Dünya Bankası baş ekonomisti: Salgın öncesi standarda geri dönmek zaman alacak - Son Dakika

Dünya Bankası baş ekonomisti: Salgın öncesi standarda geri dönmek zaman alacak

18.04.2021 23:36

Dünyayı etkisi altına koronavirüs salgınında kriz devam ederken Dünya Bankası baş ekonomisti Carmen Reinhart'tan dikkat çeken bir açıklama geldi. Toparlanmadan sonra bile salgının küresel ekonomide derin izler bırakacağını kaydeden Reinhart, "Salgın öncesi standarda geri dönmek zaman alacak. Koronadan iyileşen bazı hastaların uzun süreli semptomlar çekmesi gibi aynı şey, küresel ekonomi için de geçerli olacak" dedi.

Koronavirüsle mücadele kapsamında tüm dünyada bilanço hızla artmaya devam ediyor. Bloomberg'te yer alan habere göre Dünya Bankası, Ocak ayı raporunda, düzeltici önlemler alınmadığı takdirde, "Küresel büyüme hayal kırıklıklarının on yıllık" olacağı konusunda uyardı.

Dünya Bankası baş ekonomisti: Salgın öncesi standarda geri dönmek zaman alacak
Dünya Bankası baş ekonomisti Carmen Reinhart

"SONUÇLAR PEK ÇOK ÜLKE İÇİN TERSİNE DÖNMEYECEK"

Dünya Bankası'nın raporunun üzerine baş ekonomist Carmen Reinhart ise yaptığı açıklamada, "Salgın öncesi standarda geri dönmek zaman alacak. Kovid-19'un sonuçları pek çok ülke için tersine dönmeyecek. Tıpkı Kovid-19'dan iyileşen bazı hastaların uzun süreli semptomlar çekmesi gibi, bu yılki V şeklindeki toparlanma azaldığında aynı şeyin küresel ekonomi için de geçerli olacağı anlaşılıyor" ifadelerini kullandı.

'DÜŞÜK GELİRLİ ÜLKELER ACI ÇEKİYOR'

Öte yandan Uluslararası Para Fonu, bu yıl ve sonrasında gelişmiş ekonomilerinvirüsten daha az etkilendiğini kaydederken düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkelerin ise daha fazla acı çektiğini öngörüyor.

Oxford Economics Ltd. tarafından 162 ülkede yapılan bir araştırmada ise Filipinler, Peru, Kolombiya ve İspanya'nın uzun vadeli yara izlerine karşı en savunmasız ekonomiler olduğu vurgulandı. Avustralya, Japonya, Norveç, Almanya ve İsviçre ise araştırmada en iyi sıralarda yer aldı.

Dünya Bankası baş ekonomisti: Salgın öncesi standarda geri dönmek zaman alacak

Son Dakika Ekonomi Dünya Bankası baş ekonomisti: Salgın öncesi standarda geri dönmek zaman alacak - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (3)
  • Cengiz: insanlarda hiç batma felan yok öyle olsa her ürün iki katı olmaz demekki talep var.pandemiden önce 300 bin lira olan daire şimdi 600 bin millet nasıl alıyor.alıyorki fiyatlar bu kadar faiş şekilde yükseldi Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Vatandaş : İnsanlar batmış hastalık açlıkla mücadele ediyor ekonomi düzelmesi zaman alacakmış çıkmaz ayın sonundamı bu saatten sonra vahim bir durum Allah yardımcımız olsun Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Galatasaray için bomba transfer iddiası! Aslan, Buffon operasyonuna başlıyor Galatasaray için bomba transfer iddiası! Aslan, Buffon operasyonuna başlıyor Son Dakika: Pendik'te metro inşaatında büyük patlama! Yaralılar var Son Dakika: Pendik'te metro inşaatında büyük patlama! Yaralılar var ABD'den BM Güvenlik Konseyi'nin Kudüs açıklamasına engel ABD'den BM Güvenlik Konseyi'nin Kudüs açıklamasına engel İngiliz şarkıcı Dua Lipa'dan Filistinlilere destek paylaşımı İngiliz şarkıcı Dua Lipa'dan Filistinlilere destek paylaşımı Dünyanın en büyük ikinci canlı türüydü! Savaş gemisinin gövdesinden 2 ölü fin balinası çıkarıldı Dünyanın en büyük ikinci canlı türüydü! Savaş gemisinin gövdesinden 2 ölü fin balinası çıkarıldı İddaa, şampiyonluk oranlarını güncelledi! Fenerbahçe'ye verilen oran hayrete düşürdü İddaa, şampiyonluk oranlarını güncelledi! Fenerbahçe'ye verilen oran hayrete düşürdü Meselenin aslı ortaya çıktı! Filistinliler topraklarını Yahudilere sattı mı? Meselenin aslı ortaya çıktı! Filistinliler topraklarını Yahudilere sattı mı? Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bayram namazının camilerde kılınacağını açıkladı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bayram namazının camilerde kılınacağını açıkladı
Advertisement