Dünyanın En İnce Güneş Pili Üretildi - Son Dakika

Dünyanın En İnce Güneş Pili Üretildi

04.04.2012 13:30
Dünyanın En İnce Güneş Pili Üretildi, System.String[]

Japon ve Avusturyalı bilim adamlarının ortak çalışması ile 2 mikrometre kalınlığında dünyanın en ince güneş pili üretildi.

Japon ve Avusturyalı bilim adamlarının ortak çalışması ile 2 mikrometre kalınlığında dünyanın en ince güneş pili üretildi.

Japonya'nın Yomiuri Shimbun gazetesinin haberine göre, Tokyo Üniversitesi ve Avusturya'nın Johannes Kepler Üniversitesi'nin ortak çalışması ile dünyanın en ince güneş pili filmi elde edildi. Verilen bilgiye göre elde edilen film sadece 1,4 mikrometre (milimetrenin 1000 de biri) kalınlığında. Bu ince film sayesinde 2 mikrometre kalınlığında güneş pili üretilmiş oldu.

Elde edilen güneş pili, 0,1 gramda 1 vat enerji üretmesi ile ayrıca en hafif olma özelliği de taşıyor. Bilim adamları yaptıları açıklamda, yeni ürettikleri güneş pillerinin verimlilik oranının yüzde 4,2 olduğuna dikkat çekerek, bu oranı yüzde 10'a yükseltmek için çalışmalarını sürdüreceklerini ifade ettiler.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Dünyanın En İnce Güneş Pili Üretildi - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

TCDD'nin itirazı üzerine Marmaray'da aktarma kaldırıldı Burak Yılmaz, 7 maç üst üste gole katkı yaparak kulüp rekoru kırdı Messi, attığı golü Maradona'nın Newell's formasıyla kutlayarak efsaneyi andı Konya'da iki çocuk annesi Selver hemşire, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti MAK Danışmanlık son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı yalnızca 3 parti geçebiliyor Acun Ilıcalı, yeni platformu Exxen için Tolga Çevik ile anlaştı Yeni kısıtlamalar için karar günü! Kabine toplantısı başladı, gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı açıklamada Bir korse markasının reklamını yapan Hanife Gürdal, verdiği pozla alay konusu oldu