Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Hekimoğlu İsmail'i Ziyaret Etti (Özel) - Son Dakika

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Hekimoğlu İsmail'i Ziyaret Etti (Özel)

28.05.2011 13:45
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Hekimoğlu İsmail'i Ziyaret Etti (Özel), System.String[]

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, yazar Ömer Okçu'yu (Hekimoğlu İsmail) ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, yazar Ömer Okçu'yu (Hekimoğlu İsmail) ziyaret etti. Okçu'nun çalıştığı Cağaloğlu'ndaki Timaş Yayınevi binasında gerçekleşen görüşmede Başkan Görmez, bu ziyareti uzun zamandır yapmayı istediğini ancak fırsat bulamadığını dile getirerek Okçu'nun eserleri ile kendi dönemindeki insanlara ufuk açtığını belirtti. Görüşmede Okçu, Minyeli Abdullah isimli eserini Ümraniye çöplüğünde bulduğu makbuz kağıtlarının arkasına yazarak oluşturduğunu anlatarak, o dönemdeki baskılar karşısında yazdığı kısımları evindeki döşeme altlarına sakladığını anlattı. Okçu, ayrıca Başkan Görmez'e Naturizm ile ilgili bir kitap yazmayı istediğini de aktardı.

Başkan Görmez, Timaş Yayınevi'ndeki ziyaretinde Okçu ile bir araya gelerek sohbet etti. Hastalığı döneminde Okçu'yu ziyaret fırsatı bulamadığını anlatan Görmez, Okçu'nun sadece kendisi itibariyle değil kendi kuşağı üzerinde hakları ve emeği olan bir insan olduğunu dile getirdi. Okçu'nun rahatsızlığı döneminde müteessir olduğunu ve ziyaretine gelmek istediğini anlatan Görmez, ziyareti gerçekleştirmekten ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sohbet sırasında Başkan Görmez ile Hekimoğlu İsmail eski dönemlere ilişkin karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Hekimoğlu İsmail görüşmede eserlerini nasıl hazırladığı ve nasıl sakladığına ilişkin bilgiler de verdi. Okçu, 'Minyeli Abdullah' isimli kitabını Ümraniye Çöplüğü'ndeki makbuz sayfalarının arkalarına yazarak oluşturduğunu anlatarak ancak yazmak kadar saklamanın da dönemin zorlukları arasında yer aldığını anlattı. Yazdığı eserler nedeniyle çeşitli mahkemelerde yargılandığını ve baskılara maruz kaldığını anlatan Okçu, evinde arama yapılması ihtimaline karşı, "Döşemeyi kestim oraya saklıyorum. Ama kestiğim yer belli. Gördü mü burada bir şey var deyip aç diyecek. Tedbirler alıp korumaya çalışıyordum. " dedi. Yazdığı kitabı eşine bile söylemediğini anlatan Okçu, eşinin yazdıklarını bilmesi durumunda işkenceye maruz kalma ihtimalini düşündüğü için ondan habersiz yazdığını dile getirdi.

ASIL ADI AnkaraLI ABDULLAH

Eşinin yazdığı kitaptan daha sonradan haberi olduğunu da kaydeden Okçu, "Komşular bir gün ziyarete gelmişler. Eşim ziyaretin sebebini sormuş. Onlar da 'Minyeli Abdullah'taki "Sevde"yi görmeye geldik' demişler. Eşim de 'benim adım Sermin' deyince sen Minyeli Abdullah'ı okumadın mı? demişler. Neymiş o demiş? Demişler ki senin kocan yazdı. O zaman eşim demiş ki 'yok öyle bir şey. Ondan sonra misafirler gidince bizim hanım dedi ki, 'bir kitap yazmışsın getir bana okuyacağım. ' Sen karışma dedim. Hayır dedim kabul etmedi. Verdim okudu. " şeklinde anlattı. Kitabın asıl isminin Minyeli Abdullah değil, "Ankaralı Abdullah" olduğunu ancak bunun sakıncalı olacağı için ismini bu şekilde değiştirdiğini de aktaran Okçu, "Bu isimle çıksaydı hemen toplatılırdı. " şeklinde konuştu.

NATURİZM İLE İLGİLİ BİR KİTAP YAZMIYI İSTERİM

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Okçu'nun Diyanet camiasından bir isteği olup olmadığını sordu. Okçu, insanların tabiat ve maneviyat arasındaki ilişki konusunda yetersiz kaldıklarını gördüğünü belirterek, "Naturizm hakkında bir kitap yazmayı isterim. Siz de neşrederseniz memnuniyet duyarım. Para istemiyorum. Çünkü diyanet kadrosunda öyle bir kitabın bulunmasını istiyorum. Tabiata tanrı diyorlar, bunun böyle olmadığını anlatayım. " dedi. Başkan Görmez de böyle bir kitabın yazımından memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Okçu ziyaret nedeniyle duyduğu memnuniyeti Başkan Görmez'e ileterek kendi yazdığı kitaplardan bazılarını imzalayarak hediye etti.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Hekimoğlu İsmail'i Ziyaret Etti (Özel)
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Hekimoğlu İsmail'i Ziyaret Etti (Özel)

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Hekimoğlu İsmail'i Ziyaret Etti (Özel) - Son Dakika


Son Dakika

Oyuncu Caner Cindoruk'un iki erkek kardeşi de oyuncu çıktı Madde bağımlısı genç kadının ibretlik görüntüleri! Ayakta durmakta güçlük çekti, kendini oradan oraya attı 3 yaşındaki Ayşe'yi hayattan koparan kaza kamerada 6 gün önce kaybolan adamın kayıp battaniyesi cinayet şüphesine neden oldu Tarlada bulduğu 1200 yıllık taş vaftiz teknesini satmaya çalışırken yakalandı MasterChef'ten elenen Ayyüce Kamit, Emir Elidemir ile çıkan aşk haberlerine açıklık getirdi Asgari ücret zammı için 4 Aralık'ta yapılacak ilk toplantı internet üzerinden gerçekleştirilecek Korona vaka sayısıyla orantılı olarak, kelle paça satışı da arttı