Dünya Dini Liderleri 2. Bakü Zirvesi - Son Dakika

Dünya Dini Liderleri 2. Bakü Zirvesi

15.11.2019 18:32
Dünya Dini Liderleri 2. Bakü Zirvesi, System.String[]

Azerbaycan'ın ev sahipliğindeki Dünya Dini Liderleri 2. Bakü Zirvesi sona erdi.

Azerbaycan'ın ev sahipliğindeki Dünya Dini Liderleri 2. Bakü Zirvesi sona erdi.

Bakü Kongre Merkezinde Azerbaycan Kafkas Müslümanları İdaresi (KMİ) öncülüğünde dün başlayan ve açılışında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de yer aldığı toplantı sonrasında Bakü Deklarasyonu kabul edildi.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın da katıldığı zirvede, iki gün boyunca terör, saldırganlık, yabancı düşmanlığı, İslamofobi, antisemitizm ve Hristiyan fobisine karşı dini liderlerin, hükümet yetkilileri, bilim adamları ve kanaat önderlerinin ortak faaliyetleri, kadın ve çocuk haklarının korunması ile gençlerin eğitimi konuları masaya yatırıldı.

70'ten fazla ülkeden yaklaşık 500 din ve devlet adamının katıldığı toplantı sonrasında kabul edilen deklarasyonda, Ermenistan'ın işgali altındaki Azerbaycan bölgelerinde tarihi ve kültürel anıtların yıkılması kınandı.

Deklarasyonda, terörizm ve aşırılıkçılıkla etkili mücadelenin yanı sıra silahlı çatışmaların yol açtığı göçmen sorununun çözümünün önemine vurgu yapıldı.

"Temennimiz, dünyadaki huzursuzlukların sona ermesi"

Zirvedeki oturumlardan birinin moderatörlüğünü üstlenen İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Prof. Dr. Halit Eren, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, toplantının verimli ve başarılı geçtiğini söyledi.

Dünyanın her yerinden değişik din ve mezhep mensuplarının bir araya gelerek fikir alışveriş verişinde bulunduğunu belirten Eren, "Temennimiz, dünyadaki huzursuzlukların sona ermesi. Dini kullanarak yapılan kavgaların, terörizmin, aşırıcılığın ve diğer düşmanlıkların ortadan kalkmasını temenni ediyoruz." ifadelerini kullandı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Dünya Dini Liderleri 2. Bakü Zirvesi - Son Dakika


Son Dakika

İddialı pozlarıyla gündeme gelen Ebru Polat, yeni sevgilisiyle ilk kez görüntülendi Provokatörler rahat durmuyor! Fransa'da "Allah'u Ekber" diyerek polise saldıran kişi aşırı sağcı çıktı Sivasspor, öne geçtiği maçta Maccabi Tel Aviv'e 2-1 yenildi Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici