Son Dakika Haberleri: Dünyanın En Eski 3. Kilisesi Hem İbadete Hem Ziyarete Açılacak

Dünyanın En Eski 3. Kilisesi Hem İbadete Hem Ziyarete Açılacak

5 yıl önce

Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof.Dr.Elpidophoros Lambriniadis, satın aldıkları Kumyaka köyündeki dünyanın en eski 3.kilisesi olan Başmelekler Kilisesi'ni gezdi.

Dünyanın En Eski 3. Kilisesi Hem İbadete Hem Ziyarete Açılacak, System.String[]
Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis, satın aldıkları Kumyaka köyündeki dünyanın en eski 3. kilisesi olan Başmelekler Kilisesi'ni gezdi. Lambriniadis, restorasyon çalışmalarının hızlı ilerlediğini ve buranın en kısa sürede ibadete ve ziyarete açılmasını istediklerini söyledi.

 Yunanistan'dan yarın merkez Nilüfer Gölyazı'daki tarihi Aziz Pandeleimon Kilisesi'nde düzenlenecek ayin için Bursa'ya gelen yaklaşık 90 kişilik Rum kafile, ilk olarak Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk'ü makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Aktürk, Mudanya Belediyesi'nin Yunanistan'ın Parga ve Nea Mudanya belediyeleri ise kardeş şehir olduklarını, Kavala Belediyesi ile de kardeşlik anlaşması imzalanması için çalışmalara başlandığını anlattı. Başkan Aktürk, "Bu iki ülke dünya ayakta durduğu sürece, güç birliği içinde kardeşliğini devam ettirecektir. Birçok ortak özelliği olan bu iki ülkenin de başarılarının devamını diliyorum" dedi.

Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis ise satın aldıkları Trilye'deki Kemerli Kilisesi ile Kumyaka'daki Başmelekler Kilisesi'nin bir anahtarını çıkartıp Başkan Aktürk'e vereceklerini söyledi.

Yunanistan'ın Parga, Kavala, Dereköy, Fethiye Nea Mudanya ve Trilye kentlerinde yaşayan Rumlar, Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Lambriniadis önderliğinde Mudanya'yı da gezdi.

DÜNYANIN EN ESKİ 3. KİLİSESİNDE RESTORASYON

Ardından 90 kişilik kafile, 3 kuşak önce atalarının ibadet ettiği Kumyaka'daki Başmelekler Kilisesi'ni gezdi. Satın alınan kilisenin içinde bol bol hatıra fotoğrafı çekinen Rumlar, çıkışta birbirlerine irmik helvası ikram etti. Bursa'dan Yunanistan'a göç eden Rumların kurduğu derneğin Başkanı Sofia Hacı Konstautinov ile birlikte ziyareti değerlendiren Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis, "Zamanında buralardan Yunanistan'a göç eden Rumların üçüncü kuşak torunları, köklerine sahip çıkarak, dedelerinin ibadet ettiği kiliseleri ziyarete geldi. Yunanistan'daki kriz sebebiyle bu yıl 2 otobüslük bir kafile geldi. Amacımız yarın Gölyazı'daki tarihi Aziz Pandeleimon Kilisesi'ndeki ayine katılmak. Gerekli izinleri aldık. İnşallah yarın o ayini yaparız" dedi.

Öncelikli hedeflerinin dua etmek olduğunu ifade eden Lambriniadis, iki halkın ortak miraslarını ortaya çıkarıp dostluk köprüleri oluşturmayı istediklerini söyledi. Kendilerinin de ayin için Bursa'ya geldiğini dile getiren Lambriniadis, "Her ikimiz dua ederek birbirimize daha çok yaklaşabiliriz" diye konuştu.

Kumyaka'daki Başmelekler Kilisesi'ni geçen sene Eylül ayında satın aldıklarını belirten Lambriniadis, "Kiliseyi satın alalı daha bir yıl olmadı. Hemen Bizans tarihine ait uzman ve profesörler bulduk. Onlar bu kilisenin projelerini hazırlandı. Bu epey maliyetli oldu. Önce parasını buldum. Projeleri bize 15 gün önce teslim edildi. Oturup değerlendirdik. Şimdi bunları gerekli makamlara sunup, restore için gerekli izni alacağız. Epey hızlı gidiyoruz. 1 yıl içinde projeler hazırlandı. Artık imar izni alma durumundayız. İnşallah bu işlemde en kısa zamanda biter ve restorasyona başlarız" şeklinde konuştu.

"KİLİSENİN KAPISINA KİLİT VURAMAYIZ"

Söz konusu kilisenin kamulaştırılmasına ilişkin bir soru üzerine Lambriniadis şunları söyledi:

"Ben kamulaştırma ile ilgili bir şey duymadım. Kamulaştıran ben değilim. Bunu ben sizden duyuyorum. Ben yetkililerden öyle bir haber almadım. İnşallah da böyle bir haber almam. Restorasyon bittikten sonra burası hem ibadete hem de ziyarete açılacaktır. Değişik sadece ayin için kullanılmayacak. Kaymakamlığın, muhtarlığın hizmetinde olacak. Ayin haricinde kilitli tutulmayacak. Olmamalı da, çünkü bu hem Türk hem de Rum halkının ortak bir mirasıdır. Kullanımı da öyle olmalı. Ziyarete gelenler için müzeye dönüştürülecek. Şuanda da öyle satın alır almaz kapıya bir kilit koydum ve anahtarını da hemen muhtarlara verdim. Ben satın almış olabilirim, ama mülkiyeti sadece bana ait değil. Burası halka aittir ve halka açık olmalıdır. Barış ve dostluk simgesi olan bir yer hiçbir zaman kilitli kalamaz. Her zaman ve herkese açık olmalı."

Ardından kafile, yine yeni satın alınan Tirilye'deki Kemerli Kilisesi'ni ziyaret etti. Bol bol görüntü çeken Rumların yarın sabah saatlerinde Gölyazı'daki ayine katılması bekleniyor. - BURSA


Nişanlı Kızın "Başkasını Seviyorum, Günah mı?" Sorusu Nihat Hatipoğlu'nu Çaresiz Bıraktı Afrin Operasyonu İle İlgili Barzani'den İlk Yorum: Sivil Kayıplardan Endişeleniyoruz!
Afrin Şehidinin Vasiyeti Ortaya Çıktı: Adına Anaokulu Yapılmasını İstemiş