Doğalgaz Belediyelere Rağmen Gidecek - Son Dakika

Doğalgaz Belediyelere Rağmen Gidecek

07.09.2012 09:14
Doğalgaz Belediyelere Rağmen Gidecek, System.String[]

Bakan Yıldız, Türkiye İş Kadınları Derneği'nin (TİKAD)düzenlediği "Türkiye'nin Enerji Politikaları" konulu toplantıda soruları yanıtladı.

Bakan Yıldız, Türkiye İş Kadınları Derneği'nin (TİKAD) düzenlediği "Türkiye'nin Enerji Politikaları" konulu toplantıda soruları yanıtladı.

" Gazprom'la ilgili Avrupa'da bir soruşturma sürdürülüyor. Bu soruşturma Türkiye'deki fiyatları nasıl etkiler?" sorusu üzerine Yıldız, şunları kaydetti:

"Avrupa'daki rekabet ortamına engel görülen yapıyla ilgili başlatılan sürecin içerisinde Türkiye bulunmamaktadır. Türkiye Gazprom'dan önemli ölçüde gaz tedarik etmektedir. Kamunun payını her geçen gün azalttığımızı, özel sektörün payını arttırdığımızı söylemek isterim. Bizim yeni bir pazarlık önerimiz bugün itibariyle bulunmamaktadır. Özel sektöre devrettiğimiz önceki dönemde 4 milyar metreküp ve yeni işlenecek 6 milyar metreküple alakalı doğal gazın fiyatını özel sektör konuşmaktadır. Türkiye'nin havuzundaki toplam doğal gaz maliyetini düşürmemiz gerekmektedir. Şuan İran'dan aldığımız doğal gazın fiyatıyla ilgili mutabakat sağlanamamıştır. Ama diğer ülkelerle alakalı yaptığımız anlaşmalar devam etmektedir."

Yıldız, "Yeni 11 ille ilgili doğalgaz boru hattı Irak'tan gelen hat mı olacak? Doğal gazla ilgili Türkiye nasıl bir strateji izleyecek? Ak Parti madem ki halka hizmet yolunu seçti, Doğu ve Güneydoğu'daki bu iller için neden 10 yıl bekledi?" şeklindeki soruya ise şu karşılığı verdi:

" Uzun yıllar boyunca götürülememiş hizmetlerin kamu bütçesiyle beraber yapılandığını biliyoruz. 4.5 yıl TBMM Plan Bütçe Komisyonunda çalışmış biri olarak söylemeliyim ki, 4 milyar dolarlık yatırım miktarı vardı. Biz sadece elektrik yatırımında bu miktardan daha çok yatırım yaptık. Nüfusun en fazla yoğun olduğu bölgelerden başlayarak dağıtım yaptık. 4 bin 200 kilometre ile aldık şu an yaklaşık 13 bin kilometrelere geldik. Bazen sosyal faydayı tesis etmek için rakamları ikinci plana koyarsınız. Biz o hizmeti oraya götürmeye kararlıyız. Boru hatlarıyla olmayabilir, sıkıştırılmış doğal gazla olabilir, bunun fizibiletisini yapıyoruz, Kuzey Irak'tan gelme ihtimali olan doğal gazdan daha öte bir durumdur. Biz Merkezi Irak Hükümetini bir kenara bırakmadan bir işlem yürütüyoruz. Bunun için biraz daha zamana ihtiyacımız olacak."

"BDP'ye bir mesaj verdiniz? 'Tercihini koy' dediniz. Terörden yana mısın, hizmetten yana mısın diye? Şunu çıkarıyorum. Bugüne kadar Türkiye doğuya yatırım yapmıyor diye eleştiriliyordu. O bölgenin kalkınmamasını neden istemesin Kürt tarafı?" sorusu üzerine Bakan Yıldız, şunları söyledi:

"Çok somut örnek vereceğim. Şırnak ve Hakkari'ye havalimanları yapılıyor. Oradaki insanımız neden bu hizmetten yararlanmasın. O havaalanının yapımıyla alakalı 21 tane iş makinesini yaktılar. Bunu yakanlar orada bütün çalışmalarını tasvip ettiği o terör örgütüyle beraber bunu yaptılar. Buradan nasıl bir yanlış anlama vardır? O iş makinelerinin yakılmasında terör örgütüyle yan yana gelen BDP tabii ki suçludur. Biz her zaman olduğu gibi ülke menafaatiyle siyasi tercihlerimiz arasında bir tezat varsa bunu ülke menfaatleri doğrultusunda kullanacağımızı söyledik. Bizim oraya götürdüğümüz hizmetler kendilerini siyasi anlamda zor durumda bırakabilir. Ama vatandaşı rahatlatacak bir şeydir. Bu tercihi mutlaka yapmalılar. Kendilerinin terör barajı diye isimlendirdiği iki tane baraj yapılıyor orada. Oranın iş makinelerini de yaktılar. BDP oradaki Kürt vatandaşımızı destekliyor görünüp de onu köstekleyen, hizmetlerin aksamasına yol açan, Meclis'teki temsilcisidir. Bunun net adı budur."

O bölgeye hizmet götürmeye devam edeceklerini kaydeden Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:

"Niçin peki engellenmeye çalışılıyor. Hizmetlerin engellenmemesi lazım. O havaalanları yapılacak, o barajlar yapılacak. Vatandaşlarımız bunlardan yararlanacak. Hangi gerekçeyle olursa olsun doğal gaz hizmetinin gitmesini engelleyen bir belediye varsa biz o hizmeti ulaştırmayı teklif ederiz. Engelliyorlarsa da by-pass ederiz. Çok net bir ifadeyle söylüyorum. Hiç bir kurum bizim vatandaşa götüreceğimiz hizmeti engelleyemez. Ama açıkça söylemeliler ki ben bu hizmeti engelledim."

Doğalgaz Belediyelere Rağmen Gidecek
Doğalgaz Belediyelere Rağmen Gidecek
Doğalgaz Belediyelere Rağmen Gidecek
Doğalgaz Belediyelere Rağmen Gidecek
Doğalgaz Belediyelere Rağmen Gidecek

- Kaynak: TheLira.com

Son Dakika Ekonomi Doğalgaz Belediyelere Rağmen Gidecek - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Fatih Karagümrük, evinde Erzurumspor'u 5-1 yendi Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, istifa kararından vazgeçti Sağlık Bakanlığı, PCR testini pozitiften negatife çeviren şebeke hakkında yasal işlem başlattı Galatasaray-Bakken Bears maçı koronavirüs nedeniyle ertelendi Arkadaşlarıyla vedalaştıktan sonra yola çıkan motosiklet sürücüsü, kazada hayatını kaybetti Tekerlekli sandalyedeki vatandaş, deniz yükseldiği sırada boğularak hayatını kaybetti Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12'ye, yaralı sayısı 607'ye yükseldi Prof. Dr. Ziyadin Çakır, İzmir'deki tsunaminin nedenini anlatıp uyardı: Bütün Körfez tehlike altında