Diyarbakır'da İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Etkinliği - Son Dakika

Diyarbakır'da İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Etkinliği

13.03.2017 13:04
Diyarbakır'da İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Etkinliği, System.String[]

Diyarbakır’da İstiklal Marşı’nın kabulünün 96. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Diyarbakır'da İstiklal Marşı'nın kabulünün 96. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nden düzenlenen etkinliğe, AK Parti Milletvekili Ebubekir Bal, İl Vali Yardımcısı Kürşat Güleryüz, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar, Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, kurum müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Diyarbakır Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, açılış konuşması yaptı.

Mehmet Akif Ersoy'un bir destanı yazmanın sadece edebi meziyetlerle olamayacağını gösterdiğini kaydeden Aslan, "İstiklal Marşı en önemli ve değişmez değerlerimizden biridir. O bizim bir arada olmamıza anlam katan milli ruh birliğimizin sembolüdür. O milletimizin hürriyet ve milli irade türküsüdür. Toplumumuzun ortak bir kalp atımıdır. İstiklal marşını anlayabilmek için, Mehmet Akif Ersoy'u ve onun istiklal marşını yazdığı haleti ruhiye-yi iyi bilmek, onun şahsında ve edebi dilinde topladığı, milli mücadele ruhunu yakından tanımak, bu ruhu, hakkı ile hissetmek gerekir" dedi.

Yapılan konuşmasının ardından Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Seyit Ahmet Atak tarafından "İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy'un kişiliği" konulu bir sunum gerçekleştirildi.

Daha sonra Şehit Namık Tümer İlkokulu 1. sınıf öğrencileri tarafından İstiklal Marşı'nın 10 kıtası okundu. Ziya Gökalp Anadolu Lisesi öğrencilerinin gerçekleştirdiği "Mehmet Akif Ersoy'un hayatı" konulu tiyatro oyununun ardından şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren eserler, eser sahibi öğrenciler tarafından okundu ve ödül töreni gerçekleştirildi.

Etkinlik, Güzel Sanatlar Lisesi korosu tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisiyle sona erdi. - DİYARBAKIR

Diyarbakır'da İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Etkinliği
Diyarbakır'da İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Etkinliği
Diyarbakır'da İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Etkinliği

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Diyarbakır'da İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Etkinliği - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor Dünya Sağlık Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü Rıdvan Dilmen'den, Fatih Terim'e sert eleştiri: Ne gerek vardı, 6-0 mı yeneceksin? 51 yaşındaki Jennifer Lopez, sahne şovuyla Amerikan Müzik Ödülleri'ne damga vurdu Reuters'tan bomba Dağlık Karabağ iddiası: Türkiye ve Rusya gözlem noktası konusunda anlaşmazlık yaşıyor Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü İYİ Parti'de istifa depremi! 5 isim partiyi bombalayarak görevlerini bıraktı Tramvay durağına izinsiz giren genç, kendisini uyaran güvenlik görevlisini bıçakladı! O anlar kamerada