Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Dubai, dünya'nın ilk yüzen camisini inşa edecek - Son Dakika

Dubai, dünya'nın ilk yüzen camisini inşa edecek

Dubai, Dini Turizm Projesi kapsamında yaklaşık 55 milyon Dirhem maliyetle dünyanın ilk yüzen camisini inşa edecek. 2024 yılında tamamlanması planlanan bu proje, Dubai'nin global turizm potansiyelini artırmayı ve kültürel entegrasyonu teşvik etmeyi hedefliyor.

Dubai, dünya\'nın ilk yüzen camisini inşa edecek
22.09.2023 - 15:33,  Güncelleme: 15:39

Dubai, yaklaşık olarak 55 milyon Dirhem maliyetle Dünya'nın ilk yüzen camisini inşa edeceğini açıkladı. Dubai'deki İslami İşler ve Hayır Kurumları Departmanı, emirlikte İslam turizmini desteklemek amacıyla tasarlanan iddialı Dini Turizm Projesi'ni duyurdu.

2024 YILINDA TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

2024 yılında tamamlanması planlanan bu yenilikçi yapı, her biri farklı bir amaç sunan üç katmandan oluşuyor. Birinci katman, su altında bir ibadet alanı iken, ikinci katman çok amaçlı bir salon olarak kullanılacak ve üçüncü katmanda ise İslam sergisi yer alacak. 50 ila 75 cemaati ağırlayabilme kapasitesine sahip bu dikkat çekici proje, manevi huzur ve kültürel zenginliğin bir sembolü olmaya aday. Ayrıca cami, Şeyh Maktoum bin Rashid Al Maktoum'un Kuran'ının oluşumundan dünya genelindeki son kopyalarının dağıtımına kadar olan yolculuğunu kronikleştiren bir Kuran sergisi ev sahipliği yapacak.

DUBAİ'NİN STATÜSÜNÜN ARTIRILMASI AMAÇLIYOR

"Dubai'deki Dini Turizm Projesi", farklı kökenlere sahip ziyaretçileri ağırlayan küresel bir dini turizm merkezi olarak Dubai'nin statüsünü artırmayı amaçlıyor. Bu hedef, Dubai 2025 stratejisinde belirtildiği şekliyle Dubai'yi 2025 yılına kadar dünyanın en çok ziyaret edilen şehri olarak konumlandırma hedefiyle uyumlu.

TURİST ZİYARETLERİNDE %4'LÜK ARTİS BEKLENİYOR

Dini Turizm İnisiyatifi Başkanı Dr. Abdullah Ibrahim Abdul Jabbar, projenin, dini temsilcilerin eşsiz bir toplandığı Dubai İftar gibi girişimleri içeren bir dizi girişimi kapsadığını, ayrıca tarihi, yeni ve seçkin camilere ziyaretleri içerdiğini söyledi. Ayrıca, "Hala Ramazan" inisiyatifi içinde yer alan sosyal, spor ve eğitim programlarına da yer vermektedir, birlik ve kültürel alışverişi teşvik ederken birlik ve coşkulu kutlamaları destekler. Bu devasa proje ile Dubai, küresel etkisini artıracak ve turist ziyaretlerinde %3 ila %4'lük bir artış beklemekte, kültürel entegrasyonu ve karşılıklı anlayışı daha da teşvik etmektedir.

Alper Kızıltepe
Alper Kızıltepe
Sondakika.com - İnşaat
YORUMLAR

Son Dakika İnşaat Dubai, dünya'nın ilk yüzen camisini inşa edecek - Son Dakika


Advertisement