Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Kadir Gecesi Mesajı - Son Dakika

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Kadir Gecesi Mesajı

14.08.2012 01:42
Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Kadir Gecesi Mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yarın idrak edilecek olan Kadir Gecesi münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Resûl-i Ekrem'in (sas) dilinde evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluş olarak ifade edilen

mübarek Ramazan-ı şerifin son günlerine yaklaşırken 14 Ağustos Salı gününü Çarşambaya bağlayan gece, yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'in inmeye başladığı Kadir gecesine kavuşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşayacağız.

Bilindiği gibi Kadir gecesi, değerini bizzat Kur'an-ı Kerim'den almıştır. Kur'an-ı Kerim, bu geceye müstakil bir sure tahsis ederek, gecenin en güzel biçimde tasvirini yapmıştır: "Biz onu (Kur'ân'ı) Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadirgecesi bin aydan hayırlıdır.

O gece melekler ve ruh (Cebrail), Rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur." (Kadir, 97/1-5)

Her sene Allah'tan bir bağış, Peygamberden bir armağan gibi gelen Kadir gecesinin anlatıldığı Kadir suresi, bizlere üç mesaj getirmiştir:

Birincisi, Kadir gecesini değerli kılan "yaradılış bilgisinin ders kitabı" olan Yüce Kur'an'ın ilk nüzûlüne şahit olmuş olmasıdır. Onun kadrini yücelten, Aziz Kur'an'ın rahmet yüklü evrensel mesajlarının bu gece inmeye başlamasıdır. Aynı şekilde

Müslümanların Allah katındaki değerini yücelten, kadrini kıymetini yüce kılan da Kur'an-ı azîmuşşandır.

İkinci mesaj, her Kadir gecesinin müminlere her yıl bir ömürlük bir fırsat sunmuş olmasıdır. "Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır" demek, Kadir gecesi bir ömürlük zamana eş değerdir demektir.

Eğer şu ana kadar yaşadığımız ömrü iyi değerlendiremediysek bu gece bize bir ömre bedel bir imkân tanınmaktadır. Bu yönüyle Kadir gecesi diğer bütün kutlu zamanların üstünde ve önünde olarak Yüce Rabbimizin insanlığa bir rahmet kapısı, bir umut pınarı olarak bahşettiği mübarek bir gecedir. Bu gece, hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde geçmişimizi değerlendirerek gafletle geçen günlerimizi sorgulama, günahlardan arınma, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip af ve bağışlanma dileme zamanıdır.

Üçüncü mesaj, vahiy meleği Cebrail aleyhi's-selâm ile Allah'ın meleklerinin Kadir gecesinde yeryüzüne selâm

ve esenlik getirmek üzere inmeleridir. Kur'an'ın nüzulü hürmetine bir kez yaşanan bu hadise, Cenab-ı Hakk'ın biz müminlere çok büyük bir ikramı, ihsanı ve lütfu olarak her sene tekerrür etmektedir.

Bu gece vesilesiyle bir kez daha hatırlatmak isterim ki, Kadir gecesini, ancak Kur'an'ın kadrini, kıymetini bildiğimiz oranda hakiki anlamda ihya etmiş oluruz. Kur'an'ın hak, hakikat, ahlâk ve adalet ilkelerine sarıldığımız ölçüde bu gecede bir ömre bedel manevî gelişmeler yaşayabiliriz. Kur'an'ın barış ve esenlik mesajlarına değer verdiğimiz nispette Allah'ın meleklerinin, yeryüzüne barış ve esenlik getirmek üzere indiklerinin idrakine varabiliriz. "Her geleni Hızır, her geceyi Kadir bil!" şuuruyla hayatımızı sürdürdüğümüz müddetçe Kadir gecesinden hakkıyla

istifade edebiliriz.

Üzülerek ifade edelim ki ülke olarak Ramazan ayı boyunca

verdiğimiz şehitler, İslâm coğrafyasında özellikle yanı başımızda Suriye'de

kadın, çocuk, yaşlı demeden her gün katledilen masum insanlar, uzak doğuda Myanmar'da, Arakan'da din kardeşlerimizin maruz kaldığı vahşet ve insanlık dramı, dünyanın muhtelif yerlerinde Müslümanlara reva görülen zulüm, şiddet, cinayet ve insanlık dışı eylemler, Ramazan sevincimizi buruk bir şekilde yaşamamıza sebep olmuştur. Kadir gecesini idrak ederken, dünyanın neresinde olursa olsun topyekûn açların, yoksulların, mahrumların, mağdurların, zayıf bırakılmışların, zulme uğramışların haklarına dikkat kesilmek, onların dertleriyle dertlenmek, acılarına ortak olmak, yaralarını sarmak, hâlleriyle hemhâl olmak; zâlim ve diktatörlerin hak ve hukuk tanımayan, azgınlaşan ve şımaran iradelerine karşı tavır almak, kısacası insanlığın barış ve huzuru için hayrın anahtarı şerrin kilidi olmak, yeryüzündeki bütün Müslümanların üzerine düşen bir görev ve sorumluluktur.

Bu vazife, bu gece yeryüzüne inen meleklere ve

Cebrail aleyhisselâma eşlik edecek maneviyata uygun bir kulluğa sahip olmak için

de yerine getirilmesi gereken bir ödevdir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz ve gönül coğrafyamız olmak üzere bütün İslâm âleminin mübarek Kadir

gecelerini en güzel dilek ve duygularla tebrik ediyor; Kadir gecesinin feyz ve

bereketinden hepimizin nasibdâr olabilmesini, dua ve niyazlarımızın kabul

edilmesini, topyekûn İslâm dünyasının içinden geçmekte olduğu zorlu süreçten bir

an evvel kurtulmasını, Ramazan Bayramına sağlık, afiyet içerisinde huzur ve

mutlulukla erişebilmeyi Cenâb-ı Mevlâ'dan niyaz ediyorum.

YORUMLAR
500
Diyanet'ten '9 yaşında bir kız evlenebilir' iddiasına yalanlama: Böyle bir fetva vermedik Diyanet'ten '9 yaşında bir kız evlenebilir' iddiasına yalanlama: Böyle bir fetva vermedik Diyanet İşleri Başkanlığı'nın '9 yaşındaki kız çocuğunun evlenebileceği ve çocuk doğurabileceği' yönünde açıklama yaptığı iddiası Diyanet İşleri Başkanlığı'nın '9 yaşındaki kız çocuğunun evlenebileceği ve çocuk doğurabileceği' yönünde açıklama yaptığı iddiası Sayıştay Raporu: Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Bir Yılda Tahsisini Yaptığı 1661 Binadan 921'i Diyanet'e Sayıştay Raporu: Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Bir Yılda Tahsisini Yaptığı 1661 Binadan 921'i Diyanet'e
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Kadir Gecesi Mesajı - Son Dakika


Advertisement