'Sürece Katkısı Olan Görüntü Değil' - Son Dakika

'Sürece Katkısı Olan Görüntü Değil'

27.06.2013 09:28
'Sürece Katkısı Olan Görüntü Değil'

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cizre'deki GÖRÜNTÜ SÜRECE KATKISI OLAN GÖRÜNTÜ DEĞİL

Diyarbakır'da DTK'nın düzenlediği toplantıya katılan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, toplantının ardından gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde PKK'nın gençlik yapılanmasının yaptığı gösteriye ilişkin soru üzerine Demirtaş, Hem merkezi düzeyde hem Cizre teşkilatımız aracılığıyla araştırıyoruz. Ne amaçla yapılmış, niyetler nedir Araştırmamızı tamamlayım. Sürece ciddi katkısı olan görüntü değil. Yaklaşımımız bu olacaktır. Gençlerin örgütlenmesini savunuyoruz. Gençliğin örgütlü olmasını arzuluyoruz. Parti olarak yanında oluruz. Devletin de önünü açması gerekir. Gençilğin de buna dikkat edecek faaliyet içerisinde olması gerekir. Aslı astarını bilmeden konuşmak doğru olmaz. Gerekli araştırmalırı yapalım. Açıklamaları yaparız dedi.

15 GÜNLÜK GELİŞMELER, SÜRECİN BİRAZ ENFEKSİYON KAPSAMINA NEDEN OLDU

Demirtaş, çözüm süreciyle ilgili bir soru üzerine, çözüm süreci başladığından beri tıkanmanın önlenmesi, gerilimlerin ortadan kaldırılması yaklaşımında olduklarını ifade ederek, şöyle dedi

Türkiye'de 15 günlük gelişmeler sürecin biraz enfeksiyon kapmasına neden oldu. Hükümetin bazı açıklamaları, poliktik gelişmeler, özellikle Gezi olaylarında hükümetin sert tutumu, sokakta şiddetin muazzam derecede artması, koruculuk konusunda yeni korucuların alınması. Hiç de gerek duyulmadan bazı il ve ilçelerde yeni korucu kadroların doldurulması. Roboski ile ilgili verilen karar, yeni karakol inşaatlarının hızlandırılması. Hükümetin yaptığı sert açıklama ve kullandığı üslup bir araya gelince, bu süreç devlet tarafından destekleniyormu Hükümet süreci ilerletmek istiyormu kaygılarını yarattı, sıkıntı çıktı. Fakat, bu 'süreç bitti, tıkandı' anlamına gelmiyor. Ama süreç zorlandı. Hükümetin demokratik siyasete destek konusunda güçlü mesajların verilmemesi döneminde bu sıkıntılar yaşandı. Ama, bunlar aşılacak. 2'inci aşamaya geçildi. Hükümet geniş tavır ortaya koymalı. Demokratikleşme adımı açtıkça, sürecin doğru işlemesi açısından politik olarak desteklemeye devam edeceğiz.

İmralı'da Abdullah Öcalan'ın yerinin değiştirilip değiştirilmemesi ve yanına yeni mahkum gönderilip gönderilmeyeceği ile ilgili bir soru üzerine Demirtaş, Yerininin iyileşmesinden çok eskiden kaldığı yer, maalesef son birkaç yıldır kaldığı yerden çıkarılıp dar hücreye konulmuştu. İç hukuk gereği ancak tecrit cezası alanlar dar yerde kalır. Süreç ve hukuk gereği asılında kaldığı yere geçmesi gerekir. Hükümetin ve Adalet Bakanı'nın pozitif bakacağına inanıyorum. Türkiye'nin her cezaevine mahkum sevki ve nakil nasıl yapılıyorsa İmralı Cezaevi'ne de olabilir. Ama somut bir gelişme söz konusu değildir dedi.

HÜKÜMETİN İMRALIYA GİDECEK İSİMLERİ TARTIŞMASINI DOĞRU BULMUYORUZ

Demirtaş, İmralı Adası'na giden heyette yer alanların isimleri ile ilgili bir soruya ise, Biz, isimlere takılmıyoruz. İsimlerin hükümet tarafından tartışılmasını doğru bulmuyoruz. Bir kişi de gitse partimizi temsil eder. Mesele isim değil. Bu konulara takılıp kalmamak lazım. Bizde isimlere takılmadığımız için bu tavrı koymuyoruz. Hükümetin isimleri tartışmasını doğru bulmuyoruz. Hükümet isimler arasına ayrım koyamaz. Sıkıntıları aştık dedi.

Yeni anayasanın çözüm sürecinin 2'inci aşamasından tümüyle gerçekleşmeyebileceğini söyleyen Demirtaş, 2'inci aşama demokratik siyaset kanalların açılacağı yasal güvencelerin oluşacağı aşamadır. Sorunların yüzde yüz çözüleceği ikinci aşama değil. Silahlar devre dışı kaldığı ve siyaset ile sorunların çözülme aşamasıdır dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çözüm süreci ve demokratikleşme ile ilgili yol haritasını önümüzdeki günlerde açıklayacağını söyleyen Demirtaş, Umarım kalıcı demokrasiye denk düşen bir yol haritası olur. Hükümetin açıklayacağı yol haritası, hem sürecin hem Türkiye'nin demokratikleşmesinin gereğidir. Sadece Kürtlere verilmiş bir söz olarak algılanmasın. Başbakan defalarca demokratikleşme adımları atacağı sözünü vermişti dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 'Sürece Katkısı Olan Görüntü Değil' - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement