Diyarbakır'da Kazıda Bulunan Kafatası 7'ye Yükseldi, Özel Yetkili Savcı El Koydu - Son Dakika

Diyarbakır'da Kazıda Bulunan Kafatası 7'ye Yükseldi, Özel Yetkili Savcı El Koydu

Diyarbakır\'da Kazıda Bulunan Kafatası 7\'ye Yükseldi, Özel Yetkili Savcı El Koydu
Son Güncelleme: 12.01.2012 15:14

Diyarbakır'da bir dönem jandarmanın istihbarat ve terörle mücadele merkezi binası ile Diyarbakır Cezaevi ile Adliye Sarayı'nın bulunduğu Saraykapı Mevkii'nde restorasyon çalışmaları sırasında dün 6 kafatasının bulunmasının ardından sürdürülen kazılarda bugünde bulunan kafatası sayısı 7'ye yükseldi.

Diyarbakır'da bir dönem jandarmanın istihbarat ve terörle mücadele merkezi binası ile Diyarbakır Cezaevi ile Adliye Sarayı'nın bulunduğu Saraykapı Mevkii'nde restorasyon çalışmaları sırasında dün 6 kafatasının bulunmasının ardından sürdürülen kazılarda bugünde bulunan kafatası sayısı 7'ye yükseldi. Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı kazılara el koyup, kendi denetimine alırken, kazı alanı da genişletildi.Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi Saraykapı Semti'nde bulunan ve 1990'lı yılarda Jandarma Merkez Komutanlığı, Diyarbakır Cezaevi ve Adliye binasının bulunduğu alanda bir süre önce restorasyon çalışması başlatıldı. Dün süren çalışmalarda eski Jandarma Komutanlığı ve Diyarbakır Cezaevi arasındaki bahçede arkeologlar toprağa gömülü 6 kafatası ile kemik bulunca durumu Diyarbakır Arkeoloji Müzesi ile polise bildirdi. Polis bölgeye güvenlik şeridi çekip kimsenin girmesine izin vermezken, kazı çalışmaları bugünde sürdü.Polisin aldığı önlemler bugün daha da genişletilerek, gazetecilerin de girişine izin verilmedi.

Süren kazı çalışmalarında bulunan kafatası sayısı bugün 7'ye yükseldi. Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı kazı çalışmalarına el koyup, bir savcı gözetiminde sürdürmeye başladı. Kazı alanı genişletilirken, kazıya katılan işçilerin cep telefonları görüntü almaları ihtilamine karşı toplandı.

Bölgenin SİT alanı olması nedeniyle kazılarda iş makinelerinin kullanılamadığı belirtildi. Kazılar arkeolojik kazı standartlarına göre kazma ve küreklerle sürdürülüyor. Kazıların ne kadar süreceğinin henüz belli olmadığı kaydedildi. Yetkililer, bulunan kafatası ve kemiklerin toplandığını, kazıların bitmesinin ardından topla olarak DNA testi için Adli Tıp Kurumu'na gönderileceğini söyledi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Diyarbakır'da Kazıda Bulunan Kafatası 7'ye Yükseldi, Özel Yetkili Savcı El Koydu - Son Dakika


Advertisement