Diyarbakır'a Bin Kişilik Modern Öğrenci Yurdu - Son Dakika

Diyarbakır'a Bin Kişilik Modern Öğrenci Yurdu

05.01.2012 14:40
Diyarbakır'a Bin Kişilik Modern Öğrenci Yurdu, System.String[]

Diyarbakır'da 15 milyon liraya mal olacak bin kişilik öğrenci yurdu yapılıyor.

Diyarbakır'da 15 milyon liraya mal olacak bin kişilik öğrenci yurdu yapılıyor.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Kredi ve Yurtlar Kurumu (Yurt-Kur) Bölge Müdürü Kutbettin Aydoğdu'yu ziyaretinde Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun son yıllarda yurt kapasitesinin yanı sıra yurtlardaki yaşam kalitesinin de artırılması için büyük çaba gösterdiğini söyledi.

Gençlerin en güzel hizmetlere layık olduğunu, devletin de bu güzel imkanları gençlere sunduğunu kaydeden Toprak, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun Diyarbakır'da 2012-2013 eğitim ve öğretim yılına yetiştirilecek olan bin kişilik yurt yaptığını belirtti.

-Bazalı yatak olacak-

Yurtların genel durumu ve kapasiteleri ile Dicle Üniversitesi yerleşkesi içinde yeni yaptırılan yurt hakkında bilgi veren Aydoğdu, Mehmet Akif Ersoy Yurdu'nda 936, Ziya Gökalp Yurdu'nda bin 206 olmak üzere toplam 2 bin 142 öğrenciye hizmet verdiklerini söyledi.

Dicle Üniversitesi yerleşkesi içinde yeni yaptırılan bin kişilik yurt ile yatak kapasitesinin 3 bin 142'ye ulaşacağını kaydeden Aydoğdu, yeni yurdun modern bir yapıya sahip olduğunu, öğrenci odalarının yüksek lisans öğrencileri için 1 veya 2 kişilik, lisans ve diğer öğrenciler için tasarlanan odaların ise en fazla 3 kişilik olduğunu bildirdi.

Ranza ve karyola yerine bazalı yatak kullanılacağını ifade eden Aydoğdu, odaların ahşap mobilyalı, her öğrenciye ait çalışma masası ve dolabın içerisinde olacağı süit olarak inşa edildiğini aktardı.

15 milyon 6 bin liraya mal olacak yeni yurdun, en geç haziran ayı içerisinde tamamlanarak, 2012-2013 eğitim öğretim döneminde hazır olacağını belirten Aydoğdu, "Devlet koruması altında bulunan öğrenciler ile gazi ve şehit çocukları yurtlarda ücretsiz olarak barınıyor. Bunun yanında öğrenimlerinde başarılı olan ancak maddi durumu iyi olmayan öğrenciler de Yurt-Kur Yönetim Kurulu kararıyla yurtlarda ücretsiz kalabiliyor" dedi.

- DİYARBAKIR

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Diyarbakır'a Bin Kişilik Modern Öğrenci Yurdu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışta konuşmak isteyen ismi böyle uyardı: O mikrofonu milletvekilimize ver Arsenal ile sözleşmesini fesheden Mesut Özil'in Fenerbahçe'ye hafta sonu imza atacağı ileri sürüldü Güzel model Anna Falchi, Lazio'nun Roma galibiyeti sonrası soyundu İki adamla aynı anda sözlenip, 60 bin TL dolandırdı: Ciddi düşünüyordum, evlenecektim 14 yaşındaki kız çocuğuna tacizde bulunan market sahibine gözaltı! 1.5 yıldır devam ediyormuş Gelin ve damadın 'Gerdek partisi' sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekti Dünya, öz kızlarını 5 yıldır kafese kapatan aileyi konuşuyor! Kıyafetlerini yediği için çuval giydirmişler Sancaktepe Belediye Başkanı Döğücü ile İBB Sözcüsü Ongun Twitter'da atıştı