Doğu Karadeniz'de Hayata Geçirilmesi Planlanan Demiryolu Projesi - Son Dakika

Doğu Karadeniz'de Hayata Geçirilmesi Planlanan Demiryolu Projesi

17.02.2012 22:20
Doğu Karadeniz'de Hayata Geçirilmesi Planlanan Demiryolu Projesi, System.String[]

Giresun Üniversitesi ve Giresun TSO tarafından organize edilen demiryolu projesi çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı.

Giresun Üniversitesi ve Giresun TSO tarafından organize edilen demiryolu projesi çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı.

Giresun Üniversitesi Güre Yerleşkesinde gerçekleştirilen programda, Doğu Karadeniz'de Erzincan-Gümüşhane-Giresun- Trabzon güzergahında kurulması planlanan demir yolu hattıyla ilgili gerçekleştirilen çalıştayın sonuç bildirgesi okundu.

Giresun Üniversitesi Görele Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Sever'in okuduğu bildiride, Tirebolu güzergahının, Doğu Karadeniz'deki kıyı yerleşmeleri ve alternatif güzergahlar göz önüne alındığında, kıyı ve iç kesimlerle bağlantı açısından en avantajlı güzergah olduğu belirtildi.

Harşit Çayı'nın denize döküldüğü yerden, iç kısımlara doğru belirli bir koda kadar kanal oluşturulup liman halinde kullanılabileceği vurgulanan bildirgede, şu görüşlere yer verildi:

"Demir yolunun Giresun'a ve dolayısıyla Doğu Karadeniz bölümüne ulaşmasıyla ulusal boyutta sağlanan gelişim, gelecekte uluslararası boyuta taşınacaktır. Gelecekte Karadeniz havzasında uluslararası ticaretin artmasına bağlı olarak Doğu Karadeniz kıyısındaki limanların da önem kazanması beklenmektedir. Demir yolunun faaliyete geçirilmesiyle söz konusu limanların hinterlandı genişleyecek ve transit ticaretten alacakları pay artacaktır. Hem demiryolunun yapımı esnasında hem de bittikten sonra geçmiş olduğu yerlerde sağlayacağı istihdam bölge ekonomisine katkı sağlayacaktır. Maden, fındık, çay, hayvansal ürünler gibi bölgesel ürünlerin ulusal ve uluslararası pazarlara ulaştırılması hem kolay hem de ucuz olacaktır. Yine bölgede orta ve küçük ölçekli sanayi ile turizmin gelişmesine büyük katkı sağlanacaktır."

Bildirgenin okunmasının ardından sahneye davet edilen katılımcılara Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yılmaz Can tarafından teşekkür belgesi verildi.

-Sahneye lastik çizmeyle çıktı-

Bu arada, programa katılan Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Karadeniz'in, teşekkür belgesi takdimi sırasında sahneye lastik çizmeyle çıkması salondakilerin dikkatini çekti.

Programın ardından, AA muhabirinin, lastik çizmelerle sahneye çıkışının nedenini sorması üzerine Karadeniz, cuma namazı çıkışında ayakkabısının kaybolduğunu ve bu nedenle aracının bagajındaki çizmeleri giymek zorunda kaldığını belirtti.

Karadeniz, yaşadıklarını şöyle dile getirdi:

"Cuma namazı çıkışında ayakkabılarımı bir türlü bulamadım. Cemaatin dağılmasını bekledim ancak ayakkabım ortada yoktu. Arabamın bagajında çizmelerimin olduğu aklıma geldi. Bir arkadaşımdan getirmesini istedim. Programa da çizmeyle katılmak zorunda kaldım. Bunda da bir hayır vardır. Herhalde arkadaş bizi şantiyeye yollayacak. Olayı bu şekilde yorumluyoruz."

- GİRESUN

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Doğu Karadeniz'de Hayata Geçirilmesi Planlanan Demiryolu Projesi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Meteoroloji 9 ilimizi sarı kod ile uyardı! Kuvvetli sağanak yağış etkili olacak Almanya'da otomobil kalabalığa daldı: 1 ölü, 3 ağır yaralı Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Seçimlere günler kala ABD, kıtalararası balistik füze testi yaptı "Ronaldo'yu asla geri çevirmem" sözüyle gündem olan G.Saray'ın eski yengesi isyan etti: Elinizi vicdanınıza koyun Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Son Dakika: Türkiye'de 29 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 72 kişi vefat etti, 2319 yeni vaka tespit edildi Cinsel istismara uğrayan 14 yaşındaki çocuk, doğum yaptı