Son Dakika Haberleri: Dünyanın En Zengin Yüzde 1'i Servetin Yüzde 82'sine Sahip
BBC

Dünyanın En Zengin Yüzde 1'i Servetin Yüzde 82'sine Sahip

2 yıl önce

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'a göre, küresel gelir adaletsizliği 2017'de arttı. Yaratılan küresel servetin yüzde 82'lik bölümü en zengin yüzde 1'lik kesimin cebine gidiyor.

Oxfam'ın raporuna göre, dünyanın fakir yüzde 50'lik kesimindeyse herhangi bir servet artışı gözlenmedi. Oxfam'a göre çıkan sonuçlar küresel ekonomik sistemin başarısızlığına işaret ediyor.

DÜNYANIN YARISININ SERVETİ 8 KİŞİNİN ELİNDE

Kuruma göre, vergiden kaçınma, şirketlerin siyaset üzerinde artan etkisi, işçi haklarının uğradığı erozyon ve kemer sıkma politikaları gelir adaletsizliğindeki uçurumun derinleşmesinde başlıca nedenler.

Oxfam 2017 yılının başında açıkladığı raporda dünya nüfusunun yarısının servetinin 8 kişinin elinde olduğunu açıklamıştı.

Kurum bu yıl bu sayının 42 olduğunu ifade etti, geçen yılın sayısını ise 8'den 61'e revize etti. Revizyona gerekçe olarak elde edilen güncel verilerle yapılan yeni hesaplamalar gösterildi.

KABUL EDİLEMEZ

Oxfam Direktörü Mark Goldring, "Tabloya neresinden bakarsanız bakın kabul edilemez bir durum" dedi.

Kurum, ekonomik işleyişlerin gözden geçirilmesi ve şirketlerin hissedarların karını maksimize etmek üzere çalışmasının sosyal etkilerinin dikkate alınması gerektiğini vurguluyor.

HER 10 MİLYARDERİN 9'U ERKEK

Dünyada toplam dolar milyarderi sayısının 2.043 olduğunu ifade eden Oxfam, her 10 milyarderden 9'unun da erkek olduğunu vurguluyor ve kadın-erkek gelir adaletsizliğine de dikkat çekiyor.

BBC Çin editörü Carrie Gracie, "maaş adaletsizliği" nedeniyle görevini bıraktı

Oxfam'ın önerileri arasında, dünyanın en zengin yüzde 10'luk kesiminin toplam servetinin en fakir yüzde 40'lık kesimin gelirini aşmaması için hükümetlerin aktif olarak çaba göstermesi var.

"ZENGİNLERİ TAKINTI HALİNE GETİRİYORLAR"

Ancak serbest piyasa ekonomisini savunan düşünce kuruluşu Ekonomik İlişkiler Enstitüsü Direktörü Mark Littlewood, "Oxfam, yoksul kesimlerin sorunlarına çözüm bulmaktansa zengin şahısları bir takıntı haline getirmiş durumda" diyor:

"Daha yüksek vergiler ve servetin yeniden dağıtımı fakir kesimler için bir fayda sağlamayacaktır. Zengin şahıslar aynı zamanda en çok vergiyi ödeyen kişiler. Gelirlerinin azaltılması kimseye bir fayda sağlamaz."

BBC

YORUMLAR


Doğu'daki 5 İlde Yapılan Seçim Anketinde, HDP Diğer Partileri Geride Bıraktı Fuhuş Operasyonunda Yakalanan 2 Erkeğin HIV Virüsü Taşıdıkları Ortaya Çıktı

Türkiye'de Yakalanan Ünlü Mafya Lideri, Bulgaristan'a İade Edildi