Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Dünya Tarihine Geçen Hayvanlar - Son Dakika

Dünya Tarihine Geçen Hayvanlar

DÜNYA TARİHİNE GEÇEN HAYVANLARFil 'Busty' : Elektrik verilerek idam edilen ilk fil olarak tarihe geçmiştir.

Dünya Tarihine Geçen Hayvanlar
15.06.2017 - 17:07,

DÜNYA TARİHİNE GEÇEN HAYVANLAR

Fil 'Busty' : Elektrik verilerek idam edilen ilk fil olarak tarihe geçmiştir.Aslında bir bakıma Tesla ile Edison arasındaki yoğun rekabete kurban gitmiştir diyebiliriz. New York sirkinin meşhur fili olan Busty, son 3 yılda üç bakıcısının ölümüne neden olduğu için ölüme mahkum edilir,yetkililer bu koca fili nasıl öldürebiliriz diye düşünürken,Edison devreye girer ve kendi AC akımının ne kadar güçlü ve öldürücü olduğunu ispatlamak için Busty'yi elektrik vererek öldürmeyi teklif eder. 4 Ocak 1903 tarihinde,1500 kişi önünde vücuduna bir AC kaynağından 6000 volt elektrik verilmek suretiyle bizzat Edison tarafından infaz edilir.

Fil 'Mary' : Yine bir fil ve yine Amerika.Herhalde fillerin Amerikalılardan çektiğini başka hiçbir hayvan çekmemiştir.Asılarak idam edilen ilk fil olan Mary,gezici bir sirkte gösteri yapmaktayken, bir gün önce fil eğitici yardımcısı olarak işe alınan acemi bakıcısı Red Eldridge'i kendisine vurduğu için ezerek öldürmüş, yerel halk tarafından idama mahkum edilerek ertesi gün bir vinçle asılarak idam edilmiştir.

Maymun 'Albert 1 ve Albert 2' : Uzaya gönderilmeye çalışılan ilk astronot maymunun adı albert 1 idi. Amerika'nın uzay çalışmaları sırasında rhesus cinsi bu maymun 11 haziran 1948'de bir v2 roketine konularak yerden 63 km yükseldi.Ancak daha uzay sınırına ulaşamadan boğularak ölmüştür.

Köpek 'Layka' ; Layka, Dünya yörüngesine çıkan; aynı zamanda orada ölen ilk canlı olma özelliğini taşıyan Sovyet uzay köpeğidir.Eğitiminin ardından; 3 Kasım 1957 tarihinde fırlatılan Sputnik 2 uzay aracının yolcusu olarak seçildi. Maymun 'Baker' : Uzaya çıkan ve uzaydan canlı olarak dönmeyi başaran ilk hayvan yarım kilo ağırlığında dişi bir sincap maymunu olan Baker olmuştur. ABD, 28 Mayıs 1959 günü saatte 16.000 kilometre hızla yol alan orta menzilli bir Jüpiter balistik füzesinin burun hunisinde Able adında 3.5 kiloluk erkek bir Hint maymunuyla yarım kilo ağırlığında Baker adındaki bir dişi maymunu uzaya fırlattı.

Ahtapot 'Paul' : Almanya'nın Oberhausen şehrindeki "sea life" isimli akvaryumda beslenen ahtapot Paul 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası ve 2010 Dünya Şampiyonası sırasında yaptığı isabetli tahminlerle dünya gündemine oturdu ve 'Kahin ahtapot' ünvanını kazandı.

Cephane taşıyan ayı 'Er Wojtek' : 1942 yılında 2. Dünya savaşı döneminde annesi öldürüldüğü için,tek başına kalan bebek ayıya Polonya ordusu askerleri sahip çıkar.Askerler tarafından özenle büyütülen,zamanla güreşmeyi ve selam vermeyi öğrenen yavru ayıya 'Er Wojtek' adı verilmiştir. 2011 yılında bu inanılmaz gerçek öykünün "Wojtek-The Bear That Went to war" ismiyle filmi de yapılmıştır.

Klonlanan ilk hayvan;koyun 'Dolly' : Koyun dolly yetişkin bir memeliden alınan hücre ile üretilen ilk klondur.Üç annenin kullanılması sonucu 5 temmuz 1996 tarihinde doğmuştur.Annelerden 1.si yumurta hücresinin elde edilmesi,2.si genetik materyal elde edilmesi 3.sü ise klonu taşıma aşamasında annelik etmiştir. Bu durum medyada büyük ilgi ve tartışma yarattı.Ünlü TIME dergisine kapak oldu ve dergi koyun Dolly'i ile ilgili özel bir rapor hazırladı. Science dergisi Dolly'yi "yılın buluşu" olarak gösterdi. Dahi papağan 'Alex' : Bilinen en akıllı papağan ise yakın zamanda aramızdan ayrılan Alex'tir. Alex, 1000 civarında kelimeyi söyleyebilen, söylediği kelimelerin anlamlarını da büyük oranda bilen, 6 ya kadar sayabilen, üstelik anlamlı cümleler de kurabilen bir papağandı.Bu en ünlü Afrika gri papağanı 50'den fazla objeyi, 7 rengi, 5 şekli tanıyabiliyor,küçük ve büyük arasındaki farkı anlayabiliyor,bir şeyin yukarıda ya da aşağıda olduğunu biliyordu. Sadık köpek 'Hachiko' : Köpekler sadık hayvanlar olarak bilinir.Ancak bunlardan biri, akita cinsi iri beyaz bir erkek köpek olan 'Hachiko' sadakatiyle dünya tarihine geçmiş bir hayvan olmuştur. 1987 yılında Japonlar tarafından Hachiko hikayesini konu alan bir film yapılırken 2009 yılında ise "Hachiko: Bir Köpeğin Öyküsü" adlı Hollywood çekimi bir filmi daha yapılmıştır.Ayrıca Hactciko halen her yılın 8 mart gününde Shibuya tren İstasyonu'nda anılmaktadır.

Dünya Tarihine Geçen Hayvanlar
Kaynak: Youtube
YORUMLAR

Son Dakika Genel Dünya Tarihine Geçen Hayvanlar - Son Dakika


Advertisement