Doğuştan Yürüme Engelli Genç Kız 22 Yıl Sonra İlk Adımlarını Attı - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Doğuştan Yürüme Engelli Genç Kız 22 Yıl Sonra İlk Adımlarını Attı

Doğuştan Yürüme Engelli Genç Kız 22 Yıl Sonra İlk Adımlarını Attı

02.01.2012 17:07

Antalya'da yaşayan 22 yaşındaki Cansu Öngel, doğuştan serebral palsi (beynin bir bölgesindeki hasar nedeniyle ortaya çıkan kas kontrol yetersizliği) hastalığı nedeniyle hiç yürüyemedi.

Antalya'da yaşayan 22 yaşındaki Cansu Öngel, doğuştan serebral palsi (beynin bir bölgesindeki hasar nedeniyle ortaya çıkan kas kontrol yetersizliği) hastalığı nedeniyle hiç yürüyemedi. Tekerlekli sandalye üzerinde eğitimine devam eden genç kız, üniversiteye gidip Halkla İlişkiler bölümününden mezun oldu. Tedavisi için 3 şehir 7 hastane dolaşan, 10 doktor tarafından kontrol edilip, 2 kez ameliyat olan genç kız; en son 6 ay önce Samsun'a gelerek özel bir fizik tedavi hastanesinde tedaviye başladı. Cansu Öngel, 6 aylık tedavinin ardından 22 yıllık hayatında ilk adımlarını attı.

Antalya'da yaşayan 60 yaşındaki Saliha Öngel ile aynı yaştaki eşi Ömer Öngel çiftinin, 2 çocuğundan biri olan 22 yaşındaki Cansu Öngel, doğuştan serebral palsi hastalığı nedeniyle hiç yürüyemedi. Tekerlekli sandalye üzerinde eğitimine devam eden genç kız Akdeniz Üniversitesi Halklar İlişkiler Bölümünü bitirdi. Bir taraftanda ailesiyle birlikte 3 şehirde toplam 7 hastaneye giden genç kız, son olarak 6 ay önce Samsun'a gelerek Özel Romatem Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi'nde tedavi görmeye başladı. Genç kız, buradaki tedavisinde 6 ay sonra ilk adımlarını atmayı başardı.

"EN BÜYÜK HAYALİM YÜRÜMEKTİ"

22 yıl sonra ilk adımlarını atan ve destekli olarak yürüyen genç kız, "Tedavi olabilmek için çok mücadele ettik. 3 şehir, 7 hastane dolaştım. 10 doktor tarafından kontrol edildim. 2 kez ameliyat oldum. En büyük hayalim yürümekti. 22 yıldır mücadale ediyorum. Doğum esnasında oksijensiz bırakılmam sonucu yürüme yeteneğimi kaybetmişim. Artık ayakta durabiliyorum. Destekle de olsa yürüyorum. Çok mutluyum" diye konuştu.

"NEFESİM KESİLENE KADAR KOŞMAK İSTİYORUM"

Yürüyemediği için çok zor günler geçirdiğini dile getiren Cansu Öngel, çocukluğunu bir pencerenin arkasında geçirdiğini dile getirerek, "Sokakta arkadaşlarım koşup oynarken, ip atlarken ben onları pencereden izledim. Şimdi yürüyorum. Biraz daha iyi olayım nefesim kesilene kadar koşmak istiyorum. Çocukluğumda yapamadığım her şeyi yapacağım" şeklinde konuştu.

Anne Saliha Öngel ise kızının 22 yıl sonra yürümesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, "Yavaş yavaş yürümeye başladı. İnşallah kısa zamanda kendi başına yürüyebilecek" dedi.

"ÇOK BÜYÜK GAYRET VE AZİM GÖSTERDİ"

Cansu Öngel'in doktoru ve aynı zamanda hastanenin başhekimi olan Fizik Tedavi Uzmanı Rabia Cerrah Karanfil, genç kızın 6 aylık sürede çok büyük yol aldığını dile getirdi. Dr. Karanfil, "Cansu'nun rahatsızlığı serebral palsi, bu tür hastaların hem zihinsel hem de fiziksel gelişimde problem olur. Cansu'nun zihinsel yönden problemi yok. Sadece yürüyemiyordu. Çok büyük gayret ve azim gösterdi. 6 ay sonra da destekli olarak yürümeye başladı. Tedavisi sürmez ise yine eski haline dönebilir. Bunun için gayret ve azmi sürmeli" diyerek sözlerini tamamladı. - Samsun

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Doğuştan Yürüme Engelli Genç Kız 22 Yıl Sonra İlk Adımlarını Attı - Son Dakika


Advertisement