Doretta'nın Altın Rüyası adlı pastiş operası, Leyla Gencer'de - Son Dakika

Doretta'nın Altın Rüyası adlı pastiş operası, Leyla Gencer'de

29.02.2016 11:03
Doretta'nın Altın Rüyası adlı pastiş operası, Leyla Gencer'de, System.String[]

"Doretta'nın Altın Rüyası" adlı pastiş operası, renkli kadrosu ve bol sürprizleriyle bir kez daha Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nde.

13 Mart günü Natali Boğosyan'ın, müzikli teatral projeleri kapsamında kurgusunu kaleme aldığı

Örneğine pek rastlanmayacak bu yenilikçi çalışmada, bir soprano Natali Boğosyan, bir piyanist Orçun Orçunsel, bir kontrbas sanatçısı Arda Ardaşes Agoşyan ve bir pantomim sanatçısı Vecihi Ofluoğlu yer alıyor. Operanın müziği varolan opera aryalarının kurguyla örtüşecek şekilde kolaj yapılmasıyla oluşturulmuş. Natali Boğosyan'ın seslendirdiği bu eserler, besteci ve şef Arda Ardaşes Agoşyan'ın kontrbasla doğaçlama çaldığı ara müziklerle bağlanıyor birbirine. Kendisine piyanoda başarılı şef ve piyanist Orçun Orçunsel eşlik ediyor. Operanın uvertürünü de Natali Boğosyan ve Orçun Orçunsel piyanoda dört el çalıyorlar. Sürprizlerle dolu renkli gösterinin en önemli konuğu ise düşler tanrısı Morpheus'u canlandıran büyük pantomim ustası Vecihi Ofluoğlu... Opera, Puccini'nin "La Rondine" (Kırlangıç) adlı operasında bahsi geçen Doretta'nın öyküsünün bittiği yerde başlayan masalsı bir aşk hikâyesi. Magda, Prunier'in bestesindeki Doretta'nın gerçek aşkı istediği gibi yaşayabilmesine öylesine imrenir ki koltukta uykuya dalar. Gerçekçi rüyalardan sorumlu tanrı İkelos ve düşler tanrısı Morpheus, Magda'nın rüyasına gelerek, Doretta ve sevgilisi Florindo'nun yaşadığı aşkı gösterirler ona. Başlangıçta iki sevgili çok mutludur, ancak düşler tanrısı Morpheus Doretta'ya aşık olunca işler değişir. Bilet fiyatları salon 35 TL, balkon 25 TL olup engelli izleyicilerimize ücretsizdir. 65 yaş üstü, öğretmen, öğrenci ve BAKKART sahiplerine %20, konservatuar öğrencelerine %50 indirim uygulanmaktadır.

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Doretta'nın Altın Rüyası adlı pastiş operası, Leyla Gencer'de - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Tartışmalı Oxford-Astrazeneca koronavirüs aşısı yeniden incelenecek Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı İranlı nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesi sonrası Netanyahu'dan itiraf gibi sözler: Gergin günler bizi bekliyor Jese Rodriguez'in sevgilisinin doğum günü partisine gitmesi taraftarı çileden çıkardı Taksici, oğlunu ziyarete gittiği cezaevi önünde 9 kurşunla öldürüldü Bebeğine çamaşır suyu enjekte etmişti! Mahkemede dikkat çeken 'mektup' detayı