Son Dakika Haberleri: Diyanet İşleri Başkanı ABD'de Cuma Namazı Kıldırdı, Kudüs'e Selam Gönederdi

Diyanet İşleri Başkanı ABD'de Cuma Namazı Kıldırdı, Kudüs'e Selam Gönederdi

2 yıl önce

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ABD'de Cuma namazı kıldırdı, hutbesinde Kudüs'e selam gönderdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ABD'nin Maryland eyaletinde yer alan Amerika Diyanet Merkezi'nde irad ettiği cuma hutbesinde barış ve kardeşlik mesajları verdi.

"MAHZUN KUDÜS'E SELAM OLSUN"

Prof. Dr. Erbaş, Maryland eyaletinde bulunan Amerika Diyanet Merkezinde cuma namazı kıldırdı. Farklı coğrafyalarda yaşayan Müslümanlara selam göndererek hutbesine başlayan Erbaş, "70 yıldır mahzun, mağdur ve mazlum Kudüs'e selam olsun." ifadelerini kullandı.

"ADI, BARIŞ ANLAMINA GELEN BİR DİNİN MENSUPLARIYIZ"

Erbaş, İslam'ın barış dini olduğunu anlattığı hutbesinde, "İslam kelimesinin kökü silm barış demektir, kurtuluş demektir, mutluluk demektir. Onun için yüce Rabbimiz iman edenleri İslam'ı yaşamaya, anlamaya ve barış dini olduğunu bütün dünyaya ilan etmeye davet ediyor." dedi.

"Aranızda düşmanlık olmasın," sözlerini kaydeden Erbaş, "Ne mutlu bizlere ki adı barış, kurtuluş ve hidayet anlamına gelen bir dinin mensuplarıyız." diye konuştu.

"MÜSLÜMANLAR GÜVENİLİR İNSANLARDIR"

Müslümanların "emin" vasfına vurgu yapan Erbaş, "Müslümanlar, müminler güvenilen insanlardır, kendilerinden emin olunan insanlardır." ifadelerini kullandı.

Erbaş, mescitlerin günlük hayattaki önemine dikkat çekerek, çocukların mescitlerde büyümesi gerektiğini ve gençlerin bu mekanlarda İslam'ı öğrenmesi gerektiğini söyledi.

Erbaş, "Evimizden sonra ilk uğrayacağımız, gideceğimiz, ilk kendimizi bırakacağımız yer camilerdir." diye konuştu.

AMERİKA DİYANET MERKEZİ'Nİ ERDOĞAN AÇMIŞTI

ABD'nin başkenti Washington yakınlarında bulunan Amerika Diyanet Merkezi'nin resmi açılışını, 2 Nisan'da 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı.

Washington'a yaklaşık yarım saatlik mesafedeki Amerika'nın en büyük camisi olan Diyanet Merkezi, özellikle cuma namazı için yüzlerce insanın çevre eyaletlerden de gelerek namazlarını kıldıkları ve kültür merkezindeki hizmetlerden yararlandıkları bir "buluşma noktası" hüviyeti taşıyor.

ÇİFT MİNARELİ TEK CAMİ

Cami eksenli bir kompleks olan külliyede kültür merkezi, cemiyet binası, konuk evi, hamam, konferans salonu ve geleneksel Türk evlerinin yanı sıra, Türk mutfağından örnekler sunan bir restoran da bulunuyor.

Amerika'daki çift minareli tek cami olan Diyanet Merkezi, başta çevre bölgelerde yaşayan Müslümanlar olmak üzere, farklı eyaletlerden gelenlere da çok yönlü hizmet sunuyor.
Polisin Baskın Yaptığı İş Yerlerinde Flash Bellekle Oynanan Kumar Yöntemi Açığa Çıktı Bakan Selçuk Müjdeyi Verdi! Ücretler Artırıldı

Sedat Peker, Ne İş Yaptığını ve Aylık Gelirini Açıkladı