Downer: Uluslararası Konferansa Gidilmeden Kıbrıs Prosedürü Tamamlanamaz - Son Dakika

Downer: Uluslararası Konferansa Gidilmeden Kıbrıs Prosedürü Tamamlanamaz

12.01.2012 13:24
Downer: Uluslararası Konferansa Gidilmeden Kıbrıs Prosedürü Tamamlanamaz, System.String[]

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, uluslararası konferans toplanmadan Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakere prosedürünün tamamlanmış olmayacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, uluslararası konferans toplanmadan Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakere prosedürünün tamamlanmış olmayacağını söyledi.

Downer, Rum haber ajansına yaptığı açıklamada, liderlerin BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile New York'ta yapacakları görüşmede, "havada kalan yönetim, mülkiyet ve vatandaşlık meselelerinde iyi bir sonuca ulaşma hedefiyle" hazırlandıklarını belirtti. "Siyasi irade olursa özlü konularda anlaşmaya varılması mümkündür." diyen Downer, yürütülmekte olan müzakerelerde uzlaşı ruhu beklediğine dikkat çekti ve "Greentree'deki görüşme ya başarılı ya başarısız olacak. BM'nin müzakere masasındaki rolü yardımcılıktır." dedi.

"1960 ANLAŞMALARI GARANTÖRLERLE BİRLİKTE HALLEDİLMELİ"

Downer, BM'nin havada olan esas konularda anlaşmaya varılması halinde çoğu detayın halledilebileceğine inandığını belirtti. 1960 Anlaşmaları'nın (Garanti, İttifak ve Kuruluş) Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'yle birlikte halledilmesi gereken ana konu olduğunu söyleyen Aleksander Downer, "İki lider toprak, haritalar ve rakamları görüşme konusunda anlaştı, uluslararası konferansa da hazırlık yapılıyor." ifadesini kullandı.

"KIBRIS SORUNU KARŞILAŞTIĞIM EN ZOR MESELE"

Kıbrıs sorununun karşılaştığı en zor mesele olduğunu da vurgulayan Özel Danışman, "BM'nin Greentree üçlü görüşmesinden beklentisinin" sorulması üzerine, "Yönetim, toprak ve vatandaşlık konularında ilerleme olursa, iyi bir sonuç elde etmiş olacağız." dedi.

Downer, buna paralel olarak halen Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi ve AB konularında görüş birliklerine varıldığını hatırlattı. Downer açıklamasında takvimden söz etme konusunda ise temkinli davrandı ve "Prosedür inanılmaz zordur, ısrar ve cesaret gerekiyor." dedi.

"Greentree'de başarı ihtimali olduğuna inanmasa BM'nin bu görüşmeyi düzenlemeyeceğine" de işaret eden Downer, "Risk almanız gerekir." ifadesini kullandı.

Aleksander Downer, Güney Kıbrıs'ın 1 Temmuz itibarıyla devralacağı AB dönem başkanlığına da değindi. Güney Kıbrıs'ın 6 aylık görev süresi içerisinde Avrupa yükümlülükleri üzerinde yoğunlaşması gerektiğine vurgu yapan Downer, ancak Güney Kıbrıs'ın dönem başkanlığının halen uzak olduğunu, ana konularda anlaşmanın aylar almaması gerektiğini, doğru istek ve doğru siyasi çevre, uzlaşı ruhu ve akıllı müzakerelerle anlaşmaya varılabileceğine işaret etti.

"HER İSTEDİĞİNİZİ ELDE EDEMEZSİNİZ"

Her iki liderin çözüm hedeflediğini de söyleyen Downer, "Liderlerden birinin veya diğerinin bir anlaşmaya varılmasını istemediğini söylemek haksızlık olur. Ancak bir anlaşmada bütün istediğinizi elde edemezsiniz." ifadelerini kullandı.

Downer: Uluslararası Konferansa Gidilmeden Kıbrıs Prosedürü Tamamlanamaz

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Downer: Uluslararası Konferansa Gidilmeden Kıbrıs Prosedürü Tamamlanamaz - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu ABD'den S-400 testi için Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Başka işbirliklerine engel olmaya devam ediyor Hadise ve Kaan Yıldırım, ailelerinin onay vermesiyle evlilik kararı aldı "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi Bursa'da "damsız" girme kavgası cinayetle bitti Yürümekte dahi zorluk çeken 70'lik dedenin evinden 400 gram esrar çıktı