Dünyanın İlk Gerçek Hava Kaykayı: Hendo Hoverboard - Son Dakika

Dünyanın İlk Gerçek Hava Kaykayı: Hendo Hoverboard

21.10.2014 19:01
Dünyanın İlk Gerçek Hava Kaykayı: Hendo Hoverboard, System.String[]

Back To The Future filmindeki uçan kaykay hala gerçek olmadı derken, sonunda Hendo Hoverboard ile bu konsepte çok yaklaşmış durumdayız.Günümüzde manyetik levitasyon teknolojisi birçok ilginç ve etkileyici alanda kullanılabiliyor.

Back To The Future filmindeki uçan kaykay hala gerçek olmadı derken, sonunda Hendo Hoverboard ile bu konsepte çok yaklaşmış durumdayız.

Günümüzde manyetik levitasyon teknolojisi birçok ilginç ve etkileyici alanda kullanılabiliyor. İki aynı kutup yüke sahip manyetik alanların birbirini itmesi prensibine dayanan manyetik levitasyon, yüksek hızlı Maglev trenlerin üretiminde veya çok daha basit şekilde, havada durabilen bir hoparlör yapımında görülebiliyor.

İşte Back To The Future filmindeki uçan kaykay da bu mantıkla çalışıyordu. Başrol karakteri Marty McFly üzerine bindiğinde havada durabilen kaykay, manyetik bir alanın üzerinde hareket ediyordu. İşte Jill ve Greg Henderson çiftinin tasarladığı "Hendo Hoverboard" da aynı mantıkla yaratılmış. Altında manyetik alan üreten dört jeneratörü bulunan hoverboard aynı filmdeki gibi havada durabiliyor. Tek problem şu ki, manyetik itişi yaratabilmek için geniş bir metal yüzey üzerinde durmalısınız, yani Hendo Hoverboard ile şimdilik sokağa çıkmanız mümkün değil.

Ama Henderson'ların hayali Hendo Hoverboard ile bitmiyor. Asıl istedikleri bu aracı insanlara konsepti anlatmak için bir örnek olarak göstermek ve gelecekte havada durabilen arabalar ve benzeri araçlar üretebilmek. Bunu için manyetik jeneratör teknolojilerinin daha gelişmesi ve büyük boyda kullanılabilir hale gelmesi, denge ve enerji sorunlarının çözülmesi gerekiyor. Ama sağlam bir başlangıç yapılmış denilebilir.

Manyetik alanların günlük hayatta kullanılbileceği bir başka alan ise elektrikli otomobil şarjı, BMW ve Mercedes bu konuda çalışmalar yapıyor bile, linkten görebilirsiniz.

The post Dünyanın İlk Gerçek Hava Kaykayı: Hendo Hoverboard appeared first on Silikon Vadisi TV.

Dünyanın İlk Gerçek Hava Kaykayı: Hendo Hoverboard

- Kaynak: SilikonVadisi.tv

Son Dakika Teknoloji Dünyanın İlk Gerçek Hava Kaykayı: Hendo Hoverboard - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Khabib Nurmagomedov, Justin Gaethje'yi mağlup ederek profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı Fatih Terim'den yönetime olay sözler: İçerdekilerin arkamdan planlarını bilmiyor değilim Ermenistan, Azerbaycan ordusuna karşı çocuk askerleri kullanıyor Son Dakika: Fransa, Erdoğan'ın Macron hakkındaki sözlerinin ardından Ankara Büyükelçisini geri çağırdı 17 yaşındaki genç, dut ağacına bağladığı iple kendini astı Geçtiğimiz günlerde evinde yangın çıkan Eser Yenenler, şimdi de koronavirüse yakalandı Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek TRT'den, Erdoğan'ın konuşması sırasında ekranda çıkan anlamsız harflerle ilgili açıklama