Dune Yazı Dizisi -6: Dune Kafirleri - Son Dakika

Dune Yazı Dizisi -6: Dune Kafirleri

28.05.2021 20:00
Dune Yazı Dizisi -6: Dune Kafirleri, System.String[]

Merhaba, değerli bilim kurgu severler.

Merhaba, değerli bilim kurgu severler.

dune yazı dizisinin altıncı bölümüyle karşınızdayım.

Bu yazımda Frank Herbert'in Dune evrenine biraz daha farklı bir noktadan yaklaştığı ve aksiyon dozunun arttığı serinin beşinci kitabını sizlere tanıtıyor olacağım.

"Bir rol çok uzun sürerse gerçeğe dönüşür"

Tiran'ın (ikinci Leto) ölümünün üzerinden 1.500 yıl geçmiştir. Leto'nun öngördüğü dağılış ve kıtlık gerçekleşmiş, evrenin dört bir köşesine dağılan topluluklar artık bilinen evrene geri dönmeye başlamıştır.

Eskisi gibi bir imparatorluk sistemi bulunmamakta ve melanj yapay olarak üretilebilmektedir. Evrendeki güç dengeleri hiç olmadığı kadar değişkenlik gösterirken, kendine Saygıdeğer Analar diyen bir grup gücünü bilinen evrende kuvvetli bir şekilde hissettirmeye başlamıştır. Özellikle Bene Gesserit'leri ve onların hakimiyetindeki gezegenleri hedef alan bu topluluk; tam itaat ve boyun eğme dışında hiçbir farklı yaklaşımı kabul etmemektedir.

Dune Yazı Dizisi -6: Dune Kafirleri
Dune Kafirleri.

Evrenin gizli bir köşesindeki Bene Gesserit topluluğunun ana gezegeninde ise söz konusu tehdidi bertaraf etmek için rahibe analar var gücüyle planlar yapmakta ve genetik dehalar olan Bene Tleilaxu hanedanından kendi özel amaçları için Duncan Idaho gulaları temin etmektedirler. Duncan Idaho gulalarının bir çoğunun suikaste uğraması sebebiyle daha önceki dönemlerde rahibeliğe büyük hizmetlerde bulunmuş Atreides soyundan gelen Başar Miles Teg emeklilikten geri çağrılmıştır. Bu aşamadan sonra gerçekleşecek olaylar evrenin çehresini değiştirecektir.

"Sözlü itirazlar kesilmişti, fakat bu durum hep şiddete başvurmaya hazırlanıldığı anlamına gelirdi"

Gerçekten de serinin bu bölümünde aksiyon dozunda ciddi bir artış gözlemliyoruz. Özellikle kitabın ikinci yarısındaki ivmelenme neredeyse aksiyon filmlerine taş çıkartacak seviyeye varmakta. Bunun yanısıra Bene Tleilaxu ve Bene Gesseritlerin işleyiş ve iç yapılarına önceki kitaplarda hiç değinilmediği kadar değinilmesi bu toplulukların yapılarını merak eden okurlar için fazlasıyla tatmin edici olacaktır. Saygıdeğer Anaların gizemli metodları ve ezber bozan varlıkları da kitaba ayrı bir heyacan katmakta.

Dune Kafirleri (Sapkınları) kitabında gözüme çarpan bir iki noktaya özellikle dikkat çekmek istiyorum. Kitabın sonuna doğru olan aksiyonun zirve yaptığı bölümlerin birinin çok uzun diğerinin ise çok kısa olması okuyucuyu afallatmakta ve akışa zarar vermekte. İkinci olarak; Dune Kafirleri'nin belkide serinin en çok cinsellik içeren bölümü olması ve bu durumun kitabın akışına çok fazla katkısının bulunmaması bana gerçekten ilginç geldi.

Sağlıcakla Kalın.

Dune Yazı Dizisi -6: Dune Kafirleri

Son Dakika Teknoloji Dune Yazı Dizisi -6: Dune Kafirleri - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Yıllarca bir tarihin üzerinde oturmuşlar! Arkeologlar Şanlıurfa'da yeni bir keşif yaptı 10:09 Yıllarca bir tarihin üzerinde oturmuşlar! Arkeologlar Şanlıurfa'da yeni bir keşif yaptı 1 Temmuz'dan itibaren tam normalleşmeye geçiliyor! 10:07 1 Temmuz'dan itibaren tam normalleşmeye geçiliyor! Deprem sesi korkuttu! Datça açıklarında gece vakti meydana gelen deprem sırasında kaydedilen ses ürküttü 09:58 Deprem sesi korkuttu! Datça açıklarında gece vakti meydana gelen deprem sırasında kaydedilen ses ürküttü
Çin'de gündem olan olay! Bir şirket 28 saatte 10 katlı koca binayı böyle inşa etti 09:54 Çin'de gündem olan olay! Bir şirket 28 saatte 10 katlı koca binayı böyle inşa etti Halkbank'ın esnafa yönelik kredileri için faiz kolaylığı 09:39 Halkbank'ın esnafa yönelik kredileri için faiz kolaylığı Patlayıcıları çikolata ve kek ambalajlarına saklamış! PKK'lı terörist, kıskıvrak yakalandı 09:32 Patlayıcıları çikolata ve kek ambalajlarına saklamış! PKK'lı terörist, kıskıvrak yakalandı
AK Parti'nin ilçe toplantısında skandal görüntü! Türk Bayrağı'nın üzerinde yemek yenildi 09:14 AK Parti'nin ilçe toplantısında skandal görüntü! Türk Bayrağı'nın üzerinde yemek yenildi Yılmaz Özdil'in ima etti, Uğur Dündar çıldırdı: Yerin dibine gir, karşıma çıkarsan fena yaparım 08:34 Yılmaz Özdil'in ima etti, Uğur Dündar çıldırdı: Yerin dibine gir, karşıma çıkarsan fena yaparım
Advertisement