DSÖ, Sinovac raporunu yayımladı: Yüzde 80'in üzerinde etkisi var - Son Dakika

DSÖ, Sinovac raporunu yayımladı: Yüzde 80'in üzerinde etkisi var

05.05.2021 12:31
DSÖ, Sinovac raporunu yayımladı: Yüzde 80'in üzerinde etkisi var, System.String[]

Bağışıklık Sistemi Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, Türkiye'de de uygulanmaya devam Sinovac aşısıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan rapordan bilgiler paylaştı. Unutmaz, DSÖ'nün raporundaki verilerin çoğunun Şili'den geldiğini ve aşının 3 farklı konuda yüzde 80'nin üzerinde koruma sağladığını belirtti.

Korona virüs salgınına karşı en etkili silah olarak gören aşılarla ilgili yeni araştırmalar gerçekleştirilmeye devam ediyor. Hangi aşıyı seçmeleri konusunda kararsız kalan vatandaşlar da yapılan araştırmaların sonuçlarına bakarak karar vermeye çalışıyor.

Türkiye'nin de uygulamaya aldığı aşılardan biri olan Sinovac aşısıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan raporun detaylarını Bağışıklık Sistemi Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, sosyal medya hesabından duyurdu.

UNUTMAZ: YÜZDE 80'İN ÜZERİNDE ETKİSİ VAR

Unutmaz, Şili'den gelen verilen çoğunlukta olduğu araştırmada Sinovac aşısının 3 ayrı konuda yüzde 80'in üzerinde koruma sağladığını belirterek, "DSÖ Sinovac aşısının etkinliği konusunda detaylı bir rapor yayınladı. Sanırım bunlar Şili'den gelen veriler çoğunlukla. Bu aşı, her 3 kişiden 2sinde korona enfeksiyonu önlüyor; hastaneye yatmaktan yüzde 85, yoğun bakımdan yüzde 89 koruyor. Ölümleri de yüzde 80 azaltıyor" dedi.

ŞİLİ DE YÜZDE 80'NİN ÜZERİNDE RAPOR VERMİŞTİ

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü'nün Sinovac aşısıyla ilgilihazırladığı rapor, Şili'nin iki hafta önce Sinovac aşısıyla ilgili yayımladığı sonuçları da akıllara getirdi.

Şili hükümetinden yapılan açıklamada Sinovac şirketinin CoronaVac aşısının hastane yatışlarını önlemede yüzde 85, can kaybını önlemede ise yüzde 80 etkinlik gösterdiği bildirilmişti.

Yetkililer, aşının enfeksiyondan koruma oranının ise yüzde 67 düzeyinde olduğunu açıklamıştı.

DSÖ, Sinovac raporunu yayımladı: Yüzde 80'in üzerinde etkisi var

Son Dakika Sağlık DSÖ, Sinovac raporunu yayımladı: Yüzde 80'in üzerinde etkisi var - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Karısını boşanmaktan vazgeçiremeyince kaçıran koca, engel olmak isteyen ailesini de aracıyla ezdi Karısını boşanmaktan vazgeçiremeyince kaçıran koca, engel olmak isteyen ailesini de aracıyla ezdi Aylardır Hande Erçel ile aşk yaşayan Kerem Bürsin, kamera karşısında aşkını ilan etti Aylardır Hande Erçel ile aşk yaşayan Kerem Bürsin, kamera karşısında aşkını ilan etti 3 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı çatışmada Sedat Peker bağlantısı 3 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı çatışmada Sedat Peker bağlantısı İzinsiz taksiyle şehir değiştirmeye kalkan iki kadın, cezadan kurtulamadı İzinsiz taksiyle şehir değiştirmeye kalkan iki kadın, cezadan kurtulamadı Sedat Peker'in kendisi hakkındaki sözlerine İçişleri Bakanı Soylu'dan sert yanıt: Operasyon faresi gibi kaçma Sedat Peker'in kendisi hakkındaki sözlerine İçişleri Bakanı Soylu'dan sert yanıt: Operasyon faresi gibi kaçma Çukur'un yeni bölümü bu hafta yayınlanmayacak Çukur'un yeni bölümü bu hafta yayınlanmayacak Tam kapanmanın ardından normalleşme, bayram sonrası başlıyor Tam kapanmanın ardından normalleşme, bayram sonrası başlıyor İsrail'in saldırılarını protesto etmek isteyen çift, İstanbul Konsolosluğu önünde aracını ateşe verdi İsrail'in saldırılarını protesto etmek isteyen çift, İstanbul Konsolosluğu önünde aracını ateşe verdi
Advertisement