Dünyada Almancaya İlgi Artıyor - Son Dakika

Dünyada Almancaya İlgi Artıyor

08.09.2012 14:20
Dünyada Almancaya İlgi Artıyor, System.String[]

Goethe Enstitüsünün 8 Eylül Almanca Günü münasebetiyle yaptığı açıklamaya göre dünyada Almancaya olan ilgi rekor seviyeye ulaştı.

Goethe Enstitüsünün 8 Eylül Almanca Günü münasebetiyle yaptığı açıklamaya göre dünyada Almancaya olan ilgi rekor seviyeye ulaştı. En çok Almanca öğrenilen ülke olarak Polonya, Rusya'yı geride bırakırken özellikle güney Avrupa'da Almancaya olan ilgide patlama yaşanıyor. Polonya'da 2,4 milyon insan Almanca öğreniyor.

Goethe Enstitülerinde Almanca kurslarına katılanların sayısında da yeni bir rekor sayıya ulaşıldı. 2011 yılında Goethe Enstitülerinin kurslarına 234 bin 587 kişi katılırken bu artışın 2012 yılında da sürdüğünün gözlendiği bildirildi. Özellikle Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan gibi ekonomik krizin yaşandığı güney Avrupa ülkelerinde Almancaya olan ilgide adeta bir patlama yaşandığı belirtiliyor. Almanca kurslarına ilgi İspanyada yüzde 40 oranında artmış durumda. Goethe Enstitüsü ise Almanya Dışişleri Baklanlığının da desteği ile "Almanca ile mesleğe" gibi sloganlar ile bu talebe karşılık vermeye ve ülkesinde ekonomik gelecek göremediği için Almanya'da iş arayan gençlere dil konusunda imkanlar sunmaya çalışıyor.

ALMANCA AMERİKA'DA ÜÇÜNCÜ YABANCI DİL

Goethe Enstitüsü'nün sunduğu imkanlar arasında uzaktan takip edilen kursların olduğu da belirtiliyor. Bu arada beş yıldır devam eden "Schulen: Partner der Zukunft" (PASCH) isimli Dışişleri Bakanlığı destekli kampanya çerçevesinde dünyada bin 500 okulda Almanca kursları sunuluyor. Bu bağlamda Hindistan'da '100 okulda Almanca' başlıklı girişim ile ilk etapta 150 bin, uzun vadede ise bir milyon gencin Almanca kurslarına katılımı amaçlanıyor. Almanca için önemli ülkelerden birini de Amerika Birleşik Devletleri oluşturuyor. Bu yıl 40'inci yılını kutlayan Alman Amerikan Ortaklık Programı çerçevesinde 800 okul ortaklığı ve bu ortaklık kapsamında iki ülkeden 260 bin öğrencinin diğer ülkeyi yerinde tanıması sağlandı. Almancanın Amerika Birleşik Devletlerin yabancı dil olarak üçüncü sırada geldiği belirtiliyor.

Dünyada Almancaya İlgi Artıyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Dünyada Almancaya İlgi Artıyor - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

AK Partili başkan, belediyenin arsasını kendi vakfına devreden AK Partili selefini mahkemeye verdi Koronavirüs tedavisi gören ünlü iş insanı Rahmi Koç taburcu oldu Yüzüne tükürdüğü yolcu, kadını hareket halindeki otobüsten aşağı attı Milyonları ilgilendiren borç yapılandırmasının detayları belli oldu! Peşin ödeyen büyük indirimi kapar Çin'den gelen aşıyı gönüllü yaptıran profesör konuştu: Yan etki hissetmedim Türkiye'nin Libya'ya verdiği sahil güvenlik eğitimine İtalyan basınından ilginç yorum: Anahtar Erdoğan'ın elinde Dert dinleme başı 10 TL alan genç gezgin, derdiyle kendisini ağlatana da 100 TL veriyor Görevini kötüye kullanan doktor, 17 yaşındaki öğrencisiyle cinsel ilişkiye girip çıplak fotoğraflarını istedi