Dünya Saati" Kampanyası - Son Dakika

Dünya Saati" Kampanyası

13.03.2014 12:26
Dünya Saati

Başta iklim değişikliği olmak üzere çevre sorunlarına dikkat çekmeyi amaçlayan çevre hareketi "Dünya Saati", bu yıl 29 Mart Cumartesi akşamı gerçekleştirilecek.

Başta iklim değişikliği olmak üzere dünyanın karşı karşıya olduğu çevre sorunlarına dikkati çekmeyi amaçlayan çevre hareketi "Dünya Saati", bu yıl 29 Mart Cumartesi akşamı gerçekleştirilecek.

WWF- Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, dünyaya olan sevgisini göstermek isteyen herkes, dunyasaati.org'a girerek dünya için yapabileceği bir iyilik seçip değişime katkıda bulunabilecek.

"Dünya Saati" kampanyasının destekçileri, 29 Mart akşamı 20.30-21.30 saatleri arasında ışıklarını kapatmanın yanı sıra, dunyasaati.org sitesinden ünlülerin verdiği görevleri yerine getirip, her yıl Mart ayının son Cumartesi günü düzenlenen çevre hareketinin parçası olabilecek.

Önemli isimlerin destek verdiği ve insanları dünya için bir iyilik yapmaya çağırdıkları kampanya, gezegendeki değişimin ancak tüm insanların bir araya gelmesiyle mümkün olduğunu ortaya koymayı amaçlıyor.

WWF'nin 2007 yılında Avustralya'da başlattığı, dünyanın "en büyük" çevre hareketi olma özelliğini taşıyan kampanyaya, 2013 yılında dünyada 150'den fazla ülkede 7 binden fazla şehirde 2 milyardan fazla insan katıldı. 2013'te Dünya Saati'nin Türkiye ayağında 12 sembolik yapı ışıklarını kapatırken, Boğaz köprüleri, kampanyanın Asya'dan Avrupa'ya geçişinin sembolü olmuştu.

"Gezegenin sorunlarının çözümü için fırsat"

Açıklamada görüşlerine yer verilen WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar, Dünya Saati'nin her yıl daha fazla kişiye ulaşan bir hareket olduğu belirterek, iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla başlayan hareketin, artık bir saatin de ötesine geçerek tüm çevre sorunlarının gündeme getirilebileceği, tüm yıla yayılan bir tartışma zemini yarattığını aktardı.

Bayar, "Kaynakların aşırı tüketimi ve buna bağlı oluşan kirlilik sebebiyle gezegenimizin kapasitesini aşıyor, sürdürülebilir bir gelecekten uzaklaşıyoruz. Tek evimiz olan gezegenimizi korumak için artık kaynakları, doğanın koşullarına ve sınırlarına göre yönetmek zorundayız" ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilir bir gelecek için, bireylerin, kurumların ve hükümetlerin bir araya gelmesi ve beraber hareket etmesi gerektiğine vurgu yapan Bayar, hareketin, dünyanın sıkıntılarını dile getirmek ve çözüm önerileri sunmak için önemli bir fırsat oluşturduğuna işaret etti.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak ise bu yıl dunyasaati.org ziyaretçilerini bir sürprizin beklediği bilgisini vererek, şunları kaydetti:

"WWF-Türkiye olarak bu yıl Dünya Saati'nde herkesin dünyaya olan sevgisini gösterebilmesi için bir platform oluşturduk. Bu sayede herkes dünya için bir iyilik yaparak, bunu diğer insanlarla paylaşabilecek. Dünya Saati, hep birlikte hareket etmenin gücünü sembolize eden ve toplumun tüm kesimlerine ilham veren bir hareket. Biz de insanların desteğinden güç alarak, Türkiye'de her yıl daha fazla insanı çözümün bir parçası haline getirmeyi amaçlıyoruz." - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Dünya Saati' Kampanyası - Son Dakika


Son Dakika

Kılıçlar çekildi! Tolga Ağar'dan kendisi için demediğini bırakmayan Sedat Peker'e yanıt var Kılıçlar çekildi! Tolga Ağar'dan kendisi için demediğini bırakmayan Sedat Peker'e yanıt var TFF, Fenerbahçe'nin Alanyaspor maçıyla ilgili yaptığı kural hatası başvurusunu reddetti TFF, Fenerbahçe'nin Alanyaspor maçıyla ilgili yaptığı kural hatası başvurusunu reddetti Tam kapanmaya yok sayan gençler, yolcu otobüsünü diskoya çevirdi Tam kapanmaya yok sayan gençler, yolcu otobüsünü diskoya çevirdi El konan 24 lüks otomobille, devleti 27 milyon lira zarara uğrattılar El konan 24 lüks otomobille, devleti 27 milyon lira zarara uğrattılar Prof. Dr. İsmail Cinel: 2. doz aşı olanlar, yoğun bakımlara daha az düşüyor Prof. Dr. İsmail Cinel: 2. doz aşı olanlar, yoğun bakımlara daha az düşüyor Mezarlıkta kazı kavgası: 20 işçi birbirine girdi Mezarlıkta kazı kavgası: 20 işçi birbirine girdi Mahalleli, mezarlığa dadanan köpek sürüsü yüzünden kabus yaşıyor Mahalleli, mezarlığa dadanan köpek sürüsü yüzünden kabus yaşıyor Lüks sitede iki kadın saatlerce birbirine girdi: Güvenlik bile ayıramadı Lüks sitede iki kadın saatlerce birbirine girdi: Güvenlik bile ayıramadı
Advertisement