"Dünyada Yılda 45 Bin Çocuk Zehirlenerek Ölüyor" - Son Dakika

"Dünyada Yılda 45 Bin Çocuk Zehirlenerek Ölüyor"

06.01.2012 12:12

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çocuk zehirlenmeleriyle ilgili düzenlenen kursta konuşan Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof.Dr.Agop Çıtak, Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada yılda 45 bin çocuğun temizlik maddeleri ve ilaç zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çocuk zehirlenmeleriyle ilgili düzenlenen kursta konuşan Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Agop Çıtak, Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada yılda 45 bin çocuğun temizlik maddeleri ve ilaç zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 'Olgularla Çocukluk Çağı Zehirlenmeleri' konulu kurs düzenlendi. OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan'ın da katıldığı kursta konuşan Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği Başkanı ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Agop Çıtak, çocuklarda sıkça karşılaşılan ilaç zehirlenmeleriyle ilgili bilgi verdi. Türk toplumunun ilaç kullanmayı sevdiğini, evinde sık ilaç bulundurduğunu belirten Prof. Dr. Çıtak, "İlacı evde nasıl bulundurulacağını insanlarımız iyi bilmiyor. Çocuğun karşısında ilaç içebiliyoruz. Çocuğun karşısında ilaç içtiğinizde çocuk anne babayı taklit ettiği için o da aynısını yapıyor. Zaten ilaçlar pembe, kırmızı rektedir, şekerden bir farkı yoktur. Böyle olunca da çocuklar çok çabuk zehirlenebiliyorlar" diye konuştu.

En sık zehirlenmelerin depresyon ilaçlarıyla olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çıtak, "Bu çok tehlikeli bir durumdur. Depresyon ilacının evde bulundurulması riskli. Anne ve baba bu ilacın tehlikesinden haberdar değil. Son 10 yıldır depresyon ilacına bağlı zehirlenmeyi sık olarak görüyoruz" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yıl 45 bin çocuğun temizlik maddeleri ve ilaç zehirlenmeleri nedeniyle hayatını kaybettiği belirten Prof. Dr. Agop Çıtak, "Gerçek rakamları hiç kimse bilmiyor. Zehirlenmelerin çoğu hafif atlatılabiliyor. Ancak ölümcül olanları ve ağır sakat kalanları biz görebiliyoruz. Erken başvuru çok az oluyor. Bizim bildiğimiz buz dağının gözüken yüzü. Gerçek rakam eldeki rakamın çok üstünde. Anne ve babaların bu konuda mutlaka eğitilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Doktor ve hemşirelerindan oluşan yaklaşık 50 kişinin katıldığı kursun iki gün süreceği ve kurs sonunda katılımcılara sertifika verileceği belirtildi. - Samsun

 Dünyada Yılda 45 Bin Çocuk Zehirlenerek Ölüyor
 Dünyada Yılda 45 Bin Çocuk Zehirlenerek Ölüyor

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 'Dünyada Yılda 45 Bin Çocuk Zehirlenerek Ölüyor' - Son Dakika


Son Dakika

Hatay'daki terör saldırısının ardından akıllara ABD'nin uyarısı geldi Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı Son Dakika: Hatay'da terör saldırısı! Herhangi bir can kaybı yok, operasyon devam ediyor Mehmet Akif Alakurt'tan yine gündeme bomba gibi düşecek hareket! İçki içip araç kullandı Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın eşi Anna Hakobyan: Kadın birlikleri oluşturup eğitimlere başlıyoruz Borcunu ödemeyen şahsı pompalı tüfekle vurup başında bekledi Son Dakika: Bakan Koca tek tek sıraladı! İşte İstanbul için planlanan koronavirüs tedbirleri Erdoğan'ın Fransız mallarına boykot çağrısı dünya basınında geniş yankı buldu