Rusya'nın "Aşıyı bulduk" açıklamasının ardından DSÖ'den dikkat çeken sözler: Daha fazla aşı adayına ihtiyacımız var - Son Dakika

Rusya'nın "Aşıyı bulduk" açıklamasının ardından DSÖ'den dikkat çeken sözler: Daha fazla aşı adayına ihtiyacımız var

Rusya Devlet Başkanı Putin'in koronavirüs aşısıyla ilgili müjdeli haberi vermesinin ardından DSÖ'den dikkat çeken bir açıklama geldi. DSÖ Genel Başkanı Ghebreyesus, aşı başta olmak üzere salgınla mücadele kullanılacak araçlar için dünyanın en az 100 milyar dolar harcaması gerektiğini belirterek daha fazla aşı adayına ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, aşı başta olmak üzere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede kullanılacak araçlar için dünyanın en az 100 milyar dolar harcaması gerektiğini bildirdi.

Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında, dünyanın halihazırda salgının kısa vadeli sonuçlarıyla uğraşmak için trilyonlarca dolar harcadığını ifade etti.

"G20 ÜLKELERİ SALGINLA MÜCADELEDE 10 TRİLYON DOLAR HARCADI"

Sadece G20 ülkelerinin salgınla mücadele için 10 trilyon doları seferber ettiğini belirten Ghebreyesus, "IMF, salgının küresel ekonomiye ayda 375 milyar dolara mal olacağını ve küresel ekonomide 2 yılda 12 trilyon doların üzerinde kümülatif bir kayıp olacağını tahmin ediyor." dedi.

Geliştirilmiş olası aşılar başta olmak üzere salgınla mücadelede kullanılacak araçlar için dünyanın en az 100 milyar dolar harcaması gerektiğini tahmin ettiklerini söyleyen Ghebreyesus, öncelikle DSÖ'nün "ACT-Accelerator" programı için 31,3 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Ghebreyesus, Kovid-19 ile mücadelede etkili bir aşının bulunması için farklı tiplerde çok sayıda aşı adayına ihtiyaç olduğunu, başarılı bir aşı bulunduğunda da talebin arzdan fazla olacağını dile getirdi.

ÇİN'İN İDDİASINA NET YANIT

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan da Çin'in Brezilya'dan ithal ettiği gıda paketlerinde Kovid-19 tespit edildiği iddiasıyla ilgili soruya karşılık şunları söyledi:

"İnsanların gıdalardan, gıda ambalajından, gıdanın işlenmesinden veya teslim edilmesinden endişeye kapılmasına gerek yok. Yiyecek veya besin zinciriyle bu virüsün bulaştığına dair hiçbir kanıt yok. Dolayısıyla insanlar rahat ve güvende hissetmeli."

RUSYA, KORONAVİRÜS AŞISINI BULDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha önce deneyleri tamamlandığı açıklanan koronavirüs aşısının tescil edildiğini duyurmuştu. Rus lider, koronavirüse karşı Moskova'da geliştirilen aşı Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığını açıklamıştı.

Rusya'nın Aşıyı bulduk açıklamasının ardından DSÖ'den dikkat çeken sözler: Daha fazla aşı adayına ihtiyacımız var

Haber Yayın Tarihi: 13.08.2020 22:57 - Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Rusya'nın 'Aşıyı bulduk' açıklamasının ardından DSÖ'den dikkat çeken sözler: Daha fazla aşı adayına ihtiyacımız var - Son Dakika Dünya

YORUMLAR (37)
  • Mrt: DSÖ zaten çin ile iş birligi içerisinde hareket ediyor çünkü DSÖ biliyordu bu ama göz yumdu pandemi ilan etmedi çünkü çin vardı yanında onun için DSÖ güven hiç yok en akıllı ülke ABD onlar farketi ve DSÖ hemen çekildi yakında bir çok ülke çekilir yani DSÖ istese ilacı bulmaları 1 ayını bulur ama hep karamsar bir tablo koyuyorlar bunun perde arkasinda ne var DSÖ Çin arasında olan bir anlaşma diyebiliriz Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • VİRÜS-MÜRÜS: Dünya Sağlıksızlık Örgütü,ya da hastalık yayma örgütü desek daha uygun olur.Dünyada bu örgüte inanan varmı.Küreselcilere hizmet ediyor.Türkiye de bu örgütten çekilsin. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Karşıdan karşıya geçerken otomobil çarpan yaya, hayatını kaybetti Bir çift, zengin sandıkları şahsı cinsel ilişki vaadiyle kandırıp 11 parçaya böldü DSÖ'den testleri devam eden korona aşılarıyla ilgili tedirgin eden sözler: Hiçbirinin garantisi yok Taksim'de genç kadının peşinden ayrılmayıp taciz eden şüpheli tutuklandı Yazar Buket Uzuner, Netflix'te yayınlanan Atiye dizisine telif davası açtı Güzel sunucu Jama'nın muhtemel G.Saray-Rangers maçı öncesi yaptığı formalı paylaşım ülkeyi karıştırdı 14 yaşındaki cinayet sanığının ifadesi kan dondurdu: Kaç el ateş ettiğimi hatırlamıyorum AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Sezen istifa etti