- Doğu Akdeniz'de yapılacak en büyük tatbikat başlıyor - Son Dakika

- Doğu Akdeniz'de yapılacak en büyük tatbikat başlıyor

10.11.2019 16:22

Doğu Akdeniz'de yapılacak en büyük tatbikat başlıyorMUĞLA - Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Aksaz Deniz Üssü Komutanlığı ev sahipliğinde 22'incisi düzenlenen "Doğu Akdeniz 2019 Tatbikatı" başladı.

Doğu Akdeniz'de yapılacak en büyük tatbikat başlıyor

MUĞLA - Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Aksaz Deniz Üssü Komutanlığı ev sahipliğinde 22'incisi düzenlenen "Doğu Akdeniz 2019 Tatbikatı" başladı. Tatbikatta, TCG Sancaktar amfibi çıkarma gemisinde basın brifingi düzenlendi

Türk Deniz kuvvetlerinin iki yılda bir icra ettiği Doğu Akdeniz serisi davet tatbikatlarının 22.'cisi 9- 20 Kasım tarihleri arasında Doğu Akdeniz de icra edilecek.

TCG Sancaktar amfibi çıkarma gemisinde yapılan bilgilendirmede tatbikat ile ilgili bilgiler verildi. Deniz Kuvvetleri Harekat Başkan ı Tüm Amiral Yankı Bağcıoğlu tatbikat tanıtımını anlattı.

Amacı dost ve müttefik ülkeler arasında ki karşılıklı çalışabilirliği ve NATO'ya deklare edilmiş Türk yüksek hazırlık seviyeli deniz kuvveti karargahının eğitilmesini sağlamak olan tatbikatta, NATO unsuru, dost müttefik ülkeler ile kamu kuruluşlarının geniş çaplı katılımı ile icra edilmesi planlanıyor.

Tatbikata 15 ülke 32 gözlemci 5 karargah subayı, 3 firkateyn, 2 deniz karakol uçağı 1 deniz karakol uçağı, 1 deniz özel kuvvet timi, 1 gemiye çıkma timi milli kontrolde iştirak edecek. Katılımcı ülke sayısı 15 olan tatbikatta 4 bin 700 personel görev alacak. Şimdiye kadar yapılmış en büyük Doğu Akdeniz tatbikatı olacak. Tatbikatta İnsani yardım operasyonları da test edilecek.

2023 yılında NATO Deniz Unsur Komutanı görevini devralması planlanan Türk Donanmasının eğitim ve kabiliyetlerinin denenmesi de Tatbikat' ta hedeflenen amaçlar içerisinde. Tatbikata Türk Silahlı Kuvvetleri başta Deniz Kuvvetleri Komutanlığı olmak üzere tüm birimleriyle katılıyor. Bölgedeki harbe hazır en güçlü kuvvet olan Türk Deniz Kuvvetleri, Doğu Akdeniz-2019 Davet Tatbikatı'na savaş gemilerinin yanı sıra deniz karakol uçakları, insansız hava araçları ve SAT-SAS timleriyle katılıyor.

Brifingte Gölcük Deniz Üssünde hazır bulunan tatbikat yöneticileri de eş zamanlı kamera bağlantısı ile izledi. dünyanın en büyük amfibi gemilerinden olan TCG Sancaktar'da, tatbikattan önce yapılan bilgilendirme toplantısında kullanılacak silahlar ve araçlar geminin içinde sergilendi.

Azerbaycan, Brezilya, Gürcistan, İtalya, Kuveyt, Lübnan, Meksika ve Katar'dan toplam 40 Gözlemci de tatbikatı izleyecek. Türk silahlı kuvvetleri Hava ve Kara komutanlıkları da tatbikata destek verecekler. Tatbikat 20 kasımda son bulacak.

Kanada Hükümeti Deniz Kuvvetleri Komutanı ve NATO Deniz Kuvvetleri 2. Grup Komutanı Josee Kurtz, "Kanada Deniz Kuvvetleri olarak 2019 Doğu Akdeniz tatbikatı için Aksaz Marmaris'e geldik. Tatbikata 5 gemi ile katılıyoruz. Türk ordusunun tatbikatı çok büyük biz de bu tatbikatta olmaktan gururluyuz" dedi.

- Doğu Akdeniz'de yapılacak en büyük tatbikat başlıyor
- Doğu Akdeniz'de yapılacak en büyük tatbikat başlıyor
- Doğu Akdeniz'de yapılacak en büyük tatbikat başlıyor
- Doğu Akdeniz'de yapılacak en büyük tatbikat başlıyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Genel - Doğu Akdeniz'de yapılacak en büyük tatbikat başlıyor - Son Dakika


Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu ABD'den S-400 testi için Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Başka işbirliklerine engel olmaya devam ediyor Seyir halindeki tırın kasasına çarpan geyik telef oldu "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi Bursa'da "damsız" girme kavgası cinayetle bitti Yürümekte dahi zorluk çeken 70'lik dedenin evinden 400 gram esrar çıktı