Dumansız Hava Sahası 4. Yaşına Girdi - Son Dakika

Dumansız Hava Sahası 4. Yaşına Girdi

19.01.2012 14:23
Dumansız Hava Sahası 4. Yaşına Girdi, System.String[]

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'nin havasının dumansız hava sahası olmasının 4.yılında olduklarını anlatarak, "Türkiye'de 2008 yılında yüzde 31'lerde olan sigara kullanımı 2010 yılında yüzde 27'lere kadar düştü" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'nin havasının dumansız hava sahası olmasının 4. yılında olduklarını anlatarak, "Türkiye'de 2008 yılında yüzde 31'lerde olan sigara kullanımı 2010 yılında yüzde 27'lere kadar düştü" dedi.

Dumansız hava sahasının 4. yılı nedeniyle Rixos Otel'de düzenlenen törene Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AK Parti Ankara Milletvekili ve TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl ve Yeşilay Başkanı Muharrem Balcı katıldı.

Bakan Akdağ, Türkiye'de 4 yıl önce birçok vatandaşın sigara dumanından rahatsız olduklarını anlatarak, "Kendisinin hiçbir etkisi olmadan bazı hastalıklara yakalanma riski artıyordu" dedi.

Akdağ, dumansız hava sahası eylem planının sonuna geldiklerini söyledi. Yeni bir eylem planı hazırladıklarına işaret eden Akdağ, "Bu stratejimizde Dünya Sağlık Örgütünün raporunda 4. sıraya oturduk. Türkiye'de 2008 yılında yüzde 31'lerde olan sigara kullanımı 2010 yılında yüzde 27'lere kadar düştü" diye konuştu.

Akdağ, sigara yasağı kanununu Anayasa Mahkemesi'ne götürüp iptal olmasını bile isteyenlerin olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin bu yasağı çok sevdiğini dile getirdi. İkram ve restoran sektörünün sigara yasağından etkilenmediğini belirten Akdağ, "İkram sektöründeki vatandaşlar hiç endişe etmesin, bu işlerde ciro ve kazanç azalması olmadı" şeklinde konuştu.

ALO 171 sigara bırakma hattının vatandaşın hizmetine girdiğini kaydeden Bakan Akdağ, bırakma hattını ayda 200 binin üstünde vatandaşın aradığını söyledi. Bakan Akdağ, yaptıkları istatistiklere göre 2010 yılında 2 milyon 200 bin kişinin sigarayı bıraktığını açıkladı. Sigaranın zararlarını anlatmak için değişik çalışmalar yaptıklarını anlatan Akdağ, sigaranın üzerinde bulunan resimli uyarıları daha da büyüterek paketleri değiştireceklerini söyledi.

SİGARAYI YASAKLAYAN MUHTARLARA PLAKET

Bakan Akdağ, daha sonra Türkiye'nin bazı köylerinde sigarayı yasaklayan muhtarlara plaket verdi. Kastamonu Taşköprü Ortaöz köyü muhtarı Mahmut Sezer köylerinde 8 yıldan bu yana sigara içirmediklerini ifade ederek, Sağlık Bakanlığının bu çalışmasına destek verdiklerini söyledi. Adıyaman Kahta köyü muhtarı ise Bakan Akdağ'a esprili bir dille, "Sayın Bakanım köyümüzde kesinlikle sigara içilmiyor ve satışı yapılmıyor. Ancak sizden bir isteğim var köyümüzün bir kanalizasyon sorunu var" dedi.

Muhtarın sözleri salonda bulanan davetlileri güldürdü. Daha sonra Bakan Akdağ törenden ayrıldı. - ANKARA

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Dumansız Hava Sahası 4. Yaşına Girdi - Son Dakika


Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Selçuk Bayraktar'dan Tele1 TV'nin İHA'larla ilgili haberine sert tepki: Siz isteseniz de istemeseniz de uçacak