Dünya'ya Çok Benzeyen Yeni Bir Gezegen Bulundu - Son Dakika

Dünya'ya Çok Benzeyen Yeni Bir Gezegen Bulundu

06.12.2011 03:58
Dünya'ya Çok Benzeyen Yeni Bir Gezegen Bulundu, System.String[]

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 600 ışık yılı uzaklıkta Dünya'ya şaşırtıcı derecede benzeyen yeni bir gezegen bulunduğunu açıkladı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 600 ışık yılı uzaklıkta Dünya'ya şaşırtıcı derecede benzeyen yeni bir gezegen bulunduğunu açıkladı. ABD'nin California eyaletindeki Ames Araştırma Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen NASA yetkilileri, Kepler Teleskopu tarafından bulunan gezegene 'Kepler-22b' adının verildiğini bildirdi. Gezegenin, kendi Güneşi'nin etrafındaki "yaşanabilir bölge" içerisinde kaldığı, 290 günde dönüşünü tamamladığı belirtildi. Dünya'dan 2.4 kat daha büyük olan Kepler-22 b'nin sıvı, gaz ya da kayalardan oluşup oluşmadığı ise henüz bilinmiyor. Ancak bilim insanları, gezegenin yüzeyinde sıcaklığın yaklaşık olarak 22 derece olduğunu, yıldızının bizim Güneşimize ikizi kadar benzediğini, muhtemelen su ve toprağa sahip olduğunu aktardı. Toplantıda, "gezegen avcısı" olarak da bilinen Kepler Teleskopu'nun ilk defa Güneş Sistemi dışında yaşanabilir bölgede ne çok sıcak, ne de çok soğuk bir gezegen bulduğu ifade edildi. İsmini, 1571 - 1630 yıllarında yaşamış olan Alman bilim insanı Johannes Kepler'den alan teleskop, 2009'un Mart ayında uzaya fırlatılmıştı. Teleskop, bugüne kadar 207'si Dünya ile aynı boyutlarda toplam 2 bin 326 gezegen keşfetti.

Dünya'ya Çok Benzeyen Yeni Bir Gezegen Bulundu
Dünya'ya Çok Benzeyen Yeni Bir Gezegen Bulundu

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Dünya'ya Çok Benzeyen Yeni Bir Gezegen Bulundu - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Günlerdir kayıp olarak aranan sosyal medya fenomeni Alexis Sharkey ölü bulundu Ekrem İmamoğlu, canlı yayında suikast iddialarına ilişkin konuştu: 'Ne oluyor?' dedim Kastamonu Belediye Başkanı, artan vakalar sonrası uyardı: Rakamlarımız hiç bu kadar yüksek olmamıştı Edip Akbayram'ın kızı Türkü'nün, babası için paylaştığı mesaj yanlış anlaşılınca olanlar oldu ABD'den Atlantik'te Rusya'ya karşı donanma hamlesi! Dünyanın en büyük askeri deniz üssü harekete geçiyor Son Dakika: Türkiye'de 2 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 193 kişi vefat etti, 31 bin 923 yeni vaka tespit edildi İçişleri Bakanlığı, koronavirüs kısıtlamalarıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı Saadet Partisi'nden asgari ücret zammı önerisi: Hedef 8 bin 85 lira olmalı