'Dünyanın en iyi öğretmeni' ödülüne layık görülen adam, 8 milyon lira kazandı - Son Dakika
BBC

'Dünyanın en iyi öğretmeni' ödülüne layık görülen adam, 8 milyon lira kazandı

03.12.2020 21:42

Hindistan'da bir köy okulunda öğretmenlik yapan Ranjitsinh Disale, kız çocuklarının eğitim koşullarına katkıları nedeniyle 2020 Küresel Öğretmen Ödülü'ne layık görüldü. 32 yaşındaki öğretmen, kazandığı 1 milyon doların yarısını kendisiyle birlikte ilk 10'a giren öğretmenler arasında pay etti. Öğretmenlerden her biri 50 bin dolardan fazla alacak.

Hindistan'da bir köy okulunda öğretmenlik yapan Ranjitsinh Disale, kız çocuklarının eğitim koşullarına katkıları nedeniyle 2020 Küresel Öğretmen Ödülü'ne layık görüldü.

Hindistan'ın Maharaştra eyaletinde, kuraklık riski barındıran Paritewadi köyünde öğretmenlik yapan Ranjitsinh Disale, 12 bin aday arasından dünyanın en iyi öğretmeni seçildi. 32 yaşındaki Disale, "Bu zor zamanlarda öğretmenler tüm öğrencilerinin doğuştan gelen hakkı olan iyi eğitimi sağlamak için ellerinden geleni yapıyor" dedi.

1 MİLYON DOLARI PAY ETTİ

Disale, kazandığı 1 milyon doların yarısını, kendisiyle birlikte ilk 10'a giren diğer öğretmenlerle paylaştı. Kazananlar, İngiliz komedyen ve oyuncu Stephen Fry tarafından, internet üzerinden yayınlanan bir törenle açıklandı.

'Dünyanın en iyi öğretmeni' ödülüne layık görülen adam, 1 milyon dolar kazandı

DEZAVANTAJLI KIZ ÇOCUKLARININ BAŞARILI OLMALARI İÇİN PROJE

Eğitimcilerin her zaman paylaşmaya inandığını söyleyen Disale, aldığı ödülün yarısını listenin ilk 10'a giren diğer öğretmenlerle paylaştı. Yarışma jürisinin Disale'yi ödüllendirme gerekçesi, dezavantajlı kız çocuklarının okuldan uzak kalması ve erken yaşta evlendirilmesi karşısında, okullarında başarılı olmalarını sağlayacak çalışmaları oldu.

Disale ayrıca 83 ülkedeki çocuklar için çevrimiçi bilim dersleri hazırladı ve çatışma bölgelerindeki gençler arasında bağlantılar kuran uluslararası bir proje yürüttü.

'Dünyanın en iyi öğretmeni' ödülüne layık görülen adam, 1 milyon dolar kazandı
Ranjitsinh Disale

"KOVİD KAHRAMANI" ÖZEL ÖDÜL İSE MATEMATİK ÖĞRETMENİNİN

'Kovid Kahramanı' özel ödülüne ise ücretsiz çevrimiçi matematik dersleri veren İngiliz öğretmen Jamie Frost layık görüldü.

2018 yılında Küresel Öğretmen Ödülü'nün ilk 10 listesine Samsun'un Ayvacık ilçesinde anaokulu müdürlüğü yapan Nurten Akkuş da girmişti.

'Dünyanın en iyi öğretmeni' ödülüne layık görülen adam, 1 milyon dolar kazandı
Jamie Frost

"PAYLAŞMANIN ÖNEMİNİ ÖĞRETİİN"

Yarışmanın partnerlerinden UNESCO'nun Genel Direktör Yardımcısı Stefania Giannini, "Kovid salgını dünya genelinde eğitim sistemlerine büyük bir zarar verdi. Ancak öğretmenlerin katkısı bu zor zamanlarda fark yaratıyor" dedi.

Yarışmanın düzenleyicisi Varkey Vakfı'nın kurucusu Sunny Varkey ise Disale'nin ödülünü paylaşmasına ilişkin, "Dünyaya paylaşmanın önemini öğrettin" ifadelerini kullandı.

50 BİN DOLARDAN FAZLA KAZANACAKLAR

Disale'nin ödülünü paylaşması, ilk 10 listesine giren İtalya, Brezily a, Vietnam, Malezya, Nijerya, Güney Afrika, Güney Kore, ABD ve İngiltere'den öğretmenlerin her birinin 50 bin dolardan fazla kazanması anlamına gelecek.

Bu öğretmenlerden biri de Londra'nın güneybatısındaki Kingston'da öğretmenlik yapan Jamie Frost oldu. Frost, karantina sırasında eğitime erişmeye çalışan çocuklara yardımcı olan DrFrostMaths isimli çevrimiçi platformu kurması nedeniyle ödüllendirildi.

TÜM DÜNYAYA YARDIM ETMEK İSTEDİ

Frost, 'Kovid kahramanı' ödülüyle yaklaşık 45 bin dolara layık görüldü. Salgının eğitim eşitsizliğini artırdığı uyarısını yapan Frost, "Bu nedenle dünya genelinde okulları kapanan öğrencilere yardımcı olacak çevrimiçi bir eğitim platformunu kurmaya yöneldim" dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da Frost'un 'yaratıcılığını ve becerisini' takdir etti. Gelecek yıl, ABD merkezli eğitim teknolojileri firması Chegg'in organizasyonuyla öğrencilere yönelik bir ödülün de verileceği bildirildi.

'Dünyanın en iyi öğretmeni' ödülüne layık görülen adam, 8 milyon lira kazandı
'Dünyanın en iyi öğretmeni' ödülüne layık görülen adam, 8 milyon lira kazandı
'Dünyanın en iyi öğretmeni' ödülüne layık görülen adam, 8 milyon lira kazandı
'Dünyanın en iyi öğretmeni' ödülüne layık görülen adam, 8 milyon lira kazandı

Son Dakika Dünya 'Dünyanın en iyi öğretmeni' ödülüne layık görülen adam, 8 milyon lira kazandı - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR

Son Dakika

Borsa tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk istifa etti Erol Bulut polis merkezinde şikayetçi sıfatıyla ifade verdi Çinli sağlık görevlilerinden koronavirüs itirafı: Konuşmamamız istendi Hastane kapısından bir an olsun ayrılmadı! Vefalı köpek günlerce tedavi gören sahibini bekledi FETÖ firarisi Hakan Şükür'ün babası, örgüte yardım suçundan hapis cezası aldı Oyuncu Tuba Büyüküstün, Sefirin Kızı dizisine dahil oldu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya benzeyen vatandaş sosyal medyada gündem oldu! Espriler havada uçuşuyor