Son Dakika Haberleri: Bakan Fakıbaba: Dünyanın Tahıl Ambarı Türkiye Olacak

Bakan Fakıbaba: Dünyanın Tahıl Ambarı Türkiye Olacak

12 ay önce

Dünya Gıda Günü etkinliğinde konuşan Bakan Fakıbaba, "Biz, toprağımızı suyla, çiftçimizi bilgiyle donatırsak, önemli bir noktaya geleceğiz. Dünyanın tahıl ambarı Türkiye olacak" dedi.

Dünya Gıda Günü etkinliğinde konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye'nin gıda üretimi konusunda önemli bir noktaya geleceğini vurgulayarak "Biz, toprağımızı suyla, çiftçimizi bilgiyle donatırsak, Türkiye bu konuda önemli bir noktaya gelecektir. Çalışacağız, üreteceğiz. Türkiye olarak, belirli sorunları aşarsak, sadece bölgenin değil, dünyanın tahıl ambarı Türkiye olacak" dedi.

"DÜNYADA HER GECE 1 MİLYAR İNSAN AÇ UYUYOR"

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, dünyada her yıl 244 milyon kişi uluslararası, 763 milyon kişi ise kendi ülkeleri içerisinde kırsaldan kentlere göç ediyor. Tarımsal istihdamdaki azalma gıda güvencesi için de önemli bir risk oluştururken, her gece yaklaşık 1 milyar insan aç uyuyor.

"GENÇ ÇİFTÇİLERE 30 BİN LİRA HİBE ÖDENİYOR"

Ahmet Eşref Fakıbaba BM verilerine göre yaklaşık 66 milyon insanın zorla yerinden edildiğini, bu insanların ise yüzde 26'sının Türkiye topraklarında misafir edildiğini ifade etti. Bakan Fakıbaba, Türkiye'de tarım alanında önemli destekler de sağlandığını vurgulayarak "Kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe ödemesi yaptık. Geçen sene yaklaşık 15 bin genç çiftçiye 450 milyon lira hibe verildi. Bu yıl da 16 bin genç çiftçiye 483 milyon lira hibe desteğinin sağlayacağız. Şu ana kadar da 330 milyon lira hibe ödemesini gerçekleştirdik. Küçük çiftçileri destekleyecek yeni projelerimiz de olacak" dedi.

"İSRAFI ÖNLEMEK ÖNEMLİ"

Bakan Fakıbaba, gıdada israfın tüm dünya için çok önemli bir konu olduğuna dikkat çekerek, "Allah'ın izniyle daha fazla sağlıklı gıda üretirsek ve israfı önlersek açlıktan ölüm oranlarını azaltacağımıza inanıyorum" dedi.
Karayoluna Dikilen 'Paraşütçü Tabelası' Sürücüleri Korkutuyor Mahsullerin Toplanmasını Hızlandırmak İçin Üretilen Araç, Zeytin Tarımında Çığır Açacak

YEP ile Memurların Çalışma Hayatı Değişiyor! Çalışma Saatlerini Kendileri Ayarlayacak