Doğuş Otomotiv Kaliteye Odaklandı Satışlarını Yüzde 75 Artırdı! - Son Dakika

Doğuş Otomotiv Kaliteye Odaklandı Satışlarını Yüzde 75 Artırdı!

12.01.2012 08:57
Doğuş Otomotiv Kaliteye Odaklandı Satışlarını Yüzde 75 Artırdı!

Türkiye'nin lider otomotiv distribütörü Doğuş Otomotiv, 2010 yılı operasyonel ve finansal sonuçları ile 2011 yılı hedef ve öngörülerini, Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, CEO Ali Bilaloğlu ve CFO Dr.

Türkiye'nin lider otomotiv distribütörü Doğuş Otomotiv, 2010 yılı operasyonel ve finansal sonuçları ile 2011 yılı hedef ve öngörülerini, Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, CEO Ali Bilaloğlu ve CFO Dr. Berk Çağdaş'ın katılımı ile düzenlediği kamuoyu bilgilendirme toplantısında açıkladı.

Doğuş Otomotiv, 2010 yılında "kaliteye odaklanarak" faaliyetlerine devam ederken, hem satışlarını hem de karını artırarak çok başarılı bir yıl geçirdi.

Otomotiv sektörü değer zincirinin her halkasında faaliyet gösteren, bünyesinde barındırdığı 14 marka, 80'den fazla model ve 500'ü aşkın müşteri buluşma noktasıyla Türkiye'nin lider otomotiv distribütörü Doğuş Otomotiv, 2010 yılına ait operasyonel ve finansal sonuçları ile 2011 yılı hedef ve öngörülerini 7 Nisan Perşembe günü, İstanbul Pera Palas'ta düzenlenen basın toplantısında kamuoyuyla paylaştı.

"Başarılarla dolu ve çıtamızı biraz daha yükselttiğimiz bir yılı geride bıraktık"

Toplantıya 2010 yılının genel bir değerlendirmesiyle başlayan Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, 2010 yılının Türkiye otomotiv sektörü için iyi bir yıl olduğunu belirtirken, Doğuş Otomotiv için de çok önemli başarıların elde edildiğini söyledi. Acar, "Doğuş Otomotiv olarak, pek çok yönden başarılarla dolu ve çıtamızı biraz daha yükselttiğimiz bir yılı geride bıraktık. Yıl içerisinde yaşanan gelişmeler, elde ettiğimiz başarılar kadar, küresel krizin etkilerinden hızla sıyrılan Türkiye ekonomisinin izlediği olumlu seyir bakımından da sevindiriciydi. Dünyadaki durgunluğun büyük ölçüde devam ettiği ve özellikle Akdeniz kuşağındaki Avrupa ülkelerinin finansal sorunlarının devam ettiği 2010 yılında Türkiye'nin sergilediği başarılı performans, uluslararası ölçekte ses getirdi ve başarılı bir örnek olarak ülkemizi adeta dünyanın vitrinine çıkardı. Türkiye'nin dinamizmini ve gelecek potansiyelini ortaya koyan bu durum, piyasaların kazandığı canlılıkla birlikte, bizlere de hedeflerimize ulaşmamız için pozitif bir motivasyon sağladı" dedi.

Aclan Acar:   2010 yılında kaliteye odaklandık

"Birçok güçlü markayı içinde barındıran Şirketimiz 2010 yılında büyüyen pazardan daha fazla büyümeyi başarmıştır. Ben bu başarıyı, 'işimizi, sektör standartlarının üzerinde, kaliteye odaklanarak, planlı ve uzun vadeli adımlarla yapma' yönündeki çabalarımızın bir karşılığı olarak görüyorum. Kendimizi geliştirmeye yönelik çabalarımız, halka açıldığımız 2004 yılından beri kesintisiz bir şekilde sürüyor. Kurumsal yönetişim ilkelerinin benimsenmesi, etkili raporlama sistemlerinin yaratılması, süreçlerin doğru yönetilmesi ve operasyonun yalınlaştırılması, bu yönde attığımız adımlardan sadece bazılarıydı. Doğuş Otomotiv'in sadece yönetim yapısı, kurumsallığı ve finansal başarılarıyla değil, sosyal sorumluluklar itibariyle de örnek bir şirket haline getirilmesi amacı ile Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi 'Global Compact'ı imzaladığımız 2010 yılında Türk otomotiv sektörünün ilk Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu'nu yayımlayarak devamında gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerle bu konuda somut ilerlemeler kaydettik. Ayrıca 2010 yılında Kurumsal Derecelendirme raporlamasına başladık ve Doğuş Otomotiv'in dört ana kategoride Kurumsal Yönetim İlkeleriderecelendirme notu 7,75 olarak raporlandı. Şirketimiz bu başarılı puan ile IMKB Kurumsal Yönetim Endeksine dahil olmaya hak kazanmıştır."

"Ürün gamımızı genişlettik, pazarın üzerinde başarı yakaladık"

Doğuş Otomotiv CEO'su Ali Bilaloğlu, basın toplantısında yaptığı konuşmada otomotiv sektörünün 2010 performansını değerlendirdi ve 2011 yılı öngörülerini açıkladı. Ana iş kolu olan distribütörlükte binek araç, hafif ticari araç, ağır vasıta ve lüks araç segmentlerinde yer aldıklarını belirten Bilaloğlu, "Türkiye'de her on otomotiv kullanıcısından biri Şirketimizin distribütörü olduğu markalardan birini kullanmaktadır. Krizin ardından ekonomik güven ortamının yeniden oluşması, otomotiv sektöründe ertelenmiş taleplerin yeniden canlanması gibi faktörler, genel olarak Türkiye'deki otomotiv sektörünün 2010'da bir önceki yıla göre önemli ölçüde büyümesine olanak sağlamıştır. Bununla birlikte bizler Doğuş Otomotiv'de 2010 yılında 20 adede yakın lansman yaparak, ürün gamımızı genişlettik. Türkiye'de 2010 yılı toplam otomotiv pazarı bir önceki yıla göre yüzde 47 büyüyerek 799 bin 880 adede yükselirken, biz Doğuş Otomotiv olarak satış adedimizi  yüzde 75 artırarak 88 bin 245 adede çıkardık. Pazardan daha fazla büyüme başarısı göstererek pazar payımızı da yüzde 9'dan yüzde 11,2'ye yükselttik" dedi.

Ali Bilaloğlu : Kalite odaklı hizmetlerimiz satış başarımızı desteklemiştir

"Tüm operasyonel faaliyetlerimizde kaliteye odaklanarak, müşteri mutluluğunun sürekliliğini sağlamaya ve bu yöndeki en önemli halkalardan biri olarak gördüğümüz Satış Sonrası Hizmetler'i geliştirmeye yönelik faaliyetlerimizi 2010 yılı boyunca sürdürdük ve uluslararası ödül ve başarılara imza atmayı başardık. Volkswagen AG tarafından yürütülen RASE (Retail After Sales Excellence - Satış Sonrasında Mükemmel Hizmet) projesine dahil olan Şirketimiz, Volkswagen SSH ile tüm dünyada satış sonrasında en iyi performans gösteren ilk 5 kuruluş arasına girmeyi başarmıştır. Benzer bir şekilde, dünyadaki Audi yetkili servislerinin servis ve teknik becerilerinin ölçüldüğü Audi Twin Cup 2010 Dünya Finali'nin servis kategorisinde Doğuş Otomotiv-Audi tarafından ikincilik elde edilmiştir. Tüm yetkili satıcı ve servis ağımızla beraber, sunduğumuz hizmetlerde her zaman kaliteye odaklanarak çalışmalarımızı sürdürmemizin satışlarımızda yakaladığımız başarıda önemli rolü vardır."

"2011 Doğuş otomotiv için daha iyi bir yıl olacak"

Bilaloğlu, pazardan fazla büyümeyi başararak rekor satış adedine ulaştıkları 2010 yılında Doğuş Otomotiv'in karının 150 milyon lira, net satışlarının ise 3 milyar 428 bin lira olarak gerçekleştiğini açıkladı. 2011 yılı için Doğuş Otomotiv olarak hedeflerini ve otomotiv sektörüyle ilgili öngörülerini paylaşan Doğuş Otomotiv CEO'su Ali Bilaloğlu, 2011 yılında otomotiv sektörünün 2010 ile benzer bir performans sergileyeceğini düşündüklerini vurgulayarak toplam pazarın 720 bin adedin üzerinde gerçekleşmesini beklediğini belirtti. Bilaloğlu "Doğuş Otomotiv olarak hedefimiz 90 bin adedin üzerinde satış gerçekleştirmek ve pazar payımızı artırarak yüzde 12-13 seviyelerine çıkartmaktır." diye konuştu.

YORUMLAR
500
Yunanistan Başbakanı bu kez İngilizlere ağladı: Cumhurbaşkanı Erdoğan görkemli Osmanlı vizyonunun peşinde Yunanistan Başbakanı bu kez İngilizlere ağladı: Cumhurbaşkanı Erdoğan görkemli Osmanlı vizyonunun peşinde Artvin'de 6. Uluslararası Off-Road Yarışları yapıldı Artvin'de 6. Uluslararası Off-Road Yarışları yapıldı Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, İstiklal Caddesi'nde esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, İstiklal Caddesi'nde esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi
Kaynak: BasinOdasi.com.tr

Son Dakika Basın Bültenleri Doğuş Otomotiv Kaliteye Odaklandı Satışlarını Yüzde 75 Artırdı! - Son Dakika

Bu haber BasinOdasi.com.tr tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BasinOdasi.com.tr tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı BasinOdasi.com.tr kurumudur.

Advertisement