Dünyada 2017 Böyle Geçti (1) - Son Dakika

Dünyada 2017 Böyle Geçti (1)

18.12.2017 10:38
Dünyada 2017 Böyle Geçti (1)

Savaşlar, çatışmalar, siyasi krizler, terör saldırıları, kazalar ve doğal afetler, 2017'de de dünya gündemini meşgul etti.

Savaşlar, çatışmalar, siyasi krizler, terör saldırıları, kazalar ve doğal afetler, 2017'de de dünya gündemini meşgul etti.

Suriye'de 6. yılını dolduran iç savaş, Myanmar ordusunun operasyonlarıyla yerlerinden olan yüz binlerce Arakanlı Müslüman, Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin göçmenleri ve Müslümanları hedef alan politikaları, Venezuela'daki ekonomik kriz ve yönetim karşıtı gösteriler, Güney Kore'deki siyasi nüfuz skandalı 2017'ye damgasını vuran olaylar arasında ilk sıralarda yer aldı.

Yıl boyunca Almanya, Fransa, Güney Kore, Japonya ve İran dahil birçok ülkede seçimler yapıldı. Almanya'daki seçimleri Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat Parti kazanırken Fransa'da cumhurbaşkanlığı koltuğuna 39 yaşındaki Emmanuel Macron oturdu. Güney Kore'de Devlet Başkanı Park Geun Hye'nin görevden alınmasıyla sonuçlanan siyasi nüfuz ve yolsuzluk skandalının ardından yapılan seçimlerin galibi Demokrat Parti'nin adayı Moon Jae-in oldu.

2017'de İran'ın eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, Amerikalı astronot Dick Gordon, Pulitzer ödüllü oyun yazarı ve oyuncu Sam Shepard, 1970'li ve 1980'li yıllarda dünyanın önemli iş adamlarından biri olarak gösterilen Adnan Kaşıkçı ve dünya suç tarihinin en ünlü seri katillerinden Charles Manson hayatını kaybetti.

Yılın ilk iki ayında dikkati çeken gelişmelerden biri, ABD'nin 45. Başkanı Trump'ın, "mültecilerin ülkeye kabulünü sınırlandırarak göçmen vizelerine katı güvenlik prosedürleri getiren" ve "terörle ilintili olduğu düşünülen" ülkelerden gelenlerin 30 gün boyunca ABD'ye kabul edilmeyeceği başkanlık kararnamesini imzalaması oldu. Karara, ABD ve dünyadan tepki yağdı.

Suriye krizine yönelik siyasi çözüm arayışları ve ülkedeki çatışmaların durdurulması amacıyla Türkiye, Rusya ve İran öncülüğünde Kazakistan'ın başkenti Astana'da başlayan görüşmelerin ilk toplantısında, Suriye'deki ateşkes ihlallerinin üçlü ortak mekanizmayla izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması konusunda uzlaşmaya varıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye'nin kuzeyindeki Bab ilçesinin merkezini ele geçirdi.

ABD'nin Los Angeles kentinde 89. Oscar Ödülleri törenle sahiplerini buldu. En iyi film ödülüne layık görülen filmin yanlış anons edilmesinin damga vurduğu törende "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü "Moonlight"taki performansıyla Mahershala Ali aldı. Ali, oyunculuk dalında Oscar'a layık görülen ilk Müslüman oldu.

Ocak ve şubat aylarında yaşanan başlıca gelişmeler şöyle:

1 Ocak

Eski Portekiz Başbakanı Antonio Guterres, 5 yıl sürecek Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği görevine resmen başladı.

2 Ocak

Brezilya'da ülkenin kuzeyindeki Amazonas eyaletinde başlayan ve başka bölgelere sıçrayan hapishane ayaklanmalarında bir hafta içinde 100'ü aşkın hükümlü hayatını kaybetti. Yüzlerce mahkum firar etti.

3 Ocak

İzlanda'da 2017 yılının ilk bebeği, 1980'de aynı ünvanı alan anne tarafından dünyaya getirildi.

4 Ocak

Amerikalı ünlü şarkıcı Janet Jackson, 50 yaşında ilk bebeğini dünyaya getirdi.

5 Ocak

ABD Dışişleri Bakanlığı, Usame bin Ladin'in oğlu Hamza bin Ladin'i küresel teröristler listesine dahil etti.

7 Ocak

Osmanlı Devleti'nin 31. Padişahı Sultan Abdülmecid Han'ın üçüncü kuşak torunu ve hanedanın 44. reisi Osman Bayezid Osmanoğlu, ABD'nin New York kentinde 93 yaşında vefat etti.

Suriye'nin kuzeyindeki Halep kentinin Azez ilçesinde yerel mahkemeyi hedef alan bomba yüklü araç saldırısında en az 60 kişi hayatını kaybetti.

9 Ocak

74. Altın Küre'ye 6 dalda ödül kazanan, baş rollerini Emma Stone ve Ryan Gosling'in paylaştığı "La La Land" damgasını vurdu.

Macaristan'da soğuk hava dalgası hayatı olumsuz etkilerken 80 kişi aşırı soğuklar nedeniyle hayatını kaybetti.

15 Ocak

Sudan'da silahlı gruplar arasında sağlanan ateşkes, 6 ay daha uzatıldı.

16 Ocak

Hong Kong-Bişkek seferini yapan Boeng 747 tipi kargo uçağının Bişkek yakınlarında yerleşim birimine düşmesi sonucu 37 kişi öldü.

Bangladeş'te mahkeme, 2014 yılında işlenen siyasi cinayetlerle ilgili 26 kişiyi ölüm cezasına çarptırdı.

17 Ocak

Kuala Lumpur- Pekin seferini yaparken 2014'te Hint Okyanusu'nda kaybolan Malezya Havayolları'na ait 370 sefer sayılı uçağı bulmak için yürütülen arama çalışmaları, üç yılın ardından sonuç alınamadan noktalandı.

18 Ocak

ABD Başkanı Barack Obama, 2013'te casusluk ve diğer suçlardan 35 yıla mahkum edilen Chelsea Manning'i affetti.

20 Ocak

ABD'nin 44. Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'a veda etti. 45. Başkan Donald Trump, Kongre'de yemin ederek göreve başladı.

21 Ocak

Gambiya'da düzenlenen devlet başkanlığı seçimini kaybeden ancak görevini devretmeyi reddeden Yahya Jammeh, istifa etmeyi kabul etti.

Pakistan'ın Afganistan sınırında Aşiretler Bölgesi'nde pazar yerinde düzenlenen bombalı saldırıda 20 kişi hayatını kaybetti.

22 Ocak

Hindistan'ın güneydoğusundaki Andhra Pradeş eyaletinde bir yolcu treninin raydan çıkması sonucu 36 kişi hayatını kaybetti.

23 Ocak

Suriye krizine yönelik siyasi çözüm arayışları ve ülkedeki çatışmaların durdurulması amacıyla Türkiye, Rusya ve İran öncülüğünde Kazakistan'ın başkenti Astana'da başlayan görüşmelerin ilk toplantısında, Suriye'deki ateşkes ihlallerinin üçlü ortak mekanizmayla izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması konusunda uzlaşmaya varıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, Trans-Pasifik Ortaklığı (TPP) ticaret anlaşmasından ABD'nin çekilmesi için başkanlık emri imzaladı.

24 Ocak

ABD Senatosunda yapılan oylamada Başkan Trump'ın Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörlüğü için aday gösterdiği Cumhuriyetçi Kansas vekili Mike Pompeo, gerekli sayıya ulaşarak CIA'in yeni patronu oldu.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, parlamentoyu feshederek erken seçim kararı aldı.

26 Ocak

Yunanistan Yüksek Mahkemesi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerin Türkiye'ye iade edilmemeleri yönünde karar verdi.

27 Ocak

Çin'de hayvan takvimine göre yılbaşı kabul edilen Çuncie (Bahar Bayramı) ve "Horoz Yılı" kutlamalarla karşılandı.

ABD Başkanı Donald Trump, "mültecilerin ülkeye kabulünü sınırlandıran ve göçmen vizelerine katı güvenlik prosedürleri getiren" ve "terörle ilintili olduğu düşünülen" ülkelerden gelenlerin 30 gün boyunca ABD'ye kabul edilmeyeceği başkanlık kararnamesini imzaladı. Karara, ABD içinden ve dünyadan tepki yağdı.

30 Ocak

20. yüzyılın savaş suçlularından ve Nazi Almanyası'nın Propaganda Bakanı Joseph Goebbels'in Sekreteri Brunhilde Pomsel, 106 yaşında hayatını kaybetti.

Kuzey Afrika ülkesi Fas, 33 yıl sonra Afrika Birliği'ne yeniden üye oldu.

31 Ocak

ABD Başkanı Donald Trump, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan 7 ülkenin vatandaşlarına kapıları kapatan kararnameyi uygulamayacağını açıklayan Adalet Bakanı Vekili Sally Yates'i görevden aldı.

ŞUBAT

1 Şubat

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Avigdor Liberman, işgal altındaki Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler için 3 bin yeni konutun inşasını onayladı.

2 Şubat

İnternet devi ve arama motoru Google, "dünyanın en değerli markaları" listesinde teknoloji devi Apple'ı geride bırakarak zirveye yükseldi.

5 Şubat

Afganistan'ın Pakistan sınırındaki Nuristan vilayetinde çığ düşmesi sonucu 65 kişi yaşamını yitirdi.

6 Şubat

Katar Hava Yollarına ait Boeing 777 yolcu uçağı, 16 saat 23 dakika ile dünyanın kesintisiz en uzun uçuşunu yaptı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, tahttaki 65. yılını tamamladı.

7 Şubat

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Anayasa Mahkemesi otoparkında düzenlenen intihar saldırısında 20 kişi hayatını kaybetti, 37 kişi yaralandı.

8 Şubat

Kolombiya'da hükümet ile isyancı grup Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında 45 gün kesintisiz süren barış görüşmeleri başladı.

10 Şubat

Brezilya'nın Espirito Santos eyaletinde 6 gün süren polis grevi boyunca 113 cinayet işlendi.

11 Şubat

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda "Uluslararası Bilim Kadınları ve Kızları Günü"nde düzenlenen toplantıda konuşmacı olan 10 yaşındaki Talya Özdemir, BM kürsüsünden hitap eden en genç Türk oldu.

12 Şubat

Almanya'da eski Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, ülkenin 12. cumhurbaşkanı seçildi.

13 Şubat

Müzik dünyasının en önemli etkinliklerinden Grammy Ödülleri, ABD'nin Los Angeles kentinde birbirinden ünlü isimlerin sahne aldığı törenle sahiplerini buldu. Los Angeles'taki Staples Center'da düzenlenen ödül törenine 5 dalda ödül kazanan 28 yaşındaki İngiliz şarkıcı Adele damgasını vurdu.

14 Şubat

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un üvey ağabeyi Kim Jong-nam, Malezya'da uğradığı suikast sonucu öldü.

15 Şubat

Hindistan, aynı roketle uzaya gönderdiği 104 nano uyduyu yörüngeye yerleştirerek yeni bir rekora imza attı.

16 Şubat

Katar'da inşa edilen ilk Türk hastanesi, başkent Doha'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından hizmete açıldı.

Pakistan'ın güneyindeki Sind eyaletinde Sehvan kentindeki Sufi alimlerinden Lal Şahbaz Kalandar'ın türbesinde düzenlenen intihar saldırısında 80 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

18 Şubat

ABD'de tutuklu bulunan Mısır'daki Cemaat-i İslamiye'nin kurucusu ve manevi lideri Şeyh Ömer Abdurrahman hayatını kaybetti.

19 Şubat

Somali'nin başkenti Mogadişu'da halk pazarı yakınlarında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 32 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 50 kişi yaralandı.

Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in Falcon 9 roketi, 1969'da Neil Armstrong ve arkadaşlarını Ay'a taşıyan Saturn V roketinin fırlatıldığı Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39'dan uzaya fırlatıldı.

23 Şubat

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye'nin kuzeyindeki Bab ilçesinin merkezini ele geçirdi.

Bosna Hersek, Sırbistan'a karşı yeniden soykırım davasının açılması için Hollanda'nın Lahey şehrindeki Uluslararası Adalet Divanına resmi başvuruda bulundu.

İsviçre'nin Cenevre kentinde Suriye konulu görüşmelerin 4. turu yapıldı.

24 Şubat

Suriye'de Bab ilçesine bağlı Susyan köyünde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) karargahına bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. DEAŞ'ın düzenlediği saldırıda çoğu sivil 60 kişi hayatını kaybetti, en az 100 kişi yaralandı.

26 Şubat

ABD'nin Los Angeles kentinde 89. Oscar Ödülleri törenle sahiplerini buldu. En iyi film ödülüne layık görülen filmin yanlış anons edilmesinin damga vurduğu törende "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülü "Moonlight"taki performansıyla Mahershala Ali'nin oldu. Ali, oyunculuk dalında Oscar'a layık görülen ilk Müslüman oldu.

27 Şubat

Bangladeş, Kosova'yı tanıyan 114. ülke oldu.

28 Şubat

Rusya ve Çin, Suriye'de kimyasal silah saldırısı düzenlediği tespit edilen Esed rejimine yaptırım uygulanmasını isteyen BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını veto etti.

Suriye, Lübnan'daki Arap Dışişleri Bakanları İstişare Toplantısı'na katılmayacak Suriye, Lübnan'daki Arap Dışişleri Bakanları İstişare Toplantısı'na katılmayacak Alman Deutschlandfunk haber sitesi terör örgütü YPG'nin iç yüzü haberleştirdi Alman Deutschlandfunk haber sitesi terör örgütü YPG'nin iç yüzü haberleştirdi İsrail istihbaratıyla bağlantıları tespit edilen 16 sanığın yargılanmasına devam edildi İsrail istihbaratıyla bağlantıları tespit edilen 16 sanığın yargılanmasına devam edildi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Dünyada 2017 Böyle Geçti (1) - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement