Doğu Anadolu Donuyor - Son Dakika

Doğu Anadolu Donuyor

03.01.2012 11:01
Doğu Anadolu Donuyor

Bitlis'in Ahlat ilçesi Ovakışla beldesinde bulunan ve 30 kilometre kare alana sahip Nazik Gölü dondu.

Bitlis'in Ahlat ilçesi Ovakışla beldesinde bulunan ve 30 kilometre kare alana sahip Nazik Gölü dondu. Milyonlarca aynalı sazan balığı buzun altında kaldı.

Yaklaşık 50 dönümlük bir alanı kaplayan ilçe merkezindeki Vali Uğur Boran Kuş Cenneti de dondu.

Nazik Gölü'nün, Ocak ayının sonundan Mayıs ayının ortalarına kadar donduğunu belirten belde sakinleri bu yıl gölün erken donduğunu söyledi. Yüzeydeki buz kalınlığının yaklaşık 30 santimetreyi bulduğunu ifade eden belde sakinleri göl üzerinden karşı köylere gidiş gelişlerinde ise donan gölün kullanıldığı belirtildi. Ayrıca buz altında ise milyonlarca Aynalı sazan balığının kaldığı belirtildi.

Gölün tamamen donmasına rağmen buzların kırılma tehlikesi olduğunu vurgulayan yetkililer ise ince tabakaların olduğunu ve buzun kırılma riskinin fazla olduğunu belirterek vatandaşları göl üzerinde gezmemeleri konusunda uyardı.

Bol miktarda aynalı sazan balığı olan Nazik Gölü, 30 kilometrekare alanıyla denizden bin 876 metre yüksekliğinde ve 40-50 metre derinliğe sahip. Göl, akarsu kaynakları, ilkbaharda eriyen kar suları ve yağmur suları ile besleniyor. Gölün en önemli özelliklerinden birisi kış mevsiminde üzerinden araç geçecek şekilde donmasıdır. Yaklaşık 80 ila 100 balıkçı aile, kışın donan göl üzerindeki buzları kırarak avladıkları aynalı sazan balığı ile geçimini sağlıyor.

Soğuk havanın etkisiyle onlarca kuş türünün göç ettiği, sadece yaban ördeklerin kaldığı Bitlis'in Ahlat ilçesindeki Vali Uğur Boran Kuş Cenneti dondu.

Van Gölü'nün kıyısında bulunan ilçede yaklaşık 50 dönümlük bir alanı kaplayan ve her yıl bu aylarda tamamen buzla kaplanan göl, kısmen dondu. Tamamen donduğunda çocukların oyun alanı haline gelen ve ilkbahar mevsimde onlarca kuş türünü içinde barındıran gölde, havaların soğumasıyla birlikte sadece yaban ördekleri kaldı. Kısmen donan göl üzerinde yürüyen vatandaşlar ise, bölge tamamen donmadığı için bu durumun tehlike oluşturduğunu, çocukların çok dikkatli olması gerektiğini anlattı.

Vatandaşlar, "Özellikle çocuklar balık ve yabani ördekler avlamak için buraya geliyor. Gölün kısmen donması ve buzun ince olması çok büyük tehlike oluşturuyor. Anne ve babaların bu konuda çocuklarına göl üzerine çıkmamaları için uyarmaları gerekiyor. Bu yıl bu göl erken dondu. Tamamen donduğunda ise yarım metreden fazla buz tabakası oluşturuyor. Dikkatli olunması gerekiyor. Göl üzerinde gezmek için vakit erken" dedi. - BİTLİS

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Doğu Anadolu Donuyor - Son Dakika


Advertisement