Doç. Dr. Ahmet Koç: İstiklal Marşı Bir Devrin Aziz Hatırasıdır - Son Dakika

Doç. Dr. Ahmet Koç: İstiklal Marşı Bir Devrin Aziz Hatırasıdır

15.03.2011 15:09
Doç. Dr. Ahmet Koç: İstiklal Marşı Bir Devrin Aziz Hatırasıdır, System.String[]

Trabzon'un Of İlçe Müftülüğü, İstiklal Marşı'nın Kabulünün 90.ve M.akif Ersoy'un Vefatının 75.yıl Dönümü Konulu Program Düzenledi.

Trabzon'un Of İlçe Müftülüğü, İstiklal Marşı'nın kabulünün 90. ve M.Akif Ersoy'un vefatının 75. yıl dönümü konulu program düzenledi. Programda Rize İlahiyat Fakültesi Din Bilimleri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Koç, 'Mehmet Akif ve İstiklal Marşı' konulu konferans verdi.

Of Belediyesi konferans salonunda gerçekleşen programda konuşan Doç. Dr. Koç, "İstiklal Marşı bir devrin aziz hatırasıdır." diyerek İstiklal Marşı'nın taşıdığı anlama dikkat çekti. Slayt eşliğinde sunum gerçekleştiren Doç.Dr. Ahmet Koç, ülkenin içinde bulunduğu şartlar ve Mehmet Akif'in kimliğinden örnekleri gözler önüne serdi. Doç. Dr. Koç, Akif'in dört dil bilen asker, alim, vaiz, tercüman, edebiyatçı, hafız, sportmen, sanatkar, yazar ve şair kimlikleriyle herkes için bir model olduğunu belirtti. "Böyle bir insanı modellemeyeceğiz de kimi modelleyeceğiz?" diyen Koç, Akif'in destanları yazarkenki ruh halinden ilginç anekdotlar aktardı. Akif'in 140 liraya Ankara'da bir çiftlik satın alındığı bir dönemde içinde bulunduğu maddi imkansızlıklara rağmen 500 liralık ödülü hayır kurumuna bağışladığının altını çizen Koç, "Akif'i sadece İstiklal Marşı şairi olarak anmak saygısızlıktır." ifadesini kullandı.

Şehit Öğretmen Ali Bulut İlköğretim Okulu öğrencilerinden Bahar Çakıroğlu, iki defa kürsüye gelmesine rağmen gözyaşlarına boğularak İstiklal Marşı'nı okuyamaması izleyenleri de duygulandırdı.

Programın son bölümünde Of'ta eğitim veren Kur'an kursları arasında 'Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı' konulu şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Stajyer Kaymakam Osman Sayılır, Doç. Dr. Ahmet Koç'a, mesleğinde 40. yılını tamamlayan öğretmen İmamettin Hanlıoğlu'na da plaketini Belediye Başkanvekili Muhammed Yılmaz takdim etti.

Prgrama İlçe Müftüsü Mehmet Genç, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Yıldız, Nüfus Müdürü Sabri Albayrak, Kadastro Müdürü Servet Ural, Tapu Müdürü Ali Sayın, Mal Müdürü Ali Taşçı, Gürpınar Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, Bölümlü Belediye Başkanı İsmail Mercan, Cumapazarı Belediye Başkanı Ahmet Saral, İlçe Vaizi Hüseyin Güven, okul müdürleri, Çaykur Çay Fabrikası müdürleri, çok sayıda imam hatip ve öğrenci katıldı. - TRABZON

Doç. Dr. Ahmet Koç: İstiklal Marşı Bir Devrin Aziz Hatırasıdır
Doç. Dr. Ahmet Koç: İstiklal Marşı Bir Devrin Aziz Hatırasıdır
Doç. Dr. Ahmet Koç: İstiklal Marşı Bir Devrin Aziz Hatırasıdır

Kaynak: CHA

Son Dakika Kültür Sanat Doç. Dr. Ahmet Koç: İstiklal Marşı Bir Devrin Aziz Hatırasıdır - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kayseri OSB'de milyonluk israf: 73 bin liraya tespih, 23 bin liraya fincan almışlar Kırmızı bültenle aranan terörist ülkemize girmeye çalışırken yakalandı Müge Anlı'da aranan kişinin cansız bedeni 52 gün sonra ağaca asılı halde bulundu Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'dan ABD'ye gözdağı: Dünyanın en güçlü silahı devlet kanalında tanıtıldı Sokağın başına gözcü koyup masaj salonunu fuhuş yuvasına çevirmişler Şeyma Subaşı, sır gibi sakladığı sevgilisinin yüzünü ilk kez gösterdi Güne yükselişle başlayan dolar 7,40'tan işlem görüyor Cumhurbaşkanı Erdoğan'a koronavirüs aşısı yapan kişinin Doç. Dr. İhsan Ateş olduğu ortaya çıktı