Dünyaca Ünlü Ressam Yüksel Arslan Paris'te Toprağa Verildi - 2 - Son Dakika

Dünyaca Ünlü Ressam Yüksel Arslan Paris'te Toprağa Verildi - 2

27.04.2017 10:51

Dünyaca ünlü ressam Yüksel Arslan Paris'te toprağa verildi - 2Dünyaca ünlü ressam Yüksel Arslan Paris'te toprağa verildiGülten Özbey, Paris, 27 Nisan (DHA) - 20 Nisan'da Paris'te vefat eden dünyaca ünlü ressam Yüksel Arslan, Paris'te toprağa verildi.

Dünyaca ünlü ressam Yüksel Arslan Paris'te toprağa verildi - 2

Dünyaca ünlü ressam Yüksel Arslan Paris'te toprağa verildi

Gülten Özbey, Paris, 27 Nisan (DHA) - 20 Nisan'da Paris'te vefat eden dünyaca ünlü ressam Yüksel Arslan, Paris'te toprağa verildi.

Yüksel Arslan 12.Paris'te yer alan Saint-Mande Mezarlığında ailesi, çocukları ve dostlarının katılımı ile toprağa verildi.

Büyükelçilikten Müsteşar Erdem Tunçer cenaze törenine katılanlar arasındaydı.

Yüksel Arslan için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ardından dostları onu anlatan konuşmalar yaptı.

Gazeteci Mine Kırıkkanat ressam Yüksel Arslan'ı anlattı. Kırıkkanat, 'Yüksel Arslan bence Türk resim sanatının en büyüklerinden bir tanesi, ve hatta sonuncu büyüğüydü. Paris'e geldiğim 1991 yılından beri çok aziz bir dostum oldu. Daniel, hayatımın aşkı da çok büyük bir dostuydu ve onunla birlikte son bir kitap yaptılar zaten. Yüksel'le anılarımız.. bir gün yazarak anlatacağım. Ama şu anda çok üzgünüm. Güzel yaşadı, kolay öldü. Müthiş eserler bıraktı. Yeterince bırakmadı. Çünkü her resmini her sanat ürününü inanılmaz bir çaba, inanılmaz bir emek, inanılmaz bir düşünceyle yapardı. Çalakalem, çala fırça çalışan biri değildi. Dünyanın en cömert kalbini taşıyordu, o kalp bütün arkadaşlarına açıktı, düşmanlarına kapalıydı. Onu çok sevdim, sevmeye devam edeceğim. Vazifem anısını yaşatmak, gerçi muazzam eseri onu yaşatmaya devam edecek, ama ben de yazarak bir şeyler yapmaya çalışacağım. Zaten çok şanslı bir insanım ben, çünkü Yüksel Arslan'la son büyük röportajı ben yaptım biliyor musunuz. Evine çağırmıştı, birkaç ay önce. Evine geldik, evi zaten bir müzedir. Biliyorsunuz sadece kendi eserleri değil, Afrika maskları ve Afrika primitif sanatı konusunda inanılmaz bir koleksiyonerdir. Ev bir müzedir, olağanüstü. O evi videoya çekmek ve onunla uzun uzun bir röportaj yapmak şansını buldum. O röportajı henüz yayınlamadım. Bu da benim kısmetim çünkü Abidin Dino'yla da öyle olmuştu. Abidin Dino'yla da yaptığım son röportajı öldükten sonra yayınlamıştım. Yüksel Arslan'la da öyle olacak. Büyükleri böyle uğurluyorum ben, sonradan.' dedi.

Dünyaca Ünlü Ressam Yüksel Arslan Paris'te Toprağa Verildi - 2
Dünyaca Ünlü Ressam Yüksel Arslan Paris'te Toprağa Verildi - 2
Dünyaca Ünlü Ressam Yüksel Arslan Paris'te Toprağa Verildi - 2
Dünyaca Ünlü Ressam Yüksel Arslan Paris'te Toprağa Verildi - 2

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dünyaca Ünlü Ressam Yüksel Arslan Paris'te Toprağa Verildi - 2 - Son Dakika


Son Dakika

Herkes bu tehlikeyi göz ardı etmişti! ABD'li yetkililer, halkı aşı dolandırıcılarına karşı uyardı Azerbaycan ordusu, 28 yıldır işgal altında bulunan Laçın'a girdi Tayland'da balıklar 25 milyon lira değerinde balına kusmuğu buldu Bir süredir ekranlardan uzak kalan Hülya Avşar, yeni projesiyle seyircilerin karşısına çıkıyor Market ve fırınlar açık mı? İşte sokağa çıkma kısıtlamasının merak edilen detayları Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıran adım! Yunanistan'ın F-35 talebine ABD'den olumlu yanıt geldi