduğunu kaydettiler.

BASIN toplantısında konuşan DİTİB temsilcileri, Almanya'da imam yetiştirilmesi ile ilgili kararın alınmasında, Türkiye'den çok fazla imamın geldiği, böylece Türk devletinin DİTİB camilerindeki nüfuzunun büyük olduğu yönündeki eleştirilerin de etkili olduğunu kaydettiler. Genel Başkan Kazım Türkmen, "Ne kadar çok din görevlisi yetiştirirsek Türkiye'den o kadar az gelecektir" dedi.

İKİ YIL SÜRECEK

DİTİB bünyesinde, tamamen kurumun öz kaynaklarıyla düzenleneceği belirtilen kursların iki yıl süreceği kaydedildi. İlk iki ay hazırlık olacağı, daha sonra kursiyerlerin camilerde staj ve eğitimlerine devam edeceği belirtildi. Eğitim için Dahlem kentinde, kursiyerlerin yatılı olarak eğitim görecekleri okul binası satın alındığı açıklandı. Yılda 70 öğrencinin kurslara kabul edileceği, ağırlıklı olarak Almanca eğitim verileceği ve eğitimin sonunda başarılı olan kursiyerlerin Almanya'da DİTİB'e bağlı camilerde din görevlisi olarak çalışabilecekleri kaydedildi. Kurslara, Almanya'da yetişmiş, ancak Türkiye veya Almanya'da İslam ilahiyatı fakültelerinden mezun olanlar başvurabilecek.

MAAŞLARI TÜRKİYE ÖDÜYOR

DİTİB'in Almanya'da 857 camisi bulunuyor. Bu camilerde yaklaşık bin imam görev yapıyor. Din görevlilerinin büyük kısmı Türkiye'den atanıyor ve ortalama dört yıl görev yaptıktan sonra Türkiye'ye dönüyor. Almanya'da yetişen ve temel eğitimlerini ağırlıklı olarak Almanya'da almış olan 120 din görevlisi bulunuyor. Bu din görevlilerinin büyük kısmını ilahiyat eğitimlerini Türkiye'de görenler oluşturuyor. DİTİB bünyesinde görev yapan imamların tamamının maaşlarını ise Türkiye ödüyor.

YORUMLAR
500
Kayseri'de 'Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı' paneli düzenlendi Kayseri'de 'Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı' paneli düzenlendi Karaman, Geleneksel Türk Okçuluğu Türkiye Şampiyonası finallerine ev sahipliği yapacak Karaman, Geleneksel Türk Okçuluğu Türkiye Şampiyonası finallerine ev sahipliği yapacak
Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Güncel DİTİB Almanya'da imam yetiştirecek - Son Dakika


Advertisement