Son Dakika Haberleri: Doğuda Yayla Sevinci Sürüyor

Doğuda Yayla Sevinci Sürüyor

10 ay önce

Doğu ve Güneydoğu Anadolu yaylalara çıkma yasağının ilkbaharda kaldırılacağı müjdesi hayvan yetiştiricilerini mutlu etti.

Doğuda Yayla Sevinci Sürüyor, System.String[]
Doğu ve Güneydoğu Anadolu yaylalara çıkma yasağının ilkbaharda kaldırılacağı müjdesi hayvan yetiştiricilerini mutlu etti.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilkbahardan itibaren güvenlik sebebiyle uygulanan yaylalara çıkma yasağının kaldırılacağına ilişkin açıklaması göçerleri sevindirdi.


Havaların soğumaya başlaması ile birlikte Muş'taki yaylalardan Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Kavaklı Mezrası'ndaki kışlaklara gelen göçerler, yaylalara özgürce çıkacakları 2018 yılı ilk baharını bekliyor.


Göçerlerden Mehmet Şah Soydan, yasağın kaldırılmasının göçerleri sevindirdiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yasağın kaldırılması müjdesini vermesinden dolayı teşekkür eden göçer Soydan, şöyle devam etti:


"Daha önceleri yaylaların hepsi yasaktı. Şimdi de Sayın Cumhurbaşkanımız İlkbaharın gelişi ile tüm yaylaların serbest olacağını söyledi. Bu çok müjdeli bir haberdir. Biz göçerler yaylalara çıkmazsak hayvanları besleyemiyoruz. Samanın tonu bin lira olmuş, arpanın tonu bin 200 lira olmuş. Hayvancılık gerçekten çok zor günler yaşıyordu.

Yaylaların serbest olması bu anlamda çok iyidir. Sayın Cumhurbaşkanına teşekkür edeceğiz. Allah kendisinden razı olsun. Yayla yasağının kaldırılmasının yanı sıra et ithalatı da yasaklansa iyi olacak çünkü zaten et ucuzlayacak."


Yayla yasağının kaldırılmasına sevindiklerini belirten göçerlerden Erkan Sezgin, "Yasağın kaldırılmasına sevindik. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu anlamda teşekkür ediyoruz. Artık rahatça yaylalara çıkıp gelebileceğiz. Hayvanlarımız artık yaylalarda rahatça dolaşabilecek. Bu karara sevindik."


-"Yasağın kaldırılmasını çok önemli buluyoruz"


Göçerlerden Halil Ay ise yayla yasağının kalkmasının Türkiye ekonomisine ciddi katkısı olacağını belirtti.

Ay, şunları kaydetti:

"Bu kararın Türkiye ekonomisine ciddi bir getirisi olacak. Bu hayvanların daha güzel otlaması için yayla yasağının kalkması şarttı. En azından saman ihtiyacı içeriden karşılanması açısından çok önemli biri karardır. Hayvan yetiştirmek için öncelikle yasağın kalkması gerekiyordu. Bu yem fiyatlarının aşırı yüksek olması, yaylada ise daha az maliyetle hayvanlarımıza bakabiliyoruz. Özellikle yazın Van, Hakkari, Bitlis, Muş'ta bir çok yaylanın yasak olduğunu biliyoruz. O yüzden bu yasağın kaldırılmasını çok önemli buluyoruz, çok doğru bir karardır, bu kararı alanlara teşekkür ediyoruz."Yoğun Bakıma Kaldırılan Mehmet Ali Erbil'i Ziyaret Eden Sinan Özen: Ciğerlerinde Kanama Var Almanya'ya Gidecek 50 Bin Türk İşçi İçin Kayıtlar Başladı

Suudi Arabistan'dan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Konsoloslukta Çıkan Arbedede Öldü