Son Dakika Haberleri: Diyarbakır'da Laparoskopik Fıtık Onarımı Ameliyatı Yapıldı

Diyarbakır'da Laparoskopik Fıtık Onarımı Ameliyatı Yapıldı

8 yıl önce

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bir ilke daha imza atarak, bölgede ilk kez laparoskopik fıtık ameliyatı gerçekleştirdi.

Diyarbakır'da Laparoskopik Fıtık Onarımı Ameliyatı Yapıldı, System.String[]

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bir ilke daha imza atarak, bölgede ilk kez laparoskopik fıtık ameliyatı gerçekleştirdi.


Hastane Başhekimi Prof. Dr. Yusuf Yağmur, dünyada hızla yayılan laparoskopik yama tedavisinin hastaya ve cerraha büyük rahatlık sağladığını belirterek, "Karın ön duvarında, orta hatta fıtığı olan (ventral herni) bir hastaya laparoskopik yama onarımı yaptık. Bu yöntemin en büyük yararı ise hastanın ameliyat sonrasında karnında yeni yara izi olmaması ve daha az ağrı çekmesidir." dedi.


Laparoskopik fıtık onarımının üç adet küçük kesi, laparoskopi teknolojisi ve yamanın kullanıldığı yeni bir yöntem olduğunu anlatan Yağmur, "İçi boş bir boruya benzetebileceğimiz kanalın içinden yerleştirilen ve özel bir kameraya bağlanmış olan teleskop, cerrahın fıtık ve çevre dokularını bir monitörden görebilmesini sağlıyor. Cerrahın, fıtığın oluştuğu yerde çalışabilmesini sağlamak amacıyla bölgeye iki kanal daha yerleştiriliyor. Fıtık, karın içinden onarılıyor. Günümüzde laparoskopik fıtık onarımı sonrası etkin ağrı kontrolünün sağlanması ve hareket etmenin cesaretlendirilmesiyle günlük aktiviteye çok erken geri dönülebiliyor. Öyle ki hastalar artık 24 saat içerisinde banyo dahil bütün hijyenik gereksinmelerini kendi başlarına karşılayabiliyor, 2-3 gün içerisinde günlük işlerini yapabiliyor." ifadelerini kullandı.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 01:02 Kaynak: CHANetanyahu'nun oğlu, İstanbul paylaşımıyla sosyal medyanın gündemine oturdu
Avukatının bürosundaki görüntü, talihsiz genci ceza almaktan kurtardı Talihsiz koca, karısının söylediklerine dayanamayıp kalp krizi geçirdi