Dünya Sağlık Örgütü'nden endişe verici açıklama: Salgının etkisinin henüz başındayız - Son Dakika

Dünya Sağlık Örgütü'nden endişe verici açıklama: Salgının etkisinin henüz başındayız

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına alırken Dünya Sağlık Örgütü'nden endişe verici bir açıklama geldi. Buna göre yetkililer, salgının yaratacağı etkilerin henüz daha başında olduğumuzu belirtti.

Çin'de aralık ayında ortaya çıkan koronavirüs geride kalan sürede tüm dünyada 30 milyonu aşkın insana bulaştı. Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise resmi verilere göre 945 bin 92. Hal böyleyken Dünya Sağlık Örgütü'nden gelen son açıklamalar durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. David Nabarro salgının seyriyle ilgili yaptığı açıklamada "Durum gerçekten çok ciddi. Daha henüz ortalarında bile değiliz. Virüsün dünya çapında yaratacağı sonuçların daha başındayız" ifadelerini kullandı.

15-49 ARASININ HASTANEYE YATIŞ ORANI ARTTI

Dünya çapında 30 milyondan fazla kişiye bulaşan virüse ilişkin DSÖ'de görevli epidemiyolog Maria Van Kerkhove, Kovid-19 vakalarında ortalama yaşın düştüğünü belirterek hastaneye kaldırılan vakaların yaş ortalamasının 15-49 yaş arasında olduğu ve hastaneye yatma oranlarında artış yaşandığını açıkladı.

Kerkhove, bazı ülkelerde endişe verici eğilimler görülmeye başlandığını da belirtti. Özellikle İspanya, Fransa, Karadağ, Ukrayna ve ABD'nin bazı eyaletlerinde yoğun bakım ünitelerinde artışların görüldüğü aktarıldı. Bunun endişe verici olduğu belirtilirken henüz grip mevsiminin bile başlamadığı ifade edildi.

"BAZI ÜLKELER ENDİŞE VERİCİ"

Dr. Maria Van Kerkhove, sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiği bir canlı yayın sırasında birkaç ay içerisinde başlayacak olan kış mevsimi grip dönemi ile yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kuzey yarımkürenin bazı kısımlarında endişe verici bir hızla yayılmasına ilişkin uyarıda bulunarak, "Bazı ülkelerde endişe verici eğilimler görüyoruz" dedi.

Kerkhove, "Hastaneye yatırılan ve yoğun bakım ünitelerine alınan kişi sayılarında özellikle İspanya, Fransa, Karadağ, Ukrayna ve bazı ABD eyaletlerinde artış gözlemliyoruz. Bu durum endişe verici çünkü mevsimsel grip dönemi henüz gelmedi." açıklamasında bulundu.

"OLUMSUZ BİR ETKİYE YOL AÇACAK"

Dünya Sağlık Örgütü'nün Kovid-19 konusundaki özel temsilcilerinden biri olan David Nabarro, koronavirüs pandemisinin daha yeni başladığını ve sonuçlarının herhangi bir bilim kurgu filminden daha kötü olacağını söyledi. Nabarro, "Durum gerçekten çok ciddi. Daha henüz ortalarında bile değiliz. Virüsün dünya çapında yaratacağı sonuçların daha başındayız ve şahsen şuna inanıyorum ki, gerçekten çok olumsuz bir etkiye yol açacak" dedi.

Nabarro, mevcut durum nedeniyle hükümetleri de eleştirdi. Ülkelerin pandemi hazırlığına yatırım yapmamış olduğunu ve DSÖ'nün ocak ayındaki uyarılarını yeterince dikkate almadığını belirten Nabarro, mevcut durumu 'gerçekten utanç verici' diye niteledi.

"KONTROL ÇIKMIŞ BİR SAĞLIK MESELESİ"

DSÖ yetkilisi, "Bu korkunç bir durum. Dünyayı sadece bir resesyona değil, muhtemelen yoksulların ve yeterince beslenemeyenlerin sayısını ikiye katlayan, yüz milyonlarca küçük iş yerini iflasa sürükleyen devasa bir ekonomik daralmaya yol açacak şekilde kontrolden çıkmış bir sağlık meselesi" diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü'nden endişe verici açıklama: Salgının etkisinin henüz başındayız

Haber Yayın Tarihi: 17.09.2020 11:20

Son Dakika Sağlık Dünya Sağlık Örgütü'nden endişe verici açıklama: Salgının etkisinin henüz başındayız - Son Dakika

YORUMLAR (11)
  • yargı nerede: DSÖ virüsü yaydı.Önlem almadığı gib,devletleri yanlışa sürükledi.Bunun bedeli yok mu.DSÖ yü yargılayacak bir makam,mahkeme yok mu.Melanet sağlıksızlık örgütü milleti hala aldatmaya devem edecekler mi.Bunlar güçlerini nereden alıyor. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Virüs üreticileri: DSÖ her gün yeni şeyler söylüyor.Virüs yayıldıkça seviniyorlar,haz alıyorlar.Virüsü yaymak için ellerinden geleni yapıyorlar.Türkiye hemen bu fitne-fesatlık üretim merkezi örgütten çıkmalıdır. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Allah'ın belası DSÖ: Salgının başında adam gibi kararlar alsaydiniz dunya bu hale gelmezdi hemen pandemi kabul etmediğiniz icin dünyaya hızla yayildi bu çin virusu Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Meteoroloji uyarmıştı! Sağanak yağış sonrası Arnavutköy'deki semt pazarı sele teslim oldu Kamyonete tutunan patenli kızlar: Ağabey çekme, annem kızıyor Aleyna Çakır'ın ölümüyle ilgili soruşturmada rapor çelişkisi: Cansız bedenin bulunduğu evin önünde kaç kişi vardı? Cezaevindeki hükümlüleri 'usulsüz rapor' ile hastaneye yatırmışlar Esra Erol'dan eleştirilere yanıt: 3 saniyelik görüntü ile yargılanmayı hak etmiyorum Bunalıma giren genç, apartman boşluğunda kendini asarak intihar etti Adana'da ikiz kardeşler bıçaklanarak gasp edildi, çevredekiler durup izledi Mersin Tarsus'taki gizemli evin çevresinde oturanlar yardım istiyor