DSİ, Manisa Celal Bayar Üniversitesinin su sorununu çözüyor - Son Dakika

DSİ, Manisa Celal Bayar Üniversitesinin su sorununu çözüyor

03.03.2021 14:31
DSİ, Manisa Celal Bayar Üniversitesinin su sorununu çözüyor, System.String[]

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, bu yıl tamamlanması planlanan Beydere Göleti ile Yağcılar Mahallesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesine yıllık 304 bin metreküp içme ve kullanma suyu sağlayacak.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, bu yıl tamamlanması planlanan Beydere Göleti ile Yağcılar Mahallesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesine yıllık 304 bin metreküp içme ve kullanma suyu sağlayacak.

DSİ'den yapılan açıklamaya göre, Manisa ve ilçelerinde yatırımlarını sürdüren DSİ, kente içme ve kullanma suyu temininin yanında mümbit toprakları suyla buluşturuyor, derelerdeki taşkın riskini azaltıyor.

Bu kapsamda Yunusemre ilçesi Kızıl Dere üzerine kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen Beydere Göleti'nin yüzde 43'ü tamamlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, bu yıl tamamlanması ve 1 milyon 300 bin metreküp su tutması beklenen gölet ile Yağcılar Mahallesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesine yıllık 304 bin metreküp içme ve kullanma suyu, bölgedeki tarım arazilerine de "can suyu" verileceğini bildirdi.

Projenin tamamlanmasıyla üniversitenin su sorununun ortadan kalkacağını vurgulayan Kaya, "2021 yılı içinde bitirilmesi planlanan proje ile 520 dekar arazi basınçlı borulu sistem ile sulanacak. Ayrıca sulama maliyetlerinin düşmesi ve verimliliğin artmasıyla bölge üreticisine yılda 1 milyon lira ek gelir sağlanacak." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel DSİ, Manisa Celal Bayar Üniversitesinin su sorununu çözüyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! İzinler durduruldu, istifa ve emeklilik başvuruları kabul edilmeyecek Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! İzinler durduruldu, istifa ve emeklilik başvuruları kabul edilmeyecek Gökhan Özoğuz'un eleştirilerine Bakan Koca'dan yanıt: Suçumuz yok, sorumluluğumuz var Gökhan Özoğuz'un eleştirilerine Bakan Koca'dan yanıt: Suçumuz yok, sorumluluğumuz var Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil, yeniden ekranlara döneceğinin müjdesini verdi Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil, yeniden ekranlara döneceğinin müjdesini verdi Son Dakika: ABD, Karadeniz'e göndereceği savaş gemisi bildirimini geri çekti Son Dakika: ABD, Karadeniz'e göndereceği savaş gemisi bildirimini geri çekti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz ziyaret! Yer sofrasında iftar yaptı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz ziyaret! Yer sofrasında iftar yaptı Merve Boluğur'dan, Merve Boluğur'dan, "Kendine analar neler doğuruyor diyor musun?" diyen takipçisine çok konuşulacak yanıt Arı kovanlarının önüne halı serdi! Nedenini öğrenenler şaştı kaldı Arı kovanlarının önüne halı serdi! Nedenini öğrenenler şaştı kaldı Vicdansız baba, çocuğunu rehin alıp damdan atmaya kalktı, küçük kızın feryadı herkesi ağlattı Vicdansız baba, çocuğunu rehin alıp damdan atmaya kalktı, küçük kızın feryadı herkesi ağlattı