Downer: Müzakeredeki Zorlukları Aşmak İçin Kararlılık Gerekir - Son Dakika

Downer: Müzakeredeki Zorlukları Aşmak İçin Kararlılık Gerekir

05.01.2012 16:58
Downer: Müzakeredeki Zorlukları Aşmak İçin Kararlılık Gerekir, System.String[]

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile bir araya geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile bir araya geldi. Downer, müzakerelerdeki zorluklar ve engellerin aşılması için kararlılık gerektiğini söyledi.

Rum radyosunun haberine göre Downer, Hristofyas ile Rum Başkanlık Sarayı'ndaki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ana başlıklarda varılabilecek anlaşmayla ilgili engellerin, Greentree'de 22 -24 Ocak tarihlerinde yapılacak olan üçlü görüşmede aşılabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Downer, "Esas soru, bu engellerin ne kadar aşılabileceğidir. Aşılabilmeleri için çok uzun bir zaman gerekmeyecektir, ancak birtakım siyasi uzlaşılar gerekecektir. Bu uzlaşıların olup olmayacağı konusunda ise herhangi bir fikrim yoktur." dedi. Hristofyas'ın; müzakerelerde ilerleme sağlanmazsa Greentree'deki görüşmeye gitmenin manasız olacağı açıklamasını yorumlaması istenen Downer, "Bugünden Greentree görüşmesine kadar ne kadar ilerleme sağlayabileceğimizi görelim. Önemli olan şey, Greentree görüşmesinin ne kadar başarılı olabileceğinin güvence altına alınabilmesi için, şimdiden itibaren daha fazla ilerleme kaydedilmesidir." ifadelerine yer verdi.

Downer, "Bu sürecin Kıbrıslılara ait olduğunu ve bunun, Kıbrıslıların Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için bir fırsat olduğunu" da kaydetti.

Bu arada, Rum Fileleftheros gazetesinin web sayfasında, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, Pile'de bu akşam düzenlenecek yemeğe, Hristofyas'ın dünkü açıklamalarının gölgesinde katılacaklarına dikkat çekildi.

Hristofyas, dün yaptığı açıklamalarda, müzakerelerde ilerleme sağlanamaması durumunda, Greentree'de yapılacak görüşmeye katılmanın manasız olacağını söylemişti.

Downer: Müzakeredeki Zorlukları Aşmak İçin Kararlılık Gerekir

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Downer: Müzakeredeki Zorlukları Aşmak İçin Kararlılık Gerekir - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Eşinin doğum yaptığını öğrenen Hoffenheim'lı Grillitsch, maçı bırakıp hastaneye gitti Lezbiyen eşi ve onun sevgilisi tarafından kiralık katil tutularak vurulan koca, hayatını kaybetti Hayat Bilgisi dizisinin 'Barbi'si İpek Erdem'i görenler tanıyamıyor! Yeni imajıyla ağızları açık bıraktı Zeynep Sever Demirel, Volkan Demirel'le tanışma hikayesini anlattı: Futbolcu denince istemedim Ronaldo'nun sevgilisi yaşadıkları tutkulu aşkı anlattı: Cristiano tam bir bomba Putin de Türkiye'nin kararlılığını anladı! Karabağ sözleri dengeleri değiştirecek cinsten Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağa saldıran kadın kameralara yakalandı Yolcu otobüsünde 17 yaşındaki genç kızı izleyerek mastürbasyon yapan muavin tutuklandı