İzmir depreminden sonra Kuşadası için korkutan uyarı: Gerilimin arttığını görüyoruz - Son Dakika

İzmir depreminden sonra Kuşadası için korkutan uyarı: Gerilimin arttığını görüyoruz

05.11.2020 08:23

İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklamalarda bulunan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Toker, Kuşadası Körfezi'ne dikkat çekti ve Kuşadası'nda gerilimin boşalmadığını belirterek, "Orda gerilimin artığını görüyoruz" ifadelerini kullandı.

İzmir'in Seferihisar açıklarında meydana gelen ve 6,6 olarak kayıtlara geçilen deprem özellikle Ege ve Marmara Bölgesi'ndeki vatandaşlarda tedirginlik yaratmıştı. Uzman isimler Ege Bölgesi'nde benzer depremlerin olabileceği yönünde uyarılarda bulunurken, Van YYÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Toker, depremin büyüklüğünü Kandilli Rasathanesi'nin 6,9 olarak geçtiğini vurguladı.

"DEPREM ÇOK BÜYÜK OLDUĞU İÇİN DOĞRU ÖLÇÜLEMEDİ"

Vatandaşların bu konuda kafasının karıştığını anlatan Doç. Dr. Toker, "Vatandaşların hangi bilginin doğru olup olmadığı konusunda kafası karıştı. Şunu söylemek istiyorum orda bulunan istasyonlar deprem çok büyük olduğu için depremi doğru ölçemedi. Kayıtçıların ölçüm aralığının üzerinde çıktı deprem. Fakat Kandillinin ölçümlerine baktığımızda depremin 6,9 ya da 7 büyüklüğünde olduğunu görüyoruz" dedi.

"ARTÇI ŞOKLAR FAYIN BATI VE DOĞU UCUNDA YOĞUNLAŞTI"

Depremin ardından birçok artçı sarsıntının olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Toker, "Bu artçı şoklar, Sisam Adası'nın kayalıklarının hemen kuzeyinde doğu-batı doğrultulu bir normal fay olduğunu gösteriyor. Bu artçı şoklar ilk günden şimdiye kadar Sisam kayalıklarının hemen önündeki fayın batı ve doğu ucunda yoğunlaştı. Göze çarpan yığışmalar fayın doğu ucu, yani ciddi bir artçı şok kümelenmesinin olduğu Sisam Adası'nın doğuda bittiği yer Kuşadası Körfezi'ne doğru. Bir de batı ucunda yoğunlaşmalar oldu. Batı ucu da Ege Denizi açıklarına doğru Sisam Adası'nın batıya doğru olan kısmı" diye konuştu.

"KUŞADASI KÖRFEZİ'NDE STRESİN YIRTILMADIĞINI, GERİLİMİN ARTTIĞINI GÖRÜYORUZ"

Bu artçı şokları jeofizikte coulomb stres transferi denilen bir yöntemle analiz ettiklerini belirten Doç. Dr. Toker, "Sonuçta ise şunu gördük doğu-batı uzanımlı fayın batı ucunda gerilimin yükseldiğini ve fayın batıya doğru 2-3 metrelik atımla ilerlediğini gördük. Fayın doğu ucuna Kuşadası Körfezi'ne doğru olan kısma baktığımızda orada bir gerilim artışı olduğunu görüyoruz. Yani bu depremin olduktan sonra streslerini hem doğuya hem batıya transfer ettiğini gördük. Batıdaki stres transferi Ege Denizi açıklarına doğru yırtılarak ilerlemekte fakat doğuda Kuşadası Körfezi'nin orda bu stresin yırtılmadığını, gerilimin artığını görüyoruz. Fayın eğimi kuzeye doğru yani İzmir'e doğru. Kuzeyde ise stres transferi bize gerilimin azaldığını gösteriyor" dedi.

İzmir depreminden sonra Kuşadası için korkutan uyarı: Gerilimin arttığını görüyoruz

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İzmir depreminden sonra Kuşadası için korkutan uyarı: Gerilimin arttığını görüyoruz - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

ABD polisinin şüpheli şahsı kurşuna dizdiği anların görüntüleri ortaya çıktı Hollandalı golcü Klaas-Jan Huntelaar, eski takımı Schalke 04'e geri döndü Ümitcan Uygun'un ağabeyi, Müge Anlı'yı ölümle tehdit etti Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısı için 10 kuralı belirledi! 4 gruptakilere aşı yapılmayacak Estetik harikası çıktı! Survivor Nagihan'ın yeni halini görenler tanıyamıyor Gram altın tekrar 500 TL olur mu? Ünlü analist İslam Memiş son gelişmeleri değerlendirdi Rusya lideri Putin, dondurucu soğukta buz gibi suya girdi Türkiye'de yaygın olan iki marketin fiyatlarında yüzde 100'e varan fark bulunuyor