Dünyaca ünlü Baksı Müzesi beyaza büründü - Son Dakika

Dünyaca ünlü Baksı Müzesi beyaza büründü

07.01.2022 12:41

Bayburt'un Bayraktar köyünde, gerek mimari yapısı gerekse konumu itibarıyla "sıra dışı müze" olarak ünlenen Baksı Müzesi ve çevresi, kar yağışıyla güzel görüntüler oluşturuyor.

Bayburt'un Bayraktar köyünde, gerek mimari yapısı gerekse konumu itibarıyla "sıra dışı müze" olarak ünlenen Baksı Müzesi ve çevresi, kar yağışıyla güzel görüntüler oluşturuyor.

Ressam ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan'ın, kent merkezine 45 kilometre mesafedeki Bayraktar (Baksı) köyü yakınına ve Çoruh Vadisi'ne hakim tepenin üzerine kurduğu Baksı Müzesi, kar yağışıyla beyaza büründü.

Baksı Müzesi Kurucusu Hüsamettin Koçan, AA muhabirine, müzenin tepedeki konumunun en çok kar yağışıyla ortaya çıktığını anlatarak, şunları belirtti:

"Bizim çatılardan kar çok erken kayıyor. Keşke o kaymasa da bütün onu da beyaza dönüştürse yeni bir heykel olacak diye düşünüyorum. Onun için de karla bizim ilişkimiz çok güzel bir ilişkidir. ve karla birlikte Çoruh Nehri'ni de hesaba katmanız lazım. Çoruh bir süre bir dragon gibi donar. Suyun akışı ve karın sürtünmesiyle yeni haleler oluştururlar. Orada her şey kendi karakterince yeni bir elbise giyiyor."

YORUMLAR
500
Polat ve Kılıç ailelerinin mutlu günü Polat ve Kılıç ailelerinin mutlu günü Demirözü Barajı kar ve yağmur sularıyla tam doluluğa ulaştı Demirözü Barajı kar ve yağmur sularıyla tam doluluğa ulaştı Kumluca'da 'Kırkmuar Yaylası Şenlikleri' Başladı Kumluca'da 'Kırkmuar Yaylası Şenlikleri' Başladı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Dünyaca ünlü Baksı Müzesi beyaza büründü - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement