Doping Soruşturması Gelecek Ay Başlıyor - Son Dakika

Doping Soruşturması Gelecek Ay Başlıyor

6 yıl önce

WADA, aralarında şampiyon isimlerin de yer aldığı yüzlerce atletin doping kullandığı iddiası üzerine açılacak soruşturmayı yönetecek isimleri belirledi.

Doping Soruşturması Gelecek Ay Başlıyor, System.String[]

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA), aralarında şampiyon isimlerin de yer aldığı yüzlerce atletin doping kullandığı iddiası üzerine açılacak soruşturmayı yönetecek isimleri açıkladı.


WADA'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, Alman televizyon kanalları ZDF ve ARD'de yayınlanan "Das Erste" adlı belgeselde yer alan iddialar üzerine açılacak soruşturmayı, eski WADA Başkanı Richard W. Pound, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) üyesi spor hukuku uzmanı Prof. Richard McLaren ve gelecek günlerde belirlenecek üçüncü bir kişinin yöneteceği kaydedildi.


WADA Başkanı Craig Reedie, soruşturmayı yöneten isimlerden memnuniyet duyduğunu belirterek, "Bay Pound ve McLaren, Alman televizyonunda yer alan iddiaları titizlikle incelemek üzere anlaştılar. Bağımsız komisyonun, belgeselde öne sürülen olayları ve WADA'nın farklı kaynaklardan edindiği bilgileri tekrar değerlendirecek olması, son derece önemli bir görevdir" ifadesini kullandı.


Reedie, soruşturma esnasında kural ihlali yaptığı veya doping kullandığı tespit edilen sporculara uygun cezaların verileceğini de vurguladı.


Ocak ayında resmi olarak başlayacak soruşturmada, aralarında olimpiyat oyunlarında ve önemli uluslararası şampiyonalarda altın madalya kazanan isimlerin de bulunduğu 39 ülkeden 225 atletin, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından doping yaptıkları tespit edilmesine rağmen herhangi bir yaptırıma maruz kalmadıkları iddiası incelenecek. İsmi geçen atletler arasında uluslararası organizasyonlarda derece elde eden 58 Rus, 25 Kenyalı, 5 Fransız ve 3 Büyük Britanyalı ismin yer aldığı ileri sürülüyor.


Diğer iddialar arasında, Chicago ve Londra maratonlarında 3 kez birincilik yaşayan Liliya Shobukhova ve 800 metrede olimpiyatta altın madalya kazanan Mariya Savinova'nın da dahil olduğu birçok Rus atletin geçmiş yıllarda sistematik şekilde doping yaptığı öne sürülmüştü.


Doping testi pozitif çıkan Shobukhova'nın, Rusya Atletizm Federasyonu Başkanı ve o dönem IAAF'ın mali işlerden sorumlu üyesi Valentin Balakhnichev'e olayın üstünün örtülmesi için 450 bin avro ödediği savunulmuş, iddiaların ardından IAAF ve WADA konuya ilişkin ortaklaşa soruşturma başlatacağını duyurmuştu. - Ankara

Haber Yayın Tarihi: 16.12.2014 08:50 Kaynak: AA

YORUMLAR


Son Dakika

45 yaş küçük aşkıyla ilk gecesini anlattı! Sunucunun ağzı açık kaldı
Bir çift cinsel ilişki esnasında fantezinin dozunu kaçırınca, genç kız hayatını kaybetti Enkazdan sağ çıkarılan Meriç Dişli'nin sözleri, izleyenleri derinden etkiledi

Son Dakika Haberleri