Doğu Afrika ülkeleri, öncekilerin 20 katı büyüklüğünde çekirge istilasıyla karşı karşıya - Son Dakika

Doğu Afrika ülkeleri, öncekilerin 20 katı büyüklüğünde çekirge istilasıyla karşı karşıya

Birleşmiş Milletler, koronavirüs salgınıyla mücadele etmeye çalışan Doğu Afrika ülkelerinin gelecek yağmur döneminde öncekilerin 20 katı büyüklükte bir çekirge istilasıyla karşılaşabileceğini bildirdi. Bir kilometrekarede yer alan çekirgeler, 35 bin kişinin bir günlük yiyeceğini tüketebiliyor.

BM Gıda ve Tarım Örgütünden (FOA) yapılan açıklamada, Kovid-19'a rağmen Doğu Afrika ülkelerinde çöl çekirgesi istilasına karşı ilaçlama çalışmalarının sürdürüldüğü kaydedildi.

3 ÜLKEDE DURUM ALARM VERİCİ SEVİYEDE

Şimdiye kadar 10 ülkede 240 bin hektarlık alanın ilaçlandığı ve 750 kişiye kontrol operasyonlarına ilişkin eğitim verildiği belirtilen açıklamada, özellikle Kenya, Etiyopya ve Somali'deki durumun alarm verici seviyede olduğuna işaret edildi.

KONTROL ALTINA ALINAMAZSA ÖNCEKİNDEN 20 KAT BÜYÜK OLACAK

Kontrol çalışmaları hızlandırılmazsa çöl çekirgesi sürülerinin bu yağmur döneminde öncekinden 20 kat daha büyük olabileceği ifade edilen açıklamada, halihazırda gıda yetersizliği yaşayan milyonlarca Doğu Afrikalı için durumun ciddileşeceği vurgulandı.

YEMEN VE İRAN DA TEHDİT ALTINDA

Açıklamada, iç savaşın yıkıcı etkileriyle karşılaşan Yemen ile İran'ın da tehdit altında olduğu belirtildi.

BİR GÜNDE 35 BİN KİŞİLİK GIDAYI TÜKETİYOR

Aylardır Doğu Afrika ve Orta Doğu ülkelerindeki tarlalara zarar veren çekirge sürüleri, her gün 150 kilometre yol katedebiliyor. Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor.

Doğu Afrika ülkeleri, öncekilerin 20 katı büyüklüğünde çekirge istilasıyla karşı karşıya

Son Dakika

Gerginliğin arttığı Himalayalar sınırına Çin ve Hindistan binlerce asker gönderdi 20 cariyesiyle lüks otele kapanan Kral yaptığıyla tartışma yarattı Trump, polis tarafından boğularak öldürülen George Floyd hakkında ilk kez konuştu 1.700 akıl hastasının yanlışlıkla taburcu edildiği Galler'de, yetkililer şaşkın Öfkeli baba, Müslümanlıktan Hristiyanlığa geçen kızını diri diri yakmak istedi Salgın dönemindeki en ilginç olay! Cenazesinden bir ay sonra evine döndü ABD'de sular durulmuyor! Dün başlayan protestolar, yağmalamayla devam ediyor İngiltere'de ilk kez başörtülü bir kadın hakim oldu ABD'li perakende şirketi Tuesday Morning, koronavirüs nedeniyle iflas erteleme başvurusu yaptı Cilt bakım losyonlarındaki tehlike! Korkunç kareleri hemşire paylaştı İngiliz hava yolu şirketi EasyJet 4 bin 500 kişiyi işten çıkaracak ABD'deki ırkçılık karşıtı protestolar, şiddet eylemlerine dönüştü ABD'de polis şimdi de siyahi bir kadını yumrukladı ABD Başkanı Trump "Kapatırım" dediği Twitter'dan yeni tweet attı ABD'de polisin boğarak öldürdüğü siyahi genç olayında yeni görüntüler ortaya çıktı